Blog

Jak wspólnicy spółek cywilnych zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt?

Jeżeli wspólnikami spółki cywilnej są osoby fizyczne, to mają prawo skorzystać z różnych form opodatkowania przychodów/dochodów dedykowanych dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak w przypadku spółek cywilnych istnieją pewne dodatkowe warunki. Sprawdźmy, w jaki sposób wspólnicy zgłaszają zmianę formy opodatkowania na ryczałt.

Na jakich zasadach spółka cywilna może skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

W przypadku wyboru ryczałtu dla opodatkowania przychodów osiąganych w spółce cywilnej obowiązuje zasada, że w taki sam sposób muszą opodatkować swoje przychody wszyscy wspólnicy. Nie ma więc możliwości, że część wspólników będzie opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem.

Przykład

W 2020 roku wspólnicy spółki cywilnej wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym. Od 2021 roku z uwagi na zmianę przepisów o ryczałcie podjęli decyzję o zmianie formy opodatkowania. Pierwszy przychód został osiągnięty przez spółkę w miesiącu styczniu 2021 r. Wspólnicy mieli czas na przejście na ryczałt do 20 lutego 2021 roku i do tego dnia każdy z nich musi zgłosić zmianę opodatkowania.

W jaki sposób mogą zmienić formę opodatkowania na ryczałt wspólnicy spółki cywilnej?

Skoro już ustaliliśmy, że zmiana dotyczy wszystkich wspólników, to powinni oni zgłosić zmianę formy opodatkowania w następujący sposób:

Kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania jest dokonana wówczas, gdy jest już prowadzona działalność gospodarcza. Takiej zmiany nie można dokonać w trakcie roku podatkowego, tylko z początkiem roku. Obecnie przedsiębiorcy, również wspólnicy spółki cywilnej, mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółka osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt pozostaje w mocy również na przyszłe lata. A więc nie trzeba takiego oświadczenia przekazywać co roku.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

9 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

10 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

12 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

13 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

5 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

5 dni temu