Krajowy system e-faktur

Przechowywanie faktur ustrukturyzowanych

przechowywanie faktur ustrukturyzowanych

Czy i w jaki sposób faktury wystawiane za pośrednictwem KSeF powinny być przechowywane i archiwizowane?

Przedsiębiorcy, którzy będą wystawiać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w zasadzie będą zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizowania.

Jak długo należy przechowywać dokumenty podatkowe?

Dokumenty podatkowe należy przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Przykład
Faktury wystawione w roku 2022 (gdy termin płatności podatku przypada na rok 2022) należy przechowywać do końca roku 2027. Można je zutylizować dopiero od 1 stycznia 2028.

Przechowywanie faktur w KSeF

Faktury ustrukturyzowane są przechowywane w Krajowym Systemie e-Faktur przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione.

Po upływie 10-letniego okresu archiwizacji w KSeF, przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać faktury ustrukturyzowane we własnym zakresie (poza KSeF) do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, zachowując przy tym wymagania dotyczące przechowywania faktur elektronicznych z art.112 i 112a ustawy o VAT.

Większość faktur w praktyce należy przechowywać przez 6 lat, co oznacza, że 10-letni termin przechowywania w KSeF w całości wyczerpuje ustawowy okres przetrzymywania dokumentów. Jednak mogą się zdarzyć dokumenty z dłuższym czasem upływu terminu przedawnienia zapłaty podatku.

Oczywiście, Krajowy System e-Faktur przechowuje te e-faktury, które zostały wystawione za jego pośrednictwem.

Przykład
  1. Faktury wystawione w 2022 roku należy przechowywać do 31.12.2027 r.
  2. Termin przechowywania w KSeF powyższych faktur, to 10 lat, czyli zakończy się 31.12.2032 r.
  3. Jeśli jednak zobowiązanie podatkowe z pkt.1 przedawniałoby się np.31.12.2033 r., wtedy taki dokument przedsiębiorca już musi przez ostatni rok przechowywać sam, we własnym zakresie, poza KSeF.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość