Blog

Wniosek ZUS-RWN – jak składamy i do czego służy?

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek jest wymagane w sytuacji, gdy przedsiębiorca ubiega się o kredyt w banku, czy też bierze udział w przetargu. Oczywiście o takie zaświadczenie można również wystąpić nie posiadając skonkretyzowanego powodu. Wniosek ZUS-RWN – “Wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek” zastąpił poprzednio obowiązujący ZUS-EWN. Jest to taki sam wniosek tylko zmieniła się nazwa formularza od dnia 7 marca 2019 roku.

W jaki sposób możemy złożyć wniosek ZUS-RWN?

Formy składania wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu:

  1. Przez Platformę Usług Elektronicznych PUE-ZUS, pod warunkiem że jesteśmy zarejestrowani i posiadamy konto.
  2. Tradycyjnie osobiście lub pocztą.
  3. Można również ustanowić pełnomocnika, który zrobi to w naszym imieniu.
W zależności od tego jaką formę wybierze przedsiębiorca różnie będzie przebiegało wypełnianie i wysyłanie wniosku do ZUS.

Składanie wniosku przez PUE-ZUS

Po pierwsze należy się zalogować na stronę PUE-ZUS. Następnie wybrać w górnej prawej części widoku zakładkę “Płatnik”. Z menu po lewej stronie wybrać zakładkę “Usługi”. Po rozwinięciu “Katalogu usług” na liście, którą zobaczymy musimy odszukać interesujący nas wniosek, czyli ZUS-RWN. Kliknąć w link “Przejdź do usługi”.

Wniosek ZUS-RWN można przesłać poprzez PUE-ZUS.

Wniosek automatycznie uzupełni się o wszystkie dane firmy jakie znajdują się w ZUS. Dla przedsiębiorcy pozostaje jedynie do uzupełnienia pole do zamieszczenia informacji z jakiego powodu występuje o wydanie zaświadczenia. Uzupełnia jeszcze nazwę miejscowości i ilość egzemplarzy zaświadczenia.

Tak przygotowany dokument należy zapisać i zamknąć. Pozostaje już tylko jego wysłanie do ZUS.

Żeby wysłać dokument należy go podpisać – autoryzować jedną z poniższych form:

  • profilem zaufanym ePUAP,
  • podpisem elektronicznym,
  • profilem PUE.

Złożenie wniosku ZUS-RWN w sposób tradycyjny

Nie wszyscy przedsiębiorcy preferują kontakt elektroniczny z instytucjami. Mają więc możliwość złożenia wniosku o niezaleganiu w opłacaniu składek osobiście w jednostce ZUS lub wysłanie pocztą.

W takiej sytuacji można pobrać formularz ZUS-RWN ze strony www.zus.pl wydrukować i wypełnić. Uzupełniając dokument odręcznie należy wpisać dane firmy, zaznaczyć sposób odbioru, zaświadczenia, ilość potrzebnych egzemplarzy. Wpisać nazwę miejscowości i czytelnie się podpisać. Tak przygotowany formularz jest gotowy do złożenia lub wysłania pocztą.

Zaświadczenie o niezaleganiu w US i ZUS: Jak wystąpić o zaświadczenie w sposób elektroniczny?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

16 godzin temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

17 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

17 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

17 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

18 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

18 godzin temu