Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI)

sprzedaż na odległość towarów importowanych

Zastanawiasz się, co się zmieni w zakresie podatku VAT od importu dla osób fizycznych? Sprawdź, na czym polegają wprowadzane zmiany.

Nikogo chyba nie dziwi, że słyszymy o kolejnych zmianach w rozliczaniu podatku VAT. Charakter zmian ma zasięg ogólnounijny. O tym, że będą one wprowadzone, mówiło się już od dłuższego czasu. Od 1 lipca 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o podatku VAT, które wprowadzają wiele nowych rozwiązań związanych z branżą e-commerce. Pojawiają się nowe metody rozliczania podatku VAT, które są omawiane w naszych publikacjach. Dzisiaj opisujemy procedurę SOTI.

Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI)

W procedurze SOTI towary inne niż nowe pojazdy lub towary zmontowane i zainstalowane są wysyłane lub transportowane z kraju trzeciego do Unii Europejskiej. Dotyczy to zakupu towarów importowanych przez osoby niebędące podatnikami – B2C (business-to-consumer). Często takie osoby dokonują zakupów przez platformy handlowe typu Amazon. Dotychczas nie płaciły podatku VAT importowego od towarów, których wartość nie przekracza 150 euro. Po zmianie takie towary również będą objęte VAT importowym. Wówczas będą możliwe 3 scenariusze poboru podatku VAT:

  1. Podatek VAT importowy zostanie pobrany przez właściciela platformy handlowej, który rozliczy taką transakcję w procedurze IOSS.
  2. Jeżeli sprzedawca nie zdecyduje się na zastosowanie IOSS, wówczas podatek VAT importowy może być rozliczony przez firmę kurierską lub operatora pocztowego.
  3. Odprawy celnej i uregulowania należności celnych dokona sam nabywca towaru.

Kiedy SOTI, a kiedy WSTO?

Towary importowe w momencie sprzedaży mogą się znajdować:

  1. Poza terytorium UE – wówczas można zastosować procedurę SOTI.
  2. Na terytorium UE – wówczas można zastosować procedurę WSTO.

Bez względu na to, czy będziemy mieli do czynienia z SOTI czy WSTO, sprzedawca będzie mógł skorzystać z rozliczenia podatku VAT od importu z procedury IOSS.

Nowe rozwiązania mają na celu uszczelnienie poboru podatku VAT w transakcjach transgranicznych na terenie całej UE. Wiele z tych rozwiązań jest dedykowane platformom handlowym, które dominują w sprzedaży na rzecz konsumentów, ale nie tylko. Obszar, który obejmują te zmiany – branża e-commerce, jest najprężniej rozwijającą się gałęzią handlu, co zobowiązuje do ciągłego monitorowania zmian przepisów, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość