Wydatki na samochód osobowy a koszty uzyskania przychodu

samochód osobowy w kosztach

Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej, podlega ograniczeniu – ta zasada wynika bezpośrednio z przepisów. Czy reguła ta ma również zastosowanie w zakresie podatku dochodowego? Sprawdź!

Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej, podlega ograniczeniu. Ta zasada wynika bezpośrednio z przepisów. Czy reguła ta ma również zastosowanie w zakresie podatku dochodowego? Sprawdźmy.

Ograniczenie do 50% odliczenia VAT

Samochód osobowy wykorzystywany w firmie – bez względu na to, czy jest środkiem trwałym, czy też stosuje się do niego kilometrówkę dla celów PIT – najczęściej podlega ograniczeniu w odliczeniu VAT do 50%. Zasada obejmuje zarówno samo nabycie pojazdu, jak też związane z nim wydatki – na paliwo, eksploatację, naprawy etc. Powyższe ograniczenia wynika z założenia, że samochody osobowe są wykorzystywane generalnie dla celów mieszanych. Nawet jeśli są firmowe, może zdarzyć się ich wykorzystywanie dla celów poza działalnością.

Samochód osobowy w środkach trwałych

Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe w celach mieszanych według Ustawy o VAT miewają wątpliwości co do zaliczania samochodowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Czy będzie to cała kwota netto, czy połowa kwoty netto? Czy wprowadzamy tam również nieodliczony VAT? Generalną zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki, poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania jego źródła, jeśli nie zostały wymienione w katalogu wydatków obligatoryjnie wyłączonych z kosztów. Katalog ten nie zawiera natomiast ograniczenia co do kosztów związanych z osobowym samochodem będącym środkiem trwałym.

Uwaga!

Przyjęte zasady rozliczania VAT od samochodu osobowego nie ograniczają również amortyzacji samochodu osobowego – wartość początkową ustala się przede wszystkim na podstawie całej kwoty netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Tutaj warto jednak pamiętać o odrębnym ograniczeniu kwotowym do limitu 20.000 euro.

Ponadto Ustawa o PIT przewiduje, że do kosztów uzyskania przychodów możemy w większości przypadków zaliczyć podatki, w tym VAT, w części w jakiej nie przysługiwało prawo do odliczenia. Podsumowując – ponosząc wydatki na nabycie i eksploatację samochodów osobowych-środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczać całą kwotę netto powiększoną o nieodliczone 50% VAT.

Samochody osobowe niefirmowe

W przypadku samochodów niefirmowych, wykorzystywanych w działalności na podstawie kilometrówki dla celów PIT, zasady przedstawione powyżej są co do zasady prawdziwe – przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki w całej kwocie netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Występuje tu jednak ograniczenie niemające nic wspólnego z częściowym odliczeniem VAT.  W tym wypadku do kosztów wliczymy w danym okresie jedynie taką część wydatków, która zmieści się w limicie przejechanych kilometrów. Jeśli suma wydatków netto powiększonych o 50% VAT nie przekroczy kwoty wynikającej z limitu – cała wartość wydatków trafi do kosztów.

▲ wróć na początek

Czy wiesz, że ograniczeniu może podlegać także zaliczenie ubezpieczenia samochodu osobowego do kosztów? Zobacz, kiedy jest to możliwe!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość