Blog ifirma.pl

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej z ZUS 2024 – do kiedy należy złożyć wniosek?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się kiedy można złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki ZUS? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Odkąd zmieniły się zasady rozliczania składki zdrowotnej każdy przedsiębiorca ma obowiązek, poza miesięcznymi rozliczeniami, przekazywać do ZUS roczne rozliczenie składki zdrowotnej. W tej sytuacji może powstać po stronie płatnika zarówno nadpłata jak i niedopłata składek. W dzisiejszej publikacji napiszemy do kiedy należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki z ZUS 2024?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Począwszy od rozliczeń za 2022 rok przedsiębiorcy muszą pamiętać, że w deklaracji ZUS DRA lub ZUS RCA za miesiąc kwiecień znajdą się również informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej za rok poprzedni. Czyli w deklaracji ZUS za kwiecień 2024 rok rozliczymy przychód lub dochód za cały 2023 rok, od którego będzie naliczona roczna składka zdrowotna. Na temat obliczania rocznej składki zdrowotnej pisaliśmy już na łamach naszych publikacji.

Zasady obliczania rocznej podstawy składki zdrowotnej zostały wyjaśnione w podlinkowanej publikacji.

Kiedy powstanie nadpłata składki zdrowotnej?

Do wygenerowania nadpłaty w składce zdrowotnej może dojść z różnych powodów. Najczęściej będzie to zmiana kwoty dochodów, od której składka była naliczana w trakcie roku składkowego, dotyczy to skali podatkowej i podatku liniowego. Natomiast w przypadku ryczałtu może wystąpić sytuacja, że przedsiębiorca płacił składkę zdrowotną na podstawie przychodów roku poprzedniego, czyli za 2022, a w 2023 roku osiągnął niższe przychody. Taka okoliczność może wygenerować nadpłatę w rocznym rozliczeniu. Oczywiście to są tylko przykładowe sytuacje, w których dojdzie do powstania nadpłaty. Kluczowe w całej sprawie jest terminowe złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Zobaczmy kiedy w 2024 roku wypada ten graniczny termin.

Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej z ZUS 2024 – do kiedy należy złożyć wniosek?

Na stronach ZUS został zamieszczony oficjalny komunikat o zbliżającym się terminie rozliczania rocznej składki zdrowotnej. Czytamy w nim m.in., że 20 maja 2024 roku mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA, w których to deklaracjach wraz z rozliczeniem miesiąca kwietnia wykażemy roczną składkę zdrowotną. W tym miejscu warto przypomnieć, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej lub ją zakończyli mają również obowiązek złożenia rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Takie rozliczenie obejmuje przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie:

 • według skali podatkowej,
 • podatkiem liniowym,
 • zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Nie muszą się rozliczać przedsiębiorcy, którzy opłacają jeszcze kartę podatkową.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne znajduje się w części XII deklaracji ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA
Na stronie ZUS dostępny jest kalkulator do obliczenia rocznej składki zdrowotnej. Będzie on szczególnie pomocny dla tych przedsiębiorców, którzy składają dokumenty rozliczeniowe w wersji papierowej
Nie zawsze w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej przedsiębiorca otrzyma jej zwrot. Nie będzie to możliwe jeśli posiada jakiekolwiek zaległości składkowe na koncie ZUS
Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej nie będzie możliwy bez złożenia wniosku
Ważne!
Wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok należy wysłać najpóźniej do 3 czerwca 2024 r.
Jak można przeczytać w komunikacie wniosek (RZS-R) zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS na drugi dzień po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem
Po zalogowaniu na PUE ZUS wniosek będzie dostępny w zakładce Płatnik, w widoku Dokumenty i wiadomości, w sekcji Dokumenty robocze. Wniosek należy jedynie zatwierdzić i wysłać
Zwrot nadpłaty wpłynie na rachunek bankowy płatnika wskazany we wniosku, najpóźniej w terminie do 1 sierpnia 2024 r.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że składane w trakcie roku dokumenty rozliczeniowe do ZUS będą miały wpływ na weryfikację rozliczenia rocznego. Jeśli więc przedsiębiorca powinien dokonać korekty takich rozliczeń, to termin graniczny upływa odpowiednio:

 • najpóźniej do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty lub
 • 1 lipca 2024 r., jeśli taki wniosek nie był składany.

Nadpłata składki zdrowotnej – podsumowanie

Większość przedsiębiorców i księgowych na pewno już się przyzwyczaiło do obowiązku rozliczania rocznej składki zdrowotnej. Ten obowiązek można potraktować analogicznie, jak składanie zeznania rocznego. Przy czym w przypadku ZUS dodatkowo jest wymóg przesłania wniosku o zwrot nadpłaty, a ta informacja może umknąć. Obowiązują również terminy, w których należy to zrobić, w 2024 roku termin upływa 3 czerwca. Płatnicy, którzy korzystają z Platformy PUE ZUS wystarczy, że się zalogują i prześlą do ZUS przygotowany wniosek, pozostali muszą to zrobić osobiście. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku, to nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych składek ZUS.

Stan prawny na dzień 24-04-2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie