Zawiadomienie ZAW-NR a prywatne konto bankowe.

ROR a płatności w split payment

Dokonujesz płatności za faktury kosztowe powyżej 15.000 zł? Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy doszło do bardzo ważnych zmian przepisów podatkowych. Niektóre z wprowadzonych przepisów mogą pozbawić przedsiębiorcę prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Każda płatność za fakturę na kwotę równą i wyższą niż 15.000 zł musi podlegać każdorazowo analizie. Kluczowe znaczenie będzie miał numer rachunku bankowego, na który dokonywana będzie płatność.

Wpłata na ROR kontrahenta

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wykorzystywać prywatne rachunki bankowe tzw. ROR-y.

Pamiętajmy, że na białej liście nie znajdziemy podatnika zwolnionego z VAT podmiotowo czy też przedmiotowo. Taka sytuacja zasadniczo będzie dotyczyła przedsiębiorcy, który nie rozlicza podatku VAT.

Zawiadomienie ZAW-NR jednorazowo czy za każdym razem?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że jeżeli podatnik dokonujący płatności dokonał zapłaty należności przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów na białej liście i złożył zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu nie poniesie konsekwencji w postaci wyłączenia wydatku z kosztów uzyskania przychodów.

Zaczęły się dyskusje czy takie zawiadomienie należy złożyć raz ze skutkiem na przyszłe płatności dokonywane na ten sam numer rachunku bankowego? Żaden przepis obecnie obowiązujący nie daje takiej możliwości. W tej sytuacji każdorazowa płatność na rachunek spoza białej listy powinna być zgłaszana na zawiadomieniu ZAW-NR. Pomimo, że pojawiły się wypowiedzi w objaśnieniach Ministerstwa Finansów, z których można wnioskować, że nie trzeba składać zawiadomień za każdym razem, ale należy pamiętać, że objaśnienia nie mają mocy przepisów podatkowych.

ROR a płatności w split payment

Podzielona płatność w podatku VAT zaczęła obowiązywać w nowej odsłonie od 1 listopada 2019 roku. Od tego momentu dostawa towarów i usługi z załącznika nr 15 do ustawy o VAT na kwotę równą lub wyższą od 15.000 zł objęta została obowiązkowym split payment. Płatność dokonywana w tym mechanizmie wpływa na rachunek bankowy podatnika w kwocie netto a kwota podatku VAT wpływa na wydzielony rachunek VAT.

Wynika to z faktu, że rachunek VAT jest utworzony z automatu, ale jedynie w odniesieniu do rachunków firmowych. Nie ma zatem możliwości utworzenia rachunku VAT dla prywatnych rachunków bankowych.

Należy jednak pamiętać, że posiadanie statusu podatnika VAT zwolnionego, czy to podmiotowo czy też przedmiotowo, nie zwalnia z obowiązku zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności.

Rozliczenie kosztów przy transakcjach powyżej 15.000 zł po 1 stycznia 2020 roku – przeczytaj.
  ▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość