Dni wolne od pracy 2020 – jak wypadają święta i długie weekendy?

dni wolne 2020

2020 rok szykuje dla nas o 3 dni mniej wolnego niż rok 2019, przez co możemy liczyć na maksymalnie 137 dni wolnego. Nadchodzący rok nie będzie jednak obfitował w długie weekendy, gdyż aż 6 dni ustawowo wolnych od pracy wypada w weekend.

2020 rok szykuje dla nas o 3 dni mniej wolnego niż rok 2019, przez co możemy liczyć na maksymalnie 137 dni wolnego. Nadchodzący rok nie będzie jednak obfitował w długie weekendy, gdyż aż 6 dni ustawowo wolnych od pracy wypada w weekend. Jak rozplanować dni wolne od pracy w 2020 roku, aby porządnie wypocząć? Sprawdźmy!

Ustawowo dni wolne od pracy 2020:

 • Nowy Rok (1 stycznia) – środa
 • Święto Trzech Króli (6 stycznia) – poniedziałek
 • Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) – niedziela
 • Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) – poniedziałek
 • Święto Pracy (1 maja) – piątek
 • Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – niedziela
 • Zielone Świątki (31 maja) – niedziela
 • Boże Ciało (11 czerwca) – czwartek
 • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – sobota
 • Wszystkich Świętych (1 listopada) – niedziela
 • Święto Niepodległości (11 listopada) – środa
 • Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) – piątek i sobota

W przyszłym roku, 104 dni to weekendy, a 7 dni wypada w święta. Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje również 20 lub 26 dni urlopu.

Jak zaplanować długi weekend w 2020 roku?

Pierwszy długi weekend możemy sobie zaplanować już na samym początku roku. Nowy Rok wypada w środę, a Święto Trzech Króli w poniedziałek 6 stycznia. Biorąc dwa dni urlopu (2 i 3 stycznia), możemy skorzystać aż z 6 dni wolnego od pracy. Warto skorzystać z tej okazji, ponieważ reszta 2020 r. nie będzie nas rozpieszczać długimi weekendami. Jednak nawet nie biorąc urlopu będziemy mieli 3-dniowy weekend.

Dopiero kwiecień, jak co roku, przyniesie nam kolejną szansę na dłuższy odpoczynek. Podczas Świąt Wielkanocnych możemy skorzystać z 3 dni wolnego od pracy, gdyż Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny wypadają 12-13 kwietnia.

Dni wolne od pracy – majówka

11 czerwca 2020 r. wypada Boże Ciało, jak co roku – w czwartek. Biorąc jeden dzień urlopu w piątek (12 czerwca), będziemy mogli cieszyć się 4-dniowym odpoczynkiem od pracy.

Dni wolne od pracy w okresie świąt

Kolejna szansa na dłuższy weekend pojawi się podczas Świąt Bożego Narodzenia. Niestety, mimo wszystko nie wypadają one zbyt atrakcyjnie. Boże Narodzenie wypada w piątek (25 grudnia), więc Święta w 2020 r. gwarantują nam jedynie 3 dni wolnego, wliczając w to weekend.

Pozostałe dni wolne

W lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku nie mamy ani jednego dodatkowego dnia wolnego, ponieważ jedyne święto w tym czasie, czyli Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w sobotę (15 sierpnia). Za 15 sierpnia przysługuje nam jednak inny dzień wolny.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, gdy święto wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, przysługuje nam za nie inny wolny dzień.

Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada wypada właśnie w niedzielę, dlatego nie ma możliwości na kilka dni relaksu. W tym samym miesiącu, również Święto Niepodległości nie gwarantuje nam dłuższego weekendu, gdyż wypada w środę (11 listopada). Jedynie wykorzystanie dni urlopowych daje nam szansę na dłuższy odpoczynek, w innym wypadku, musimy zadowolić się tylko jednym dniem laby w środku tygodnia. Do świąt, które wypadają w niedzielę zaliczamy również Zielone Świątki, które w nadchodzącym roku wypadają 31 maja.

Rok 2020 nie będzie nas rozpieszczał okazjami na dłuższy odpoczynek, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaplanować sobie urlop i skorzystać z tych niewielu szans na dni wolne od pracy, które nam oferuje.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.