Zapowiadane zmiany w ZUS od 2023 roku

zmiany w zus 2023

Płacisz składki ZUS, jako przedsiębiorca? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza ZUS od 2023 roku.

Wiele się mówi i pisze o zmianach przepisów w Polskim Ładzie, ale nie należy zapominać, że ustawodawca wprowadza również nowe regulacje w innych przepisach. Pisaliśmy już o zmianach ZUS, jakie zostały wprowadzone w 2021 roku i jakie będą obowiązywały od 2022 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy, co ZUS zaplanował na 2023 rok.

Kontakt z ZUS online

Zmiany związane z rozliczaniem podatków i składek nieubłaganie zmierzają w kierunku obsługi online. Pandemia jeszcze przyspieszyła wdrażanie technologii cyfrowych, które mają za zadanie ograniczanie kontaktu z klientami. W przypadku ZUS mowa jest o Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS), poprzez którą przedsiębiorcy mogą załatwić większość spraw bez wychodzenia z domu.

PUE ZUS obowiązkowe od 2023 roku

Do końca 2022 roku przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 5 pracowników nie mają jeszcze obowiązku zakładania profilu na PUE ZUS. To się jednak zmieni od 2023 roku.

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy będą musieli posiadać założone profile. Jeżeli się tak zdarzy, że jakiś przedsiębiorca nie dopełni tej formalności, to zrobi to w jego imieniu ZUS, założy dla niego konto z automatu. Takie działania zmierzają w kierunku wyeliminowania papierowego obiegu dokumentów. Dokumenty będą przesyłane do ZUS elektronicznie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość