Zmiany w uproszczonych fakturach zbiorczych od 2022

Wystawiasz zbiorcze faktury korygujące? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach w 2022 roku.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy niejednokrotnie przeprowadzają z tym samym kontrahentem wiele transakcji gospodarczych w jednym okresie rozliczeniowym. Jeżeli zostanie udzielony opust lub obniżka ceny, to wymagane jest sporządzenie faktury korygującej. Przepisy ustawy o podatku VAT zezwalają na wystawienie zbiorczej faktury korygującej w takim przypadku. W dzisiejszej publikacji wskażemy, co się zmieniło w wystawianiu takich faktur od 2022 roku.

Zmiany w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących w 2022 roku

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone od 2022 roku do faktur z udzielonym opustem lub obniżką ceny:

Przed zmianą do 31 grudnia 2021 roku
Po zmianie od 1 stycznia 2022 roku
Na fakturze korygującej powinny się znaleźć wyrazy: Faktura korygująca” lub “Korekta”Na fakturze korygującej mogą się znaleźć wyrazy: Faktura korygująca” lub “Korekta”
Faktura korygująca powinna zawierać przyczynę korektyFaktura korygująca może zawierać przyczynę korekty
Zbiorcza uproszczona faktura korygująca musiała obejmować wszystkie dostawy towarów lub usług dokonane na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie rozliczeniowym. Korekta nie musiała zawierać nazw towarów i usługZbiorcza uproszczona faktura korygująca nie musi obejmować wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku musi zawierać nazwy towarów i usług objętych korektą. Jeżeli zbiorcza faktura korygująca będzie obejmowała wszystkie dostawy z danego okresu w dalszym ciągu nie musi zawierać nazw towarów i usług

Zmiana w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących wprowadziła przede wszystkim możliwość wystawienia takiej faktury tylko w stosunku do części dostaw towarów i usług a nie do wszystkich faktur wystawionych w jednym okresie rozliczeniowym, tak jak to miało miejsce przed zmianą.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Zbiorcza faktura korygująca - jakie zmiany nastąpiły w 2022 roku?

  Zmiana w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących wprowadziła przede wszystkim możliwość wystawienia takiej faktury tylko w stosunku do części dostaw towarów i usług a nie do wszystkich faktur wystawionych w jednym okresie rozliczeniowym, tak jak to miało miejsce przed zmianą.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce