Zapowiadane zmiany w ZUS od 2023 roku

Płacisz składki ZUS, jako przedsiębiorca? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza ZUS od 2023 roku.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele się mówi i pisze o zmianach przepisów w Polskim Ładzie, ale nie należy zapominać, że ustawodawca wprowadza również nowe regulacje w innych przepisach. Pisaliśmy już o zmianach ZUS, jakie zostały wprowadzone w 2021 roku i jakie będą obowiązywały od 2022 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co ZUS zaplanował na 2023 rok.

Kontakt z ZUS online

Zmiany związane z rozliczaniem podatków i składek nieubłaganie zmierzają w kierunku obsługi online. Pandemia jeszcze przyspieszyła wdrażanie technologii cyfrowych, które mają za zadanie ograniczanie kontaktu z klientami. W przypadku ZUS mowa jest o Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), poprzez którą przedsiębiorcy mogą załatwić większość spraw bez wychodzenia z domu.

PUE ZUS obowiązkowe od 2023 roku

Do końca 2022 roku przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 5 pracowników nie mają jeszcze obowiązku zakładania profilu na PUE ZUS. To się jednak zmieni od 2023 roku.

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy będą musieli posiadać założone profile. Jeżeli się tak zdarzy, że jakiś przedsiębiorca nie dopełni tej formalności, to zrobi to w jego imieniu ZUS, założy dla niego konto z automatu. Takie działania zmierzają w kierunku wyeliminowania papierowego obiegu dokumentów. Dokumenty będą przesyłane do ZUS elektronicznie.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce