Kategorie: BlogPodatki

Ulgi w zeznaniu podatkowym cz. 1: ULGA NA INTERNET

Rozliczając podatek dochodowy, podatnicy mogą dobrowolnie skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych i odliczeń od podatku/dochodu. Jedną z bardziej popularnych ulg, która w ostatnich latach dość mocno ewoluowała, jest ulga na Internet. Jakie warunki należy spełnić, by możliwe było skorzystanie z niej? Ile możemy zyskać?

Ulga na internet – kto może skorzystać?

Na początku warto zaznaczyć, że z ulgi na Internet można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata podatkowe (w dwóch kolejnych deklaracjach). Oznacza to, że jeżeli skorzystamy z niej w deklaracji za 2017 r., prawo do obniżenia podatku będzie nam przysługiwało jeszcze za rok 2018 r. Jeśli wówczas nie skorzystamy z ulgi na Internet, tracimy już możliwość odliczenia jej w następnych latach.

Przykładowo:
Lata, w których skorzystano z ulgi
2013
2014
2015
2016
Podatnik 1
TAK
TAK
Brak możliwości skorzystania z ulgi
Brak możliwości skorzystania z ulgi
Podatnik 2
X
TAK
X
Brak możliwości skorzystania z ulgi
Podatnik 3
X
X
X
TAK (możliwość skorzystania z ulgi w zeznaniu za 2017)

Ile wynosi ulga na internet?

W obu zeznaniach podatnik może skorzystać z ulgi na Internet w wysokości nieprzekraczającej 760 PLN za rok podatkowy (jeśli rozliczenia dokonujemy razem ze współmałżonkiem, wówczas limit ten podwaja się, jednak nie jest możliwe odliczenie całej tej kwoty od dochodów jednego z małżonków).

Co ważne, odliczenia od dochodu dokonuje się na podstawie zgromadzonych dokumentów potwierdzających fakt poniesienia wydatku (np. faktur, ale także potwierdzeń zapłaty wskazujących kto, komu i ile zapłacił), a wspomniana kwota to maksymalny limit. Oznacza to, że jeżeli podatnik przez 12 miesięcy w roku płacił 60 PLN za dostęp do Internetu, wówczas w zeznaniu uwzględni kwotę 720 PLN (a nie 760 PLN).

Ulga na internet – jak skorzystać?

Ulga na Internet jest uwzględniana w podstawowym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Wypełniając elektroniczną deklarację warto pamiętać, że ulga pojawi się automatycznie we właściwym polu deklaracji po wypełnieniu PIT/O (w wersji nr 22: część B, pole nr 25 lub 26).

Ulga na internet a działalność gospodarcza i najem

Warto pamiętać, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz osiągający dochody z najmu, również mogą skorzystać z ulgi na Internet. Co ważne, w pierwszym przypadku wydatki na dostęp do sieci nie mogą zostać wcześniej zaliczone do kosztów firmowych (pozostałe warunki pozostają bez zmian). W przypadku najmu istotne jest, by podatnik ponosił wydatki na Internet, z którego korzysta dla własnych celów.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu