Etat? Specjaliści szukają alternatyw w postaci kontraktów B2B

Umowa o pracę często determinuje przyjęcie danej oferty zawodowej przez kandydata i wciąż – jak wynika z badań Manpower – jest ceniona przez Polaków. Na rynku zachodzą jednak zmiany. Specjaliści coraz częściej wybierają zatrudnienie w oparciu o kontrakt B2B, który gwarantuje im elastyczność i możliwość lepszego godzenia życia prywatnego z pracą zawodową.

Alternatywne modele zatrudnienia

Według badań opublikowanych przez Manpower, już niemal połowa kandydatów opowiada się za alternatywnym modelem zatrudnienia, preferując pracę na pół etatu (16%), na kontrakcie (13%), czy w formie projektowej (17%). Tylko 3% badanych wybiera pracą zdalną.

– Jesteśmy świadkami zmian w preferencjach pracowników. Powoli umowa o pracę traci miejsce na podium, jeśli chodzi o czynnik wpływający na przyjęcie lub odrzucenie oferty. Są specjaliści, którzy chętniej decydują się na pracę na kontrakcie, motywując swój wybór możliwością realizacji innych zleceń lub chęcią osiągnięcia work-life balance – mówi Stephane Tikhomiroff, dyrektor generalny Perfetti Van Melle Polska.

W Polsce oferowana forma zatrudnienia wciąż jest jednym z głównych kryteriów wyboru danej oferty, obok finansów i możliwości rozwoju. Na wysokich stanowiskach jednak coraz częściej padają pytania o inne formy zatrudnienia. Alternatywy do etatu poszukują przede wszystkim specjaliści, którzy mają zaplecze finansowe albo kompetencje, które gwarantują im pewność zatrudnienia. Cenią ją też studenci i osoby, które mają małe dzieci.

– Na dzisiejszym rynku pracy obserwujemy także zainteresowanie pracą projektową. Praca na niepełny etat jest również chętnie wybierana przez osoby, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową jeszcze w okresie studiów i potrzebują czasu na dokończenie nauki. Elastyczność jest także ceniona przez osoby posiadające małe dzieci, które dzięki skróconym godzinom pracy, mogą więcej czasu poświęcić rodzinie i sprawom prywatnym. Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej, Manpower
W Polsce niemal co trzeci badany preferuje pracę w formie innej niż tradycyjna, natomiast taki model zatrudnienia oferuje co czwarta firma.

Zainteresowanie elastycznymi modelami współpracy wynika ze spadku poziomu bezrobocia. Kandydaci, którzy czują się bezpiecznie na rynku, szukają dopasowania pracy do swoich potrzeb, a nie odwrotnie. Nie chcą wiązać się na dobre i na złe z jednym pracodawcą, tylko pracować przy projektach, które gwarantują im nieustanny rozwój. Dla osób, które preferują pracę kontraktową ważna jest więc zarówno różnorodność, jak i autonomia, zwłaszcza że w ich zawodach liczy się nie tyle liczba przepracowanych godzin, a efekty.

Kandydaci, którzy preferują pracę na kontrakcie i na pół etatu czerpią większe zadowolenie z pracy (odpowiednio 34% i 33%), niż pracownicy wykonujący pracę na wezwanie (29%), pracę tymczasową (28%) lub sezonową (27%), co sugeruje, że ich wybory są podyktowane w większym stopniu zobowiązaniami.

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań