Blog ifirma.pl

Zasiłek dla bezrobotnych a zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej

|
|
4 minut czytania
Zawiesiłeś a może zamknąłeś działalność gospodarczą? Sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek dla bezrobotnych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeżeli jesteś osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy będzie ci przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych w okresie zawieszenia lub zamknięcia działalności gospodarczej, to przeczytaj publikację, w której odpowiemy na to pytanie.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje pod warunkiem spełnienia wielu warunków wynikających z przepisów, które zostały zapisane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Powyżej przedstawiono bardzo ogólną definicję, która wymaga doprecyzowania w kilku obszarach:

 • nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, ważna jest kwota wynagrodzenia,
 • pod pojęciem zatrudnienia kryje się zarówno umowa o pracę, jak i umowy cywilnoprawne, pod warunkiem że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie stanowiła kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • jeżeli jesteś osobą, która prowadziła działalność gospodarczą, to również w tym przypadku podstawa naliczania składek społecznych i Funduszu Pracy musi stanowić kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przypominamy, że Fundusz Pracy (FP) mają obowiązek opłacać przedsiębiorcy w momencie, w którym podstawa do naliczania składek społecznych przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia, poza pewnymi wyjątkami. Jednym z nich jest wiek przedsiębiorcy, jeżeli kobieta ma ponad 55 lat a mężczyzna ponad 60 lat, to wówczas nie trzeba opłacać składek na FP.

Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, to nie w każdym przypadku będzie im przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych, co uzasadnimy poniżej.

Kiedy przedsiębiorca będzie mógł się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych?

W tym miejscu napiszemy kilka słów, jak należy rozumieć podstawę do naliczania składek społecznych w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą. W tym przypadku decydująca będzie forma opłacania składek ZUS, na jaką zdecyduje się przedsiębiorca.

Forma opłacania składek ZUS
Podstawa do naliczania składek społecznych
Ulga na start Brak składek społecznych
ZUS preferencyjny Podstawa do naliczania składek społecznych wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę
Mały ZUS Plus Podstawa do naliczania składek społecznych nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę i wyższa od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonego na dany rok
Duży ZUS Podstawa wymiaru składek wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonego na dany rok

W 2022 roku 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi 3.553,20 zł. W przypadku przedsiębiorcy, który chciałby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, musi co najmniej przez okres 365 dni w ciągu 18 miesięcy opłacać składki społeczne i Fundusz Pracy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tej grupie znajdą się przedsiębiorcy, którzy opłacają Duży ZUS i część przedsiębiorców, którzy wybrali Mały ZUS Plus, pod warunkiem że u nich podstawa wymiaru składek społecznych osiągnie co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych będzie zależała również od stażu pracy. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez okres 6 miesięcy. Poniżej w zestawieniu pokażemy, jaka jest jego wysokość w 2022 roku:

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w zależności od stażu pracy
Do 5 lat
Pomiędzy 5 a 20 lat
Powyżej 20 lat
80%
100%
120%
Przez pierwsze 3 miesiące
992,64 zł
1.240,80 zł
1.488,96 zł
Po upływie 3 miesięcy
779,52 zł
974,40 zł
1.169,28 zł

Jak widać wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie będzie taka sama przez cały czas jego pobierania, po upływie 3 miesięcy ulega obniżeniu o ok. 20%.

Zasiłek dla bezrobotnych a zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej

Z tego co ustaliliśmy wynika, że przedsiębiorca korzystający z ulgi na start, który następnie będzie opłacał ZUS preferencyjny w okresie 2 lat, nie skorzysta z zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli chciałby zawiesić lub zakończyć działalność gospodarczą. W przypadku Małego ZUS Plus, jeżeli w podstawie składek społecznych znajdzie się kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, to wówczas przy spełnieniu pozostałych warunków będzie się można ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych. Wątpliwości powstają w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej. W takim przypadku zasiłek będzie przysługiwał na nieco odmiennych zasadach, o czym napiszemy poniżej.

Zamknięcie działalności gospodarczej
Zawieszenie działalności gospodarczej
Zasiłek jest przyznawany na okres 6 miesięcy Zasiłek jest przyznawany po upływie 90 dni od zarejestrowania w Powiatowym Urzędzie Pracy na okres pozostałych 3 miesięcy

Podsumowanie

Jak się okazuje nie każdy przedsiębiorca po zakończeniu lub zawieszeniu działalności gospodarczej, uzyska prawo do wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Przede wszystkim będzie to zależało od podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Obniżone składki ZUS w takich przypadkach nie dadzą prawa do pobierania zasiłku. Jedynie składki społeczne od podstawy co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę pozwolą uzyskać zasiłek, pod warunkiem. że będą opłacane przez przedsiębiorcę co najmniej przez rok. Okres pobierania zasiłku również nie jest zbyt długi bo wynosi co do zasady 180 dni, a w przypadku zawieszenia działalności będzie to tylko 90 dni.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

   Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje pod warunkiem spełnienia wielu warunków wynikających z przepisów, które zostały zapisane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  2. Jak wygląda kwestia zasiłku w przypadku zawieszenia lub zamknięcia działalności?

   Nie każdy przedsiębiorca po zakończeniu lub zawieszeniu działalności gospodarczej, uzyska prawo do wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Przede wszystkim będzie to zależało od podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie