Blog

Umowy z obywatelami Ukrainy – w jakim języku należy je zawierać?

Od dłuższego czasu na terytorium naszego kraju przebywa wiele osób z Ukrainy, które chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował lawinowy napływ uchodźców, a więc tym samym zwiększyła się ilość osób zainteresowanych pracą w Polsce. Pracodawcy zastanawiają się między innym, w jakim języku zawierać umowy z obywatelami Ukrainy i o tym będziemy pisać w dzisiejszej publikacji.

Umowy zawierane z cudzoziemcami

Bez względu na charakter prac wykonywanych przez cudzoziemców pracodawca ma obowiązek zawrzeć z nimi umowę, o czym szczegółowo mówią przepisy. Najczęściej zawierane są umowy o pracę i umowy zlecenie. Każda z tych umów powinna być zawarta na piśmie. Dodatkowo przedsiębiorca przed zawarciem umowy powinien się upewnić, czy cudzoziemiec posiada odpowiedni dokument, który pozwala na podejmowanie pracy na terytorium Polski. To tylko niektóre obowiązki związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

W jakim języku zawierać umowy z obywatelami Ukrainy?

Przy zatrudnianiu cudzoziemców nie ma podziałów na obywateli Ukrainy i pozostałych cudzoziemców. Zasady zatrudniania cudzoziemców są takie same dla wszystkich. W związku z tym umowa powinna być sporządzona i przetłumaczona na język najbardziej zrozumiały dla cudzoziemca. Jeżeli zatrudniany obywatel Ukrainy dobrze zna język polski, to nie ma przeszkód, żeby zawrzeć z nim umowę po polsku. W takim przypadku osoba zatrudniana może na umowie złożyć dodatkowe oświadczenie, że język umowy jest dla niej zrozumiały. Natomiast jeżeli znajomość polskiego nie byłaby wystarczająca, to najlepiej byłoby gdyby taka umowa była sporządzona w języku polskim i ukraińskim, czyli tzw. umowa dwujęzyczna.

W związku z trwającym konfliktem na Ukrainie wiele procedur związanych z zatrudnianiem obywateli Ukrainy zostało znacznie uproszczonych. Istnieje więc możliwość szybkiego pozyskania nowych pracowników.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu