Blog ifirma.pl

VAT od części składowych a leasing operacyjny

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się co z podatkiem VAT od części składowych w kontekście leasingu operacyjnego? W takim razie zapraszamy do lektury artykułu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy podatkowe nie dają odpowiedzi na wiele pytań. Nic więc dziwnego, że powstają tak liczne publikacje, w których wyjaśniane są problematyczne kwestie. W dzisiejszym artykule skupimy się na temacie podatku VAT od części składowych w kontekście leasingu operacyjnego.

Co charakteryzuje leasing operacyjny?

W przypadku każdej umowy leasingowej występują dwie strony umowy:

 • leasingodawca,
 • leasingobiorca.

Jeśli chodzi o leasing operacyjny leasingobiorca jest uprawniony do korzystania z przedmiotu leasingu w zamian za comiesięczne spłacanie rat leasingowych.

Ważne!
Właścicielem przedmiotu umowy w leasingu operacyjnym jest leasingodawca i ten przedmiot znajduje się w jego środkach trwałych
Leasingobiorca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy i na warunkach z niej wynikających leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu leasingu

Części składowe – definicja

W ustawach podatkowych nie znajdziemy definicji części składowych. Z pomocą przychodzą nam przepisy ustawy Kodeks cywilny, w którym można znaleźć kilka istotnych informacji na temat części składowych.

Definicja części składowych z ustawy Kodeks cywilny:
Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych
Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego
Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych

Pomocniczo można jeszcze posłużyć się informacjami, jakie znajdują się w Krajowym Standardzie Rachunkowości (KSR) nr 11, w którym czytamy m.in., że część składowa:

 • jest to nieodłączny element środka trwałego warunkujący jego użytkowanie (np. silnik w samochodzie, fundament pod budynek, płyta główna w zespole komputerowym),
 • nie może być odłączona od środka trwałego bez istotnego uszczerbku dla zdatności środka do użytkowania
 • jest powiązana fizycznie (wchodzi fizycznie w skład danego środka trwałego) lub prawnie ze środkiem trwałym.

VAT od części składowych a leasing operacyjny

Co do zasady nabycie części składowych powinno spowodować wzrost wartości rzeczy, o ile są one środkiem trwałym w przedsiębiorstwie. Jednak w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu nie jest środkiem trwałym w firmie przedsiębiorcy tylko leasingodawcy. Oznacza to, że przepis ustawy o VAT dotyczący części składowych nie ma tutaj zastosowania, bo nie jest to własność przedsiębiorcy. Jeśli taka operacja jest przeprowadzana przez podatnika VAT czynnego, to przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych, jak od innych zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli przedsiębiorca wykonuje tylko czynności opodatkowane, to ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z samochodem osobowym zgodnie z ustawą – należy uwzględnić zasadę ograniczonego prawa do odliczenia, jeśli samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany, tj. w działalności i prywatnie.

Ważne!
W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT od wszelkich zakupów związanych z samochodem osobowym na zasadach ogólnych wynikających z przepisów, pomimo że pojazd nie jest środkiem trwałym w firmie

Wykup z leasingu operacyjnego a VAT

Ustaliliśmy już, że przedmiot leasingu operacyjnym nie jest środkiem trwałym w firmie, ale przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów, które mają związek z tym przedmiotem. Dopiero jak dojdzie do wykupu przykładowo samochodu osobowego z leasingu operacyjne kluczowe będzie, czy to będzie wykup prywatny, czy do działalności gospodarczej.

Wykup z leasingu operacyjnego
Opis
W działalności gospodarczej
W przypadku wykupu z leasingu operacyjnego do firmy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, ale musi pamiętać, że wycofując środek trwały z firmy będzie miał obowiązek do naliczenia podatku VAT należnego, takiego jak od sprzedaży
Prywatnie
Jeśli dojdzie do wykupu do majątku prywatnego, nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, ale również obowiązku naliczania podatku VAT należnego
Ważne!
Z punktu widzenia przepisów VAT za odpłatną dostawę towarów uważa się również m.in. nieodpłatne przekazanie towarów należących do firmy na cele osobiste, jeśli przedsiębiorcy przysługiwało prawo w całości lub w części do odliczenia podatku VAT naliczonego. Oznacza to, że naliczanie podatku VAT należnego będzie brane pod uwagę dopiero w momencie, w którym przedmiot leasingu stanie się własnością/środkiem trwałym przedsiębiorcy

Podsumowanie

W ustawach podatkowych nie zdefiniowano pojęcia części składowych, informacja na ten temat jest dostępna w ustawie Kodeks cywilny. W dużym uproszczeniu jest to taka część, która nie może funkcjonować samodzielnie w oderwaniu od środka trwałego, nie może być odrębnym przedmiotem własności. Jeśli dojdzie do odliczenia podatku VAT od części składowych przedmiotów wykorzystywanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego, przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania podatku VAT w momencie wykupu.W trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie jest właścicielem przedmiotu leasingu i nie ma prawa do ujęcia go w środkach trwałych firmy. Natomiast jeśli po zakończeniu umowy wykup będzie na firmę i dojdzie do wycofania składnika majątku z firmy po wykupie z leasingu, to jeśli przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy wykupie, to ma obowiązek naliczenia podatku VAT należnego, takiego jak od sprzedaży przy wycofaniu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie