Blog ifirma.pl

Stawka VAT na książki i audiobooki w 2011 r

|
|
1 minut czytania
Stawki VAT na książki i audiobooki w 2011r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Zobacz jak zmieni się stawka VAT na książki i audiobooki w 2011 r.

Stawka VAT na książki do 30 kwietnia 2011

Do dnia 30 kwietnia na mocy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 22 grudnia 2010 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniża się stawkę VAT do 0% na : a) dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) — z wyłączeniem map i ulotek — oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, b) importu drukowanych książek i broszur (ex CN4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN;

Po 30 kwietnia 2011 r

Po dniu 30 kwietnia do książek drukowanych, oznaczonych symbolami ISBN, map – wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek, oraz do wydawnictw w alfabecie Braille’a będzie miała zastosowania stawka 5%.

Stawka VAT na audiobooki

Od 1 stycznia 2011 r. audiobooki będą opodatkowane stawką 5% (dotychczas 22%). Audiobooki zostały wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o podatku VAT, pozycja 33. Obniżona stawka nie będzie miała zastosowania do książek, które klient ściąga sobie ze strony internetowej, wysyłanej w formie np. PDF.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 1 stycznia 2011 o 19:44
   Robert

   no i jak vat wszystkie kasy sa juz na 23 %? da sie robic zakupy -bo z domu jeszcze nie wychodzilem

  2. 7 stycznia 2011 o 09:06
   Ola Żuławińska – AkademiaMalejKsiegowosci.pl

   W części dotyczącej audiobooków zastosowano chyba jakiś skrót myślowy.

   Audiobook to “książka do słuchania” czyli najprawdopodobniej plik z rozszerzeniem .mp3 ewentualnie .wav . Plik z rozszerzeniem .pdf to książka do czytania na ekranie komputera albo do wydrukowania – czyli tzw. ebook.

   Ale dzięki za namiar na załącznik. Idę wsadzić nos w ustawę. Może zamiast ebooków zacznę sprzedawać audiobooki… 🙂

  3. 16 lutego 2011 o 13:34
   Bozena Dalasińska

   Nigdzie nie ma stawki vat na książki używane-antykwariat internetowy. PKD 47.00.92

  4. 23 lutego 2011 o 10:57
   Wojtek WoWo

   TO JEST FAŁSZYWA INFORMACJA. BRAK ZASTRZEŻEŃ Z PARAGRAFU 38, ŻE TO DOTYCZY TOWARÓW-KSIĄŻEK PRZESŁANYCH, UJĘTYCH W SPISIE (DO)NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2010 ROKU.

  5. 25 lutego 2011 o 15:44
   Wojtek WoWo

   DO BOŻENY DALASIŃSKIEJ
   W VACIE NIE ROZPATRUJE SIĘ PO PKD, TYLKO PKWiU.

  6. 4 marca 2011 o 15:41
   Bozena Dalasińska

   Ministesrtwo Finansów zamieściło na swojej stronei internetowej wyjaśnienie na ten temat:

   Przepisy § 36 i 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) umożliwiają stosowanie obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku VAT w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz importu drukowanych książek.

   Warunkiem zastosowania stawki 0 % jest posiadanie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały:

   ujęte przez podatnika (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.
   lub
   przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r.
   Pierwszy z wymienionych warunków ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że preferencja ta może dotyczyć tylko jednego etapu obrotu i tylko tych książek, które u dokonującego ich dostawy zostały objęte spisem z natury.

   Drugi z warunków, ten powiązany z okolicznością wydania książek do dystrybucji, ma charakter przedmiotowy.

   Spełnienie tego warunku oznacza, że o ile książki (tzn. konkretne egzemplarze nakładu) zostały wprowadzone do obrotu (dystrybucji) przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność ta miała się wiązać w efekcie z ich dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 % (obowiązującej dla tych towarów do końca 2010 r.), to do dnia 30 kwietnia 2011 r. na wszystkich dalszych etapach obrotu książki te będą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT 0 % (jeśli dokonujący ich dostawy posiada stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010 r.).

   UWAGA

  7. 2 stycznia 2013 o 17:07
   Marcin

   W kwestii audiobook’ów – autorowi/autorce chodziło wedle wszelkiego prawdopodobieństwa o to, co pod tym linkiem jest szerzej opisane (link zresztą dotyczy także szerzej ebook’ów oraz książek drukowanych):

   http://www.eksiazki.org/ludzie-listy-pisza-czyli-odpowiedz-ministerstwa-w-sprawie-podatku-vat-na-ebooki/

   zatem w skrócie: niestety nie ma różnicy pomiędzy ebook’ami i audiobook’ami kupowanymi online – stawka VAT pozostaje standardowa, a mianowicie aż 23%.

   Niemniej jest to stan rzeczy nie bardzo wiadomo na jaki dzień. Być może zatem obecnie, tj. w styczniu 2013 roku, coś się w tej sprawie już zmieniło…

   Jeśli komuś coś na ten temat wiadomo, bardzo proszę o komentarz.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie