Prasa online i e-booki z niższą stawką VAT

e-booki niższa stawka VAT

Dobra wiadomość dla lubiących czytać – rząd ma zamiar obniżyć stawkę VAT na e-prasę i e-booki. Szykuje się prawdziwa rewolucja, ponieważ stawki mają spaść z 23% na odpowiednio 8% i 5%. Zmiany wejdą w życie 1 listopada 2019 r.

Dobra wiadomość dla lubiących czytać – rząd ma zamiar obniżyć stawkę VAT na e-prasę i e-booki. Szykuje się prawdziwa rewolucja, ponieważ stawki mają spaść z 23% na odpowiednio 8% i 5%. Zmiany wejdą w życie 1 listopada 2019 r.

Czy w końcu będzie taniej?

Szykuje się zatem spełnienie marzeń wszystkich moli książkowych, choć może należałoby napisać e-książkowych. Za swoje ulubione pozycje przeznaczone na czytniki zapłacą dużo mniej. Od dawna pobrzmiewały głosy krytyki na temat cen e-booków. Mówiło się np., że skoro proces fizycznej produkcji książki, i tradycyjnej dystrybucji jest w ich przypadku pominięta, to i cena powinna być adekwatna. Tymczasem rynek wyglądał zupełnie inaczej, a ceny książek i prasy elektronicznej były mocno zbliżone do cen ich papierowych odpowiedników.

Idzie nowe

Szykuje się zatem długo oczekiwany finał festiwalu obietnic. Zapowiedzi dotyczące zrównania stawek VAT na elektroniczne wydania książek, gazet i czasopism z ich tradycyjnymi odpowiednikami słyszeliśmy już w zeszłym roku. Dla przykładu, 2 października 2018 r., Ministerstwo Finansów podało w social media, że ma nadzieję na obniżenie stawek już z początkiem 2019 r. Nie udało się. Przypominamy, że do zmian w zakresie zrównania stawek zobowiązuje nas dyrektywa unijna.

Nie tylko prasa i książki

Zmiany stawki VAT mają objąć nie tylko wspomniane już pozycje. Na obniżkę załapią się również m.in.: broszury, materiały drukowane, dzienniki i czasopisma, książki dla dzieci, w tym kolorowanki, ale również mapy, czy chociażby drukowane fotografie. Obniżona stawka 5% VAT obejmie towary i usługi wymienione w załączniku nr 10 do ustawy.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.