Blog ifirma.pl

Zakaz handlu w niedzielę – nowe sposoby jak obejść zakaz w 2024 roku

|
|
3 minut czytania
Właściciele sklepów czasami obchodzą zakaz handlu w niedziele organizując w swoich placówkach wypożyczalnie sprzętu sportowego czy biblioteki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co na ten temat mówią ostatnie wyroki sądu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wprowadzone w 2018 r. prawo zakazuje sklepom handlu w niedziele i święta. Od zakazu istnieją wyjątki, z których przedsiębiorcy korzystają, aby móc otworzyć swoje placówki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie to wyjątki i co na temat obchodzenia zakazu handlu w niedziele mówią ostatnie wyroki Sądu Najwyższego.

Zakaz handlu w niedziele – kogo nie obowiązuje?

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (dalej: ustawa) zakazuje prowadzenia handlu w placówkach handlowych typu: sklepy, hurtownie, stragany, stoiska, jeżeli pracę wykonuje pracownik lub osoba zatrudniona na umowie cywilnoprawnej.

Podsumowując – przepisy dopuszczają prowadzenie handlu w niedzielę i święta pod warunkiem, że jedyną osobą pracującą jest właściciel.

Jednocześnie ustawa przewiduje szereg wyłączeń, kiedy handel nie jest zabroniony, bez względu na to kto (właściciel czy pracownicy) wykonuje pracę. Do wyjątków należą m.in::

 • stacje benzynowe,
 • kwiaciarnie,
 • apteki,
 • placówki, w których przeważa handel biletami komunikacji miejskiej, prasą, wyrobami tytoniowymi itp. (czyli kioski),
 • placówki handlujące pamiątkami lub dewocjonaliami,
 • lecznice dla zwierząt,
 • placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Wyjątków jest bardzo dużo – cały ich katalog znajduje się w art. 6 ust. 1 ustawy.

Jak przedsiębiorcy obchodzą zakaz handlu w niedzielę?

Prawną możliwość handlu w niedziele i święta pod warunkiem, że pracuje właściciel, wykorzystują najmniejsi przedsiębiorcy. Prowadzący malutkie sklepiki, które mogą funkcjonować, kiedy na obiekcie pracuje jedna osoba.

Jednak duże sieci handlowe, jak i przedsiębiorcy prowadzący placówki o większej powierzchni lub prowadzący jednocześnie kilka sklepów nie mogą korzystać z tego rozwiązania. Jeden właściciel nie jest w stanie sam efektywnie zająć się sklepem wielkości marketu lub być w kilku sklepach naraz.

Ci przedsiębiorcy najczęściej wykorzystują wyłączenie mówiące, że zakaz handlu nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Obok swojej regularnej działalności, związanej z handlem towarami, wprowadzają do sklepu usługi polegające na wypożyczaniu sprzętu sportowego, książek czy możliwości zakupienia wycieczki. Uważają, że w ten sposób mogą legalnie otworzyć sklep w niedzielę i “za ladą” postawić pracownika.

Obchodzenie handlu w niedzielę – co na to sądy?

W ostatnich kilkunastu tygodniach Sąd Najwyższy wydał trzy wyroki uznające kasacje wniesione przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy.

Wszystkie sprawy dotyczyły korzystania przez placówki handlowe z wyjątku mówiącego o możliwości prowadzenia handlu w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Wyroki są na niekorzyść trzech przedsiębiorców, którzy w swoich sklepach, jako poboczną działalność, utworzyli wypożyczalnie sprzętu sportowego i bibliotekę. W ten sposób obchodzili zakaz handlu w niedziele i święta.

Sąd okręgowy drugiej instancji uznał, że przedsiębiorcy nie łamali takim działaniem prawa. Jednak Główny Inspektor Pracy nie zgadzał się z tym wyrokiem i za pośrednictwem Prokuratora Generalnego wnioskował o wniesienie kasacji.

Sąd Najwyższy w wyrokach kasacyjnych argumentuje, że brzmienie przepisu jest jednoznaczne: zakaz nie obowiązuje “w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”. Przepis zatem mówi wyraźnie, że to zakład prowadzący działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku powinien być jednostką główną. A dopiero zlokalizowana na jego terenie placówka handlowa może korzystać ze zwolnienia z zakazu handlu, a nie odwrotnie.

Dla wspomnianych przedsiębiorców oznacza to, że ich sprawy wrócą do ponownego rozpoznania przez sąd okręgowy. Stosowny komunikat znajduje się już na stronie PIP, można się z nim zapoznać tutaj.

Zakaz handlu w niedziele – podsumowanie

Przedsiębiorcy obchodzili i wciąż obchodzą zakaz handlu w niedzielę i święta otwierając w swoich sklepach różnego typu wypożyczalnie. Do tej pory doktryna była im przychylna i uznawała, że takie działanie nie łamie prawa, jednak ostatnie wyroki Sądu Najwyższego pokazują, że może się to zmienić.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie