Powrót

Zmiany w ustawie o spadkach i darowiznach

ustawa o podatku od spadków i darowizn

Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o spadkach i darowiznach.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zasady opodatkowania otrzymanego spadku lub darowizny zostały uregulowane w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ustawa w sposób szczegółowy reguluje zasady powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu. Pewna grupa osób po spełnieniu ustawowych warunków może skorzystać ze zwolnienia z opłacania tego podatku, ponadto w zależności do stopnia pokrewieństwa stawki podatkowe są zróżnicowane. W dzisiejszej publikacji przedstawimy zmiany, jakie zostały wprowadzone do ustawy, ale tytułem wstępu przypomnimy czego dotyczy ta ustawa.

Spadki i darowizny – kiedy można nie płacić?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod warunkiem, że zostanie zgłoszone nabycie rzeczy lub praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego do naczelnika urzędu skarbowego.

W przypadku darowizny środków pieniężnych należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu przekazania. Zgodnie z ustawą musi to być przelew na rachunek bankowy lub przekaz pocztowy. Niedotrzymanie wspomnianego terminu powoduje powstanie obowiązku podatkowego na zasadach obowiązujących dla nabywców zaliczanych do I grupy podatkowej. Ustawa zmieniająca ustawę o podatku od spadków i darowizna objęła zwolnieniem podmiotowym dodatkową kategorię osób.

Jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy o podatku od spadków i darowizn?

W ustawie zmieniającej (Dz. U. 2020 poz. 1761) wprowadzono następujące zmiany:

 1. Za zstępnych w rozumieniu ustawy uznano również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
 2. Za wstępnych w rozumieniu ustawy uznano osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Ustawa zmieniająca weszła w życie z dniem 27 października 2020 r., natomiast do nabycia rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed jej wejściem w życie, a więc przepisy dotychczasowe.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jaka ustawa reguluje zasady opodatkowania spadków i darowizn?

  Ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r.

 2. 🔸Co nowego wprowadza ustawa zmieniająca ustawę o podatku od spadków i darowizn?

  Dzięki zmianie zwolnieniem podmiotowym została objęta dodatkowa kategoria osób - więcej szczegółów w artykule.

 3. 🔸Gdzie można znaleźć ustawę zmieniającą?

  W Dzienniku Ustaw z dnia 12 października 2020 r., pod poz. 1761.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Sprawa spadkowa

  Mam pytanie czy bedziemy musialy 3 siostry spadkobiercy po zmarlych rodzicach w 2000r i 2004 roku zaplacic podatek od domu i gosposporstwa jesli chcemy przeprowadzic w sadzie spadek w tym roku?
  Zaznaczam ze 1 siostra mieszka w tym domu od zawsze. Czytalam ze dla grupy 0 nie ma podatku jesli zglosi sie w US postanowienie sadu o przyjecie spadku do 6 miesiecy na druku SD-Z2 Dziekuje

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość