Zeznanie podatkowe do 20 stycznia – co z ostatnia zaliczka?

zeznanie podatkowe - ostatnia zaliczka?

Jeżeli złożysz zeznanie podatkowe przed 20 stycznia, unikniesz zapłaty ostatniej zaliczki na PIT. Dowiedz się więcej na ten temat!

Od 2012 roku przedsiębiorcy mogą zrezygnować z obowiązkowej zapłaty ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy. W takim wypadku warunkiem koniecznym jest złożenie zeznania podatkowego i uregulowanie wynikającego z niego zobowiązania (jeśli takie wystąpi) do 20 stycznia (włącznie) kolejnego roku. Czy przy skorzystaniu z tej możliwości w zeznaniu należy wpisywać także „pominiętą” zaliczkę?

Zeznanie podatkowe przed 20 stycznia- dla kogo?

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z opcji zwolnienia z zapłaty ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy mogą skorzystać zarówno podatnicy, których dochody opodatkowane są według skali, jak i ci, którzy wybrali podatek liniowy. Co więcej, możliwość ta jest dostępna bez względu na sposób rozliczania PIT – brak konieczności wpłacenia zaliczki dotyczy rozliczenia za grudzień i za czwarty kwartał. Warunkiem koniecznym jest złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu do wpłaty ostatniej zaliczki za rok, którego zeznanie dotyczy (zazwyczaj – 20 stycznia włącznie – wyjątkiem jest sytuacja, gdy dzień ten przypada w dzień wolny – więcej na temat liczenia terminów podatkowych przeczytasz tutaj).

Zeznanie do 20 stycznia i późniejsza zapłata podatku- czy to możliwe?

Wskazany wyżej przepis wskazuje jedynie na konieczność złożenia zeznania podatkowego do 20 stycznia, by możliwe było pominięcie ostatniej zaliczki za dany rok podatkowy. W związku z powyższym pojawiają się wątpliwości, czy konieczne jest także uregulowanie podatku wynikającego z deklaracji. Czy też można tego dokonać w standardowym terminie, czyli do 30 kwietnia. Organy podatkowe prezentują jednak jednolite stanowisko wskazujące na konieczność zapłaty zobowiązania podatkowego również do 20 stycznia.

Zeznanie podatkowe do 20 stycznia- jak wykazać ostatnią zaliczkę?

W sytuacji, gdy podatnik zdecyduje się na złożenie zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy do 20 stycznia, przy wypełnianiu deklaracji bierze pod uwagę jedenaście (lub trzy przy rozliczaniu kwartalnym) dotychczas wpłacone/należne zaliczki. W takim wypadku nie ma bowiem obowiązku wyliczania ostatniej zaliczki, a co za tym idzie – nie uwzględnia jej się w składanym zeznaniu (ani w pozycjach dotyczących należnych zaliczek, ani w sumie wpłaconych zaliczek).

Zobacz również: 

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych: część 1

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych: część 2

Jaki PIT wypełnić? Przewodnik po deklaracjach rocznych: część 3

  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość