Blog

Umorzenie tarczy finansowej z PFR a koszty i przychody firmy

W 2020 roku duża ilość firm otrzymała wsparcie w ramach Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Subwencja finansowa miała oczywiście związek ze skutkami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do umorzenia tarczy finansowej z PFR w kontekście podatku dochodowego.

Jak jest traktowana subwencja finansowa w podatku dochodowym?

Z przepisów ustawy o PIT wynika, że subwencja finansowa, tak samo jak finansowanie preferencyjne z PFR są traktowane jak pożyczka, która z założenia podlega zwrotowi. W związku z powyższym pożyczka w momencie otrzymania nie stanowi przychodu, który powinien być opodatkowany. Jednocześnie spłata pożyczki nie będzie stanowiła dla przedsiębiorcy kosztów uzyskania przychodów.

Problem rodzi się dopiero w momencie, kiedy dochodzi do umorzenia otrzymanego dofinansowania.

Umorzenie tarczy finansowej z PFR w rozporządzeniu

Z ustawy o podatku dochodowym wynika, że takie wsparcie otrzymane przez przedsiębiorców, które zostanie umorzone, będzie stanowiło przychód w PIT, od którego należy zapłacić podatek dochodowy. Z uwagi na sytuację pandemiczną, która przyniosła wymierne straty dla wielu przedsiębiorców, zapłata podatku dochodowego stanowiłaby jeszcze dodatkowe obciążenie finansowe dla firm.

W związku z powyższym kierując się m.in. ważnym interesem przedsiębiorców, zostało wydane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Adresatami rozporządzenia są przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 PFR.

Umorzenie tarczy finansowej z PFR a przychody i koszty w firmie

W rozporządzeniu z dnia 16 lipca 2021 r. zostało napisane wprost, że zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników podatku PIT z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR.

W praktyce oznacza to, że kwoty umorzonego dofinansowania, które pojawią się na decyzjach otrzymanych z PFR, nie znajdą się w podstawie opodatkowania PIT, czy zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jednocześnie zakupy dokonane z otrzymanych środków finansowych w ramach wsparcia PFR mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, na warunkach i zasadach ogólnych wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

17 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

18 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

19 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

2 dni temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

2 dni temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

2 dni temu