Zmiany w uproszczonych fakturach zbiorczych od 2022

zbiorcza faktura korygująca

Wystawiasz zbiorcze faktury korygujące? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach w 2022 roku.

Przedsiębiorcy niejednokrotnie przeprowadzają z tym samym kontrahentem wiele transakcji gospodarczych w jednym okresie rozliczeniowym. Jeżeli zostanie udzielony opust lub obniżka ceny, to wymagane jest sporządzenie faktury korygującej. Przepisy ustawy o podatku VAT zezwalają na wystawienie zbiorczej faktury korygującej w takim przypadku. W dzisiejszej publikacji wskażemy, co się zmieniło w wystawianiu takich faktur od 2022 roku.

Zmiany w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących w 2022 roku

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone od 2022 roku do faktur z udzielonym opustem lub obniżką ceny:

Przed zmianą do 31 grudnia 2021 roku
Po zmianie od 1 stycznia 2022 roku
Na fakturze korygującej powinny się znaleźć wyrazy: Faktura korygująca” lub “Korekta” Na fakturze korygującej mogą się znaleźć wyrazy: Faktura korygująca” lub “Korekta”
Faktura korygująca powinna zawierać przyczynę korekty Faktura korygująca może zawierać przyczynę korekty
Zbiorcza uproszczona faktura korygująca musiała obejmować wszystkie dostawy towarów lub usług dokonane na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie rozliczeniowym. Korekta nie musiała zawierać nazw towarów i usług Zbiorcza uproszczona faktura korygująca nie musi obejmować wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku musi zawierać nazwy towarów i usług objętych korektą. Jeżeli zbiorcza faktura korygująca będzie obejmowała wszystkie dostawy z danego okresu w dalszym ciągu nie musi zawierać nazw towarów i usług

Zmiana w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących wprowadziła przede wszystkim możliwość wystawienia takiej faktury tylko w stosunku do części dostaw towarów i usług a nie do wszystkich faktur wystawionych w jednym okresie rozliczeniowym, tak jak to miało miejsce przed zmianą.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Zbiorcza faktura korygująca - jakie zmiany nastąpiły w 2022 roku?

    Zmiana w wystawianiu zbiorczych faktur korygujących wprowadziła przede wszystkim możliwość wystawienia takiej faktury tylko w stosunku do części dostaw towarów i usług a nie do wszystkich faktur wystawionych w jednym okresie rozliczeniowym, tak jak to miało miejsce przed zmianą.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość