Zaświadczenie o niezaleganiu w US i ZUS – jak wystąpić o zaświadczenie w sposób elektroniczny

zaświadczenie o niezaleganiu

Ubiegasz się o kredyt w banku, starasz się o leasing samochodowy, a może bierzesz udział w przetargu? Dowiedz się jak zdobyć zaświadczenia o niezaleganiu w urzędzie skarbowym i ZUS

Zaświadczenia o niezaleganiu - omówione zagadnienia:

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub w opłacaniu składek ZUS można załatwić osobiście udając się do danej instytucji lub skorzystać z platformy usług elektronicznych. Aby złożyć wniosek elektronicznie podatnik musi posiadać Profil Zaufany bądź podpis elektroniczny.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w zakładce usługi online – zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości – złóż online – zostajemy przekierowani na stronę logowania:

zaświadczenie online

Zaświadczenie o niezaleganiu w US
 

Po zalogowaniu się jedną z powyższych metod wypełniamy wniosek uzupełniając dane w kreatorze na kolejnych ekranach:

 • Nazwa – imię i nazwisko; NIP; dane kontaktowe: telefon, adres e-mail – opcjonalnie; adres siedziby, adres korespondencyjny,
 • W kolejnym kroku należy określić cel zaświadczenia: np. wniosek kredytowy, udział w przetargu,
 • Gdzie będzie złożone zaświadczenie: np. w banku, u notariusza,
 • Ilość egzemplarzy zaświadczenia – opłata 21 zł za każdy egzemplarz,
 • Kolejny krok to określenie dodatkowych informacji, jakie mają znaleźć się na zaświadczeniu,
 • Należy wybrać urząd skarbowy, do którego kierujemy zaświadczenie,
 • Wybieramy sposób udzielenia odpowiedzi: elektronicznie w Biznes.gov.pl lub tradycyjnie,
 • Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej, można to zrobić w postaci załącznika lub można zadeklarować dosłanie opłaty po złożeniu wniosku (maksymalnie 3 dni),
 • Określamy sposób odbioru zaświadczania: elektronicznie, listem poleconym, osobiście w urzędzie, przez pełnomocnika w urzędzie.

Tak przygotowany dokument jest gotowy do podpisu. Do wyboru są trzy formy autoryzacji:

 • Profilem Zaufanym,
 • Logując się do bankowości elektronicznej i podpisując Profilem Zaufanym,
 • Podpisem kwalifikowanym.

Podpisany wniosek wysyłamy do urzędu i pobieramy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, od tego momentu biegnie czas na załatwienie sprawy.

Urząd może wydać postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia wskazując przyczynę odmowy, na postanowienie przysługuje środek odwoławczy w postaci zażalenia.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS

Na stronie internetowej www.zus.pl wita nas plansza logowania:

Po dopełnieniu formalności związanych z zalogowaniem możemy przystąpić do przygotowania i wysłania wniosku RWN, który od 7 marca 2019 roku zastąpił formularz ZUS-EWN. Na stronie internetowej ZUS można już pobrać nowy druk RWN natomiast na platformie PUE na razie jest ZUS-EWN.

 • Przechodzimy na zakładkę Płatnik,
 • Z katalogu usług elektronicznych wybieramy usługę: „Złożenie dokumentu ZUS-EWN” – zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek,
 • Uzupełniamy dane we wniosku i składamy dyspozycję odbioru zaświadczenia: elektronicznie, pocztą lub osobiście,
 • Podpisujemy wniosek Profilem Zaufanym bądź podpisem kwalifikowany,
 • Wysyłamy do ZUS, pobieramy poświadczenie doręczenia,
 • W przypadku odmowy wydania zaświadczenia ma ona formę decyzji, na którą przysługuje odwołanie do sądu.
Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość