Blog

Umowa na okres próbny przy ponownym zatrudnieniu pracownika

Zdarza się, że pracodawca chce podpisać kolejnę umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. Przepisy dopuszczają taką możliwość, ale tylko w określonych przypadkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich.

Umowa na okres próbny – co mówi Kodeks Pracy

Umowa na okres próbny (który nie przekracza 3 miesięcy), zawierana jest, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 Kodeksu Pracy – dalej k.p.).

Zatem ma ona na celu weryfikację umiejętności i przydatności pracownika na danym stanowisku. Umowa ulega rozwiązaniu po upływie wskazanego terminu, ale może też być rozwiązana z okresem wypowiedzenia przez jedną ze stron lub za porozumieniem stron.

Umowa na okres próbny a ponowne zatrudnienie pracownika

Kodeks pozwala na zawarcie kolejnej umowy na okres próbny, ale tylko w dwóch sytuacjach (art. 25 § 3 k.p.). Kiedy:

  • pracownik ma zostać zatrudniony na inne stanowisko (w celu wykonywania innego rodzaju pracy),
  • upłynęło co najmniej 3 lata od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.
Przykład 1

Pani Kamila została zatrudniona na okres próbny na stanowisko sprzedawczyni. W trakcie trwania tego okresu wykazała kompetencje, które wstępnie kwalifikują ją na pracownika biurowego zajmującego się rozliczeniami. I pracodawca, i pani Kamila są zainteresowani zmianą stanowiska, ale wolą poprzedzić to okresem próbnym. W takiej sytuacji pracodawca pani Kamili może podpisać z nią kolejną umowę próbną na nowym stanowisku. Może poczekać do wygaśnięcia dotychczasowej lub wypowiedzieć ją i od razu podpisać drugą umowę na okres próbny.

Przykład 2

Pan Filip był zatrudniony od stycznia do marca 2022 r. jako mechanik samochodowy. Następnie pracodawca podpisał z nim umowę na czas określony, którą pan Filip wypowiedział po kilku dniach ze względu na zmianę sytuacji życiowej. W październiku 2022 r. wyraził chęć powrotu do pracy jako mechanik. Były pracodawca jest zainteresowany ponownym zatrudnieniem pana Filipa, lecz chciałby zawrzeć z nim kolejną umowę na okres próbny. W tym przypadku jest to niemożliwe, ponieważ jest to tego samego rodzaju praca, a także nie upłynął okres 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Umowa na okres próbny a limit 33 miesięcy

Umowa na okres próbny nie może być zawarta na okres przekraczający 3 miesiące (art. 25. § 2 k.p.). Jednocześnie, zgodnie z art. 251 § 1 łączny okres zatrudnienia na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy, a liczba umów nie może być większa niż trzy. Do limitu nie wlicza się umowy na okres próbny.

Przykład 3

Pracodawca zatrudnił panią Martę na okres próbny trwający 3 miesiące od października 2021 do końca grudnia 2021 r. Po tym zawarł z nią trzy umowy na czas określony trwające po 3 miesiące każda. Zgodnie z przepisami – czwarta umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony, mimo że z limitu czasowego obowiązywania umów zostało wykorzystane tylko 9 miesięcy (3 umowy na czas określony obowiązujące po 3 miesiące, umowy próbnej nie wlicza się do tego limitu).

Umowa na okres próbny – zalety

Umowa na okres próbny to przyjazne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Ze względu na krótki okres wypowiedzenia, obie strony nie muszą być długo związane umową, jeśli już na początku przekonają się, że dalsza współpraca jest niemożliwa.

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu