Polski ład

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla ryczałtowca i karty podatkowej

składka zdrowotna ryczałtowca polski ład

Płacisz podatek w formach zryczałtowanych? Sprawdź, ile będziesz opłacał składki zdrowotnej w 2022 roku.

Wiele się mówi i pisze o zmianach, jakie zostaną wprowadzone w Polskim Ładzie. Nie ulega wątpliwości, że obejmą one wszystkie osoby, zarówno te zatrudnione, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą, bez względu na wybraną formę opodatkowania. Wszystkie te zmiany omawiamy w cyklu artykułów na ten temat. W dzisiejszym opiszemy, jaką składkę zdrowotną zapłacą przedsiębiorcy opłacający ryczałt i kartę podatkową.

Składka zdrowotna dla ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również odczują zmianę w opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawą do naliczania składki zdrowotnej będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. Z tym że wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od przychodów osiąganych w prowadzonej działalności gospodarczej:

Przychody roczne
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw)
Do 60.000 zł 60% przeciętnego wynagrodzenia
Do 300.000 zł 100% przeciętnego wynagrodzenia
Powyżej 300.000 zł 180% przeciętnego wynagrodzenia

Wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtu na podstawie danych z 2020 roku (5.656,51 zł przeciętnego wynagrodzenia):

Przychody roczne
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
Składka zdrowotna 9%
Do 60.00000 zł 3.393,91 zł 305,45 zł
Do 300.000 zł 5.656,51 zł 509,09 zł
Powyżej 300.000 zł 10.181,72 zł 916,35 zł

Tak samo, jak przy innych formach opodatkowania dochodów, ryczałtowiec nie odliczy od podatku 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej. Nie ma również możliwości odliczenia składki zdrowotnej w inny sposób.

Jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na karcie podatkowej?

Podstawą do naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy, który wybrał kartę podatkową będzie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, jaka będzie obowiązywała w danym roku podatkowym.

Wysokość składki zdrowotnej dla osób opłacających kartę podatkową
2021 rok
2022 rok
381,81 zł
z prawem do odliczenia od podatku
328,78 zł
270,90 zł
bez prawa do odliczenia od podatku, ani pod żadną inną postacią

Projekt ustawy został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu, taka informacja figuruje na stronie Sejmu na dzień 23 października 2021 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Andrzej

    Witam, Pytanie co do składek przy ryczałcie. Zrozumiała jest kwota 509,09 płacona co miesiąc. Natomiast czy przy przychodach w ciągu roku przekraczających te założone do jej wyznaczenia 67878,12 przychodu rocznie, w czasie rocznego rozliczenia składki trzeba będzie dopłacić różnicę do efektywnego 9% z np. 100000 przychodu ?

  2. Jmart

    Witam zrozumiałam skalę naliczania wysokości składki, pytanie czy tzn że np. w styczniu , lutym, marcu gdy przychód nie przekracza w tym roku 60 tyś składka wynosi305, 45zł kwiecień-październik nie przekracza300 tyś składka wynosi 509,09zł listopad-grudzień powyżej 300tyś składka wynosi916, 35zł ?
    Czy dobrze zrozumiałam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość