Jak rozliczyć sprzedaż kiedy nie zarejestruje się do IOSS?

sprzedaż SOTI bez rejestracji do IOSS

Pakiet VAT e-commerce wprowadził szereg zmian przepisów w ustawie o VAT. Ma to związek z opodatkowaniem dostawy towarów do kwoty 150 euro dokonywanej dla konsumentów na terenie Unii Europejskiej. Inaczej wygląda rozliczanie takich transakcji jeżeli towar wysyłany jest z magazynu w UE, a inaczej jeżeli jest to wysyłka z kraju trzeciego poza UE. Sprawdźmy, jakie powinien postąpić przedsiębiorca, który nie zarejestruje się do IOSS.

Sprzedaż SOTI bez rejestracji do IOSS - omówione zagadnienia:

Co to jest SOTI?

Do ustawy o podatku VAT wprowadzono nowe przepisy dotyczące procedury importu. Konsumenci, którzy dokonują zakupu towarów spoza UE, najczęściej przez platformy handlowe, do tej pory nie płacili podatku VAT od przesyłek o wartości do 150 euro. To się zmieniło i od 1 lipca 2021 roku VAT jest pobierany od każdej dostawy, bez względu na jej wartość.

Sprawdźmy, w jaki sposób ten podatek będzie rozliczany, jeżeli podatnik dokonujący sprzedaży nie zarejestrował się do procedury szczególnej IOSS.

Jak rozliczyć sprzedaż SOTI bez rejestracji do IOSS?

Jeśli dostawca nie stosuje procedury szczególnej IOSS, dostępne są inne mechanizmy uproszczenia importu. Mianowicie podatek VAT z tytułu importu towarów zostanie pobrany od konsumentów przez podmiot dokonujący zgłoszenia celnego, np. przez operatora pocztowego czy firmę kurierską. W takim przypadku firma dokona zgłoszenia celnego, zadeklaruje i zapłaci opłaty celne, takie jak cło, o ile jest należne i podatek VAT.

Jest to procedura szczególna dotycząca deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów oznaczona skrótem USZ. Firma kurierska lub operator pocztowy pobierze zapłacone opłaty celne od odbiorcy przesyłki w momencie jej doręczania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość