Zmiany w zakresie składania zeznań rocznych za 2018 – usługa e-Pit

Od 2019 roku Ministerstwo Finansów przygotowało prawdziwą rewolucję w rozliczeniach rocznych. Już za 2018 rok zeznanie roczne zostanie wypełnione przez Krajową Informację Skarbową wybranej grupie podatników.

Zatrudnieni oraz pozostali podatnicy

MF dla dochodów za 2018r. wprowadziło wypełnione roczne rozliczenie podatku dochodowego za osoby pracujące, otrzymujące przychody kwalifikowane jako „inne źródła” lub handlujące na giełdzie. Automatycznie, bez potrzeby zmiany – jeśli nie chcemy dokonywać modyfikacji w przygotowanym zeznaniu.

KAS (czyli szeroko pojęte organy podatkowe) przygotowało za w/w podatników zeznanie. Wypełniło druki i rozliczyło podatek z uwzględnieniem ulg wykazanych w latach poprzednich. Dane do wypełnienia zeznań pobierane są z przesłanych elektronicznie Pit-11 oraz Pit-8c oraz danych z zeznań za lata poprzednie, w tym także informacje o przysługujących ulgach czy wyborze OPP dla przekazania 1%.

15.02.2019r. podatnikom zostały udostępnione przygotowane zeznania PIT-37 oraz PIT-38. Deklaracje znajdują się na portalu podatkowym – podatki.gov.pl w zakładce „PIT”. Do 30.04.2019r. będzie można daną deklarację za rok 2018 zaakceptować, zmodyfikować lub odrzucić.

▲ wróć na początek

Konsekwencje dla podatników, którzy nie rozliczyli się samodzielnie

Pomimo przygotowania Pit-37 i Pit-38 za podatników, nadal mogą oni rozliczyć się samodzielnie, poza portalem podatkowym. Jeśli samodzielnie złoży do dnia 30.04.2019r. zeznanie roczne za 2018r. uwzględniające dochody wykazane w zeznaniu dostępnym na portalu podatkowym, automatycznie spowoduje to odrzucenie w zakresie tych dochodów zeznania przygotowanego przez KAS. Natomiast w przypadku, gdy podatnik nie rozliczy się samodzielnie poza portalem, nie zmieni ani nie odrzuci deklaracji, z dniem 30.4.2019r. deklaracja przygotowana przez organy podatkowe stanie się wiążąca.

Zeznanie przygotowane przez KAS może wykazać za 2018 rok:

  • nadpłatę podatku,
  • niedopłatę podatku,
  • wynik „na zero”.

Ma to szczególne znaczenie, wobec osób, które powinny złożyć PIT-37 czy PIT-38 i nie dokonały samodzielnie rozliczenia oraz nie zalogowały się do portalu podatkowego i ich zeznanie wykazuje niedopłatę podatku dochodowego. Jeżeli podatnik nie wpłaci tego zobowiązania do dnia 30.04.2019r. naczelnik urzędu skarbowego wezwie go do uiszczenia zaległego podatku.

Skąd mogę dowiedzieć się o przygotowaniu Pita za 2018r. przez US?

Jeżeli w Krajowej Administracji Skarbowej są dane kontaktowe podatnika w postaci adresu e-mail czy numeru telefonu, otrzyma on informację o sporządzonym zeznaniu podatkowym dostępnym na Portalu Podatkowym w postaci e-maila lub smsa – stosownie do znanych w KAS danych kontaktowych.

Termin złożenia zeznania rocznego a usługa „Twój e-PIT”

Udostępnienie usługi Twój e-Pit wiąże się z jeszcze jedną zmianą. Od tego roku deklaracje Pit-37 i Pit-38 składa się w terminach od 15.02 do 30.04. Deklaracje przesłane przez podatników samodzielnie do dnia 15.02.2019r. zostaną uznane za złożone w tym dniu. Jest to istotne ze względu na maksymalny termin zwrotu nadpłaty podatku.

▲ wróć na początek

Dla deklaracji przesłanych w formie elektronicznej, termin zwrotu nadpłaty podatku wynosi do 45 dni. Natomiast w przypadku papierowych deklaracji, termin ten wynosi 3 miesiące. Są to terminy maksymalne. W praktyce, urzędy zwracają nadpłaty podatku dochodowego szybciej.

 

Szukasz programu do sporządzenia rozliczenia rocznego? Sprawdź nasz darmowy pitroczny.pl!

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań