Polski ład

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla ryczałtowca i karty podatkowej

składka zdrowotna ryczałtowca polski ład

Płacisz podatek w formach zryczałtowanych? Sprawdź, ile będziesz opłacał składki zdrowotnej w 2022 roku.

Wiele się mówi i pisze o zmianach, jakie zostaną wprowadzone w Polskim Ładzie. Nie ulega wątpliwości, że obejmą one wszystkie osoby, zarówno te zatrudnione, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą, bez względu na wybraną formę opodatkowania. Wszystkie te zmiany omawiamy w cyklu artykułów na ten temat. W dzisiejszym opiszemy, jaką składkę zdrowotną zapłacą przedsiębiorcy opłacający ryczałt i kartę podatkową.

Składka zdrowotna dla ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również odczują zmianę w opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawą do naliczania składki zdrowotnej będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. Z tym że wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od przychodów osiąganych w prowadzonej działalności gospodarczej:

Przychody roczne
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw)
Do 60.000 zł60% przeciętnego wynagrodzenia
Do 300.000 zł100% przeciętnego wynagrodzenia
Powyżej 300.000 zł180% przeciętnego wynagrodzenia

Wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtu na podstawie danych z 2020 roku (5.656,51 zł przeciętnego wynagrodzenia):

Przychody roczne
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
Składka zdrowotna 9%
Do 60.00000 zł3.393,91 zł305,45 zł
Do 300.000 zł5.656,51 zł509,09 zł
Powyżej 300.000 zł10.181,72 zł916,35 zł

Tak samo, jak przy innych formach opodatkowania dochodów, ryczałtowiec nie odliczy od podatku 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej. Nie ma również możliwości odliczenia składki zdrowotnej w inny sposób.

Jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na karcie podatkowej?

Podstawą do naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy, który wybrał kartę podatkową będzie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, jaka będzie obowiązywała w danym roku podatkowym.

Wysokość składki zdrowotnej dla osób opłacających kartę podatkową
2021 rok
2022 rok
381,81 zł
z prawem do odliczenia od podatku
328,78 zł
270,90 zł
bez prawa do odliczenia od podatku, ani pod żadną inną postacią

Projekt ustawy został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu, taka informacja figuruje na stronie Sejmu na dzień 23 października 2021 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
2 komentarze
  1. Andrzej

    Witam, Pytanie co do składek przy ryczałcie. Zrozumiała jest kwota 509,09 płacona co miesiąc. Natomiast czy przy przychodach w ciągu roku przekraczających te założone do jej wyznaczenia 67878,12 przychodu rocznie, w czasie rocznego rozliczenia składki trzeba będzie dopłacić różnicę do efektywnego 9% z np. 100000 przychodu ?

  2. Jmart

    Witam zrozumiałam skalę naliczania wysokości składki, pytanie czy tzn że np. w styczniu , lutym, marcu gdy przychód nie przekracza w tym roku 60 tyś składka wynosi305, 45zł kwiecień-październik nie przekracza300 tyś składka wynosi 509,09zł listopad-grudzień powyżej 300tyś składka wynosi916, 35zł ?
    Czy dobrze zrozumiałam?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce