Pomoc dla firm 2022–2024 w związku z sytuacją na rynku energii

pomoc dla firma - tarcza solidarnościowa

W związku z sytuacją na rynku energii, szykowany jest pakiet pomocy dla firm.

Wg komunikatów rządowych, tarcza solidarnościowa na wspomóc nie tylko gospodarstwa domowe (gwarantowana cena energii), ale i przedsiębiorstwa.

Na czym ma polegać pomoc dla firm?

Wsparcie jest przewidziane dla tzw. firm energochłonnych, w których zostanie odnotowany co najmniej 100-procentowy wzrost cen energii. Wysokość dofinansowania to:

 • 2 mln euro – w przypadku co najmniej 100% wzrostu cen energii i gazu,
 • do 25 mln euro – gdy firma ponosi straty z działalności operacyjnej.

Firmy energochłonne

Firmy energochłonne, to takie, których koszty nabycia produktów energetycznych wynoszą przynajmniej 3 % wartości produkcji. Możemy je także odnaleźć w załączniku do tzw. Tymczasowych Ram Kryzysowych jako sektory szczególnie odczuwające skutki kryzysu. Należą do nich m.in. firmy z branż:

 • produkcji odzieży skórzanej,
 • produkcji aluminium,
 • produkcji papieru i tektury,
 • produkcji tworzyw sztucznych w formach podstawowych,
 • produkcji szkła gospodarczego.

Program pomocowy

Obecnie nie są znane szczegóły programu. Pojawił się jedynie projekt ustawy ustanawiającej podstawy prawne, aby móc takie programy tworzyć – już w drodze uchwał. Konkretne uchwały już będa zawierać szczegóły programu pomocowego, czyli:

 • które firmy mogą skorzystać z dofinansowania,
 • warunki uzyskania pomocy,
 • kwotę dofinansowania,
 • zasady rozliczania.

Szczegóły wsparcia dla firm 2022 mają pojawić się także na stronie ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ustawa (baza) wskazuje, że pomoc będzie przyznawana na wniosek o udzielenie pomocy złożony operatorowi programu, którym będzie określony organ publiczny.

Potrzebna zgoda Komisji Europejskiej

Pomoc dla firm 2022-2024 w związku z sytuacją na rynku energii będzie mogła zostać udzielona, jeśli Komisja Europejska wyrazi na to zgodę (że dany program jest zgodny z rynkiem wewnętrznym). Gdy takiej zgody nie będzie – pomoc nie będzie udzielona.

W projekcie ustawy ustanawiającej ramy prawne udzielenia dofinansowania do firm znajdujemy zapis, że podstawą przyjmowania programów pomocowych przez Radę Ministrów będzie opublikowany w marcu 2022 r. komunikat Komisji Europejskiej „Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy”, w którym dopuszczona została możliwość udzielania przez państwa UE pomocy publicznej z tytułu zakłóceń w działalności gospodarki Unii.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość