Blog

Zwolnienie z VAT dla usług dietetycznych świadczonych on-line

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej staje się potencjalnym płatnikiem podatku VAT. Jednakże część firm może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w tym podatku, jeżeli spełnia warunki ustawowe. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy usługi dietetyczne świadczone on-line są zwolnione z VAT.

Co to są usługi dietetyczne świadczone on-line?

Dietetyk zajmuje się żywieniem człowieka stosując odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę w zależności od charakteru i celu porady. Świadczenie takich usług on-line, szczególnie w okresie pandemii, nikogo nie powinno dziwić. Jednak tacy przedsiębiorcy mają dylemat, czy mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, czy też nie.

Zwolnienie przedmiotowe w VAT a zawód dietetyk

W art. 43 ustawy o VAT wymieniono szereg zwolnień przedmiotowych. Wśród nich znalazły się m.in. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i lekarza dentysty,
  • pielęgniarki i położnej,
  • medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej,
  • psychologa.

Jak widać ustawa wprost nie wymienia zawodu dietetyka, ale to nie oznacza, że nie może on korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. W ustawie o działalności medycznej pod pojęciem zawodu medycznego mieści się osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych. Natomiast w odrębnych przepisach i z głębszej analizy można stwierdzić, że aby zostać dietetykiem należy posiadać odpowiednie zawodowe wykształcenie uprawniające do wykonywania tego zawodu i udzielania świadczeń zdrowotnych.

Usługi dietetyczne świadczone on-line a zwolnienie z VAT

Skoro ustaliliśmy, że dietetyk to również zawód medyczny, to pozostaje teraz odpowiedź na pytanie, czy świadczone przez niego usługi on-line mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Odpowiedź na tak postawione pytanie nie wynika wprost z przepisów podatkowych, dlatego zasadnym jest podparcie się stanowiskiem organów podatkowych na ten temat. Sprawdzimy co sądzi o tym fiskus w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych.

W jednej z najbardziej aktualnych interpretacji z dnia 17 marca 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT1-1.4012.49.2021.2.MSU, Wnioskodawca zadał pytanie czy może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19. Wnioskodawca prowadzi konsultacje dietetyczne, tworzy indywidualnie dopasowane jadłospisy oraz poradniki dietetyczne w formie e-booków dla osób z problemami zdrowotnymi. Usługa świadczona jest za pośrednictwem Internetu.

Stanowisko Wnioskodawcy Dyrektor KIS uznał za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT ważne jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, mająca na celu zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia. Każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Profilaktyka zdrowotna obejmuje również działania mające na celu zapobieganie chorobom, dlatego spełnia wymogi zwolnienia przedmiotowego z. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

1 dzień temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

1 dzień temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

1 dzień temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

1 dzień temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu