Blog ifirma.pl

Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI)

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, co się zmieni w zakresie podatku VAT od importu dla osób fizycznych? Sprawdź, na czym polegają wprowadzane zmiany.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nikogo chyba nie dziwi, że słyszymy o kolejnych zmianach w rozliczaniu podatku VAT. Charakter zmian ma zasięg ogólnounijny. O tym, że będą one wprowadzone, mówiło się już od dłuższego czasu. Od 1 lipca 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o podatku VAT, które wprowadzają wiele nowych rozwiązań związanych z branżą e-commerce. Pojawiają się nowe metody rozliczania podatku VAT, które są omawiane w naszych publikacjach. Dzisiaj opisujemy procedurę SOTI.

Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI)

W procedurze SOTI towary inne niż nowe pojazdy lub towary zmontowane i zainstalowane są wysyłane lub transportowane z kraju trzeciego do Unii Europejskiej. Dotyczy to zakupu towarów importowanych przez osoby niebędące podatnikami – B2C (business-to-consumer). Często takie osoby dokonują zakupów przez platformy handlowe typu Amazon. Dotychczas nie płaciły podatku VAT importowego od towarów, których wartość nie przekracza 150 euro. Po zmianie takie towary również będą objęte VAT importowym. Wówczas będą możliwe 3 scenariusze poboru podatku VAT:

 1. Podatek VAT importowy zostanie pobrany przez właściciela platformy handlowej, który rozliczy taką transakcję w procedurze IOSS.
 2. Jeżeli sprzedawca nie zdecyduje się na zastosowanie IOSS, wówczas podatek VAT importowy może być rozliczony przez firmę kurierską lub operatora pocztowego.
 3. Odprawy celnej i uregulowania należności celnych dokona sam nabywca towaru.

Kiedy SOTI, a kiedy WSTO?

Towary importowe w momencie sprzedaży mogą się znajdować:

 1. Poza terytorium UE – wówczas można zastosować procedurę SOTI.
 2. Na terytorium UE – wówczas można zastosować procedurę WSTO.

Bez względu na to, czy będziemy mieli do czynienia z SOTI czy WSTO, sprzedawca będzie mógł skorzystać z rozliczenia podatku VAT od importu z procedury IOSS.

Nowe rozwiązania mają na celu uszczelnienie poboru podatku VAT w transakcjach transgranicznych na terenie całej UE. Wiele z tych rozwiązań jest dedykowane platformom handlowym, które dominują w sprzedaży na rzecz konsumentów, ale nie tylko. Obszar, który obejmują te zmiany – branża e-commerce, jest najprężniej rozwijającą się gałęzią handlu, co zobowiązuje do ciągłego monitorowania zmian przepisów, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie