Stawka VAT na książki i audiobooki w 2011 r

faktura od Amazon - stawka 5%

Stawki VAT na książki i audiobooki w 2011r.

Zobacz jak zmieni się stawka VAT na książki i audiobooki w 2011 r.

Stawka VAT na książki do 30 kwietnia 2011

Do dnia 30 kwietnia na mocy ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 22 grudnia 2010 r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obniża się stawkę VAT do 0% na : a) dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) — z wyłączeniem map i ulotek — oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, b) importu drukowanych książek i broszur (ex CN4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN;

Po 30 kwietnia 2011 r

Po dniu 30 kwietnia do książek drukowanych, oznaczonych symbolami ISBN, map – wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek, oraz do wydawnictw w alfabecie Braille’a będzie miała zastosowania stawka 5%.

Stawka VAT na audiobooki

Od 1 stycznia 2011 r. audiobooki będą opodatkowane stawką 5% (dotychczas 22%). Audiobooki zostały wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o podatku VAT, pozycja 33. Obniżona stawka nie będzie miała zastosowania do książek, które klient ściąga sobie ze strony internetowej, wysyłanej w formie np. PDF.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

7 komentarzy

 1. Robert

  no i jak vat wszystkie kasy sa juz na 23 %? da sie robic zakupy -bo z domu jeszcze nie wychodzilem

 2. Ola Żuławińska – AkademiaMalejKsiegowosci.pl

  W części dotyczącej audiobooków zastosowano chyba jakiś skrót myślowy.

  Audiobook to „książka do słuchania” czyli najprawdopodobniej plik z rozszerzeniem .mp3 ewentualnie .wav . Plik z rozszerzeniem .pdf to książka do czytania na ekranie komputera albo do wydrukowania – czyli tzw. ebook.

  Ale dzięki za namiar na załącznik. Idę wsadzić nos w ustawę. Może zamiast ebooków zacznę sprzedawać audiobooki… 🙂

 3. Bozena Dalasińska

  Nigdzie nie ma stawki vat na książki używane-antykwariat internetowy. PKD 47.00.92

 4. Wojtek WoWo

  TO JEST FAŁSZYWA INFORMACJA. BRAK ZASTRZEŻEŃ Z PARAGRAFU 38, ŻE TO DOTYCZY TOWARÓW-KSIĄŻEK PRZESŁANYCH, UJĘTYCH W SPISIE (DO)NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2010 ROKU.

 5. Wojtek WoWo

  DO BOŻENY DALASIŃSKIEJ
  W VACIE NIE ROZPATRUJE SIĘ PO PKD, TYLKO PKWiU.

 6. Bozena Dalasińska

  Ministesrtwo Finansów zamieściło na swojej stronei internetowej wyjaśnienie na ten temat:

  Przepisy § 36 i 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) umożliwiają stosowanie obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku VAT w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz importu drukowanych książek.

  Warunkiem zastosowania stawki 0 % jest posiadanie przez podatnika dokumentacji potwierdzającej, że książki zostały:

  ujęte przez podatnika (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.
  lub
  przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r.
  Pierwszy z wymienionych warunków ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że preferencja ta może dotyczyć tylko jednego etapu obrotu i tylko tych książek, które u dokonującego ich dostawy zostały objęte spisem z natury.

  Drugi z warunków, ten powiązany z okolicznością wydania książek do dystrybucji, ma charakter przedmiotowy.

  Spełnienie tego warunku oznacza, że o ile książki (tzn. konkretne egzemplarze nakładu) zostały wprowadzone do obrotu (dystrybucji) przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność ta miała się wiązać w efekcie z ich dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wg stawki 0 % (obowiązującej dla tych towarów do końca 2010 r.), to do dnia 30 kwietnia 2011 r. na wszystkich dalszych etapach obrotu książki te będą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT 0 % (jeśli dokonujący ich dostawy posiada stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010 r.).

  UWAGA

 7. Marcin

  W kwestii audiobook’ów – autorowi/autorce chodziło wedle wszelkiego prawdopodobieństwa o to, co pod tym linkiem jest szerzej opisane (link zresztą dotyczy także szerzej ebook’ów oraz książek drukowanych):

  http://www.eksiazki.org/ludzie-listy-pisza-czyli-odpowiedz-ministerstwa-w-sprawie-podatku-vat-na-ebooki/

  zatem w skrócie: niestety nie ma różnicy pomiędzy ebook’ami i audiobook’ami kupowanymi online – stawka VAT pozostaje standardowa, a mianowicie aż 23%.

  Niemniej jest to stan rzeczy nie bardzo wiadomo na jaki dzień. Być może zatem obecnie, tj. w styczniu 2013 roku, coś się w tej sprawie już zmieniło…

  Jeśli komuś coś na ten temat wiadomo, bardzo proszę o komentarz.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość