Blog

Jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych?

Zagadnienia związane z problematyką cen transferowych nie należą do łatwych i przyjemnych. Jest wiele niejasnych i problematycznych kwestii, których nie rozstrzygają ustawy podatkowe, a nad którymi trzeba się pochylić. Jeden z tematów dotyczy sposobów kalkulacji cen transferowych i dzisiaj będziemy się do niego odnosili.

Co to jest cena transferowa?

Pod ustawowym pojęciem ceny transferowej mieści się wynik finansowy osiągnięty w wyniku ustalenia ceny pomiędzy podmiotami powiązanymi. Z założeń ustawowych wynika, że cena transferowa musi być ustalana na takich samych warunkach, jakie by zastosowały podmioty niepowiązane działające w porównywalnych okolicznościach.

Jakie są sposoby kalkulacji cen transferowych?

Podmioty powiązane przy dokonywanych transakcjach handlowych, mają obowiązek ustalać ceny na takich samych warunkach, na jakich robią to z podmiotami niepowiązanymi. Jeżeli ustalone zasady będą odbiegały od siebie, to w takich sytuacjach organ podatkowy ma prawo do określenia dochodu/straty przedsiębiorcy, według takich kryteriów, jak gdyby powiązania pomiędzy podmiotami nie miały miejsca.

Kalkulacji cen transferowych można dokonywać m.in. w oparciu o:

  • ceny rynkowe stosowane wobec innych kontrahentów,
  • ponoszone nakłady i koszty w związku z przeprowadzaniem danej transakcji,
  • ceny stosowane przez podmioty niepowiązane na podstawie danych zewnętrznych, w stosunku do przeprowadzanych transakcji. Transakcja porównywana musi mieć charakter zbieżny z przeprowadzoną transakcją kontrolowaną, zbliżone lub identyczne parametry, które nie będą zniekształcały porównania,
  • jakość użytych towarów i materiałów przy wytworzeniu danego dobra,
  • charakter rynku sprzedaży – detaliczny/hurtowy,
  • dostępność dóbr takiego samego charakteru na rynku,
  • relację pomiędzy podażą a popytem na dane dobro, poziom nasycenia rynku.

Najwięcej problemów związanych ze sposobem kalkulacji cen transferowych przedsiębiorcy mogą mieć w stosunku do cen transakcji niematerialnych i prawnych, co do których bardzo często trudno znaleźć właściwy sposób skalkulowania ceny transferowej. Nie oznacza to wcale, że w pozostałych przypadkach zawsze jest łatwo opracować właściwy klucz przyjęty do kalkulacji. Problematyka cen transferowych jest obszerna i skomplikowana i będzie niejednokrotnie wymagała konsultacji z doradcą podatkowym.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu