Zapowiadane zmiany w ZUS od 2023 roku

zmiany w zus 2023

Płacisz składki ZUS, jako przedsiębiorca? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza ZUS od 2023 roku.

Wiele się mówi i pisze o zmianach przepisów w Polskim Ładzie, ale nie należy zapominać, że ustawodawca wprowadza również nowe regulacje w innych przepisach. Pisaliśmy już o zmianach ZUS, jakie zostały wprowadzone w 2021 roku i jakie będą obowiązywały od 2022 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co ZUS zaplanował na 2023 rok.

Kontakt z ZUS online

Zmiany związane z rozliczaniem podatków i składek nieubłaganie zmierzają w kierunku obsługi online. Pandemia jeszcze przyspieszyła wdrażanie technologii cyfrowych, które mają za zadanie ograniczanie kontaktu z klientami. W przypadku ZUS mowa jest o Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), poprzez którą przedsiębiorcy mogą załatwić większość spraw bez wychodzenia z domu.

PUE ZUS obowiązkowe od 2023 roku

Do końca 2022 roku przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 5 pracowników nie mają jeszcze obowiązku zakładania profilu na PUE ZUS. To się jednak zmieni od 2023 roku.

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy będą musieli posiadać założone profile. Jeżeli się tak zdarzy, że jakiś przedsiębiorca nie dopełni tej formalności, to zrobi to w jego imieniu ZUS, założy dla niego konto z automatu. Takie działania zmierzają w kierunku wyeliminowania papierowego obiegu dokumentów. Dokumenty będą przesyłane do ZUS elektronicznie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość