Wolny zawód a mały ZUS plus

wolny zawód a mały zus plus

Wykonujesz wolny zawód i zastanawiasz się, czy masz prawo do małego ZUS plus? Przeczytaj publikację na ten temat.

Składki ZUS opłacane przez przedsiębiorców stanowią znaczne obciążenie finansowe w prowadzonej działalności. Nic więc dziwnego, że większość właścicieli firm szuka możliwości opłacania składek w obniżonej wysokości. Mamy kilka możliwości, a jedną z nich jest mały ZUS plus. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali, czy z tej formy preferencyjnych składek ZUS mogą skorzystać osoby wykonujące wolny zawód.

Wolny zawód w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym

Jedną z przesłanek negatywnych do korzystania z małego ZUS plus jest podleganie pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne także z tytułu innej pozarolniczej działalności w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W tej ustawie wolny zawód jest zdefiniowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez: lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych, oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

Definicja wolnego zawodu zmieniła się znacząco od 2021 roku. Lista zawodów po zmianach się wydłużyła, nic więc dziwnego, że wiele osób wykonujących wolny zawód ma wątpliwości, czy może opłacać mały ZUS plus. Sprawdźmy, jakie jest stanowisko ZUS w tej sprawie.

Wolny zawód a mały ZUS plus

Z uwagi na liczne wątpliwości co do korzystania z małego ZUS-u plus przez osoby wykonujące wolny zawód, zainteresowani przedsiębiorcy zaczęli składać wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji.

W jednej z najbardziej aktualnych, z dnia 19 maja 2021 r. sprawa nr DI/200000/43/325/2021, wnioskodawca wykonuje wolny zawód zdefiniowany w ustawie o ryczałcie, jest rzeczoznawcą majątkowym. Zgodnie z pozostałymi informacjami opisanymi we wniosku, według wnioskodawcy spełnia on wymogi do objęcia małym ZUS plus, a mianowicie:

  • nie przekracza 120.000 zł przychodu,
  • nie wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy,
  • nie prowadził w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności innej niż opisana we wniosku pozarolnicza działalność,
  • wolny zawód wykonuje tylko w ramach wpisu do CEIDG.

W odpowiedzi ZUS oddział w Lublinie uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu można przeczytać, że nawet osoby wykonujące wolne zawody, po dopełnieniu obowiązku uzyskania wpisu do CEIDG, są uważane za osoby wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. W związku z powyższym taki przedsiębiorca ma prawo do skorzystania z małego ZUS plus od dochodu.

Zgodnie z prezentowanym stanowiskiem ZUS w wydawanych interpretacjach w zakresie wykonywania wolnego zawodu, podkreślana jest konieczność wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wpisanej do CEIDG.

Przedsiębiorcy wykonujący wolny zawód, którzy chcą skorzystać z przywileju małego ZUS plus powinni pamiętać, że przedstawione w artykule informacje zostały opisane na podstawie konkretnego stanu faktycznego. Każdy więc powinien indywidualnie przeanalizować swój przypadek, a w przypadku wątpliwości należałoby złożyć wniosek o interpretację.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość