Tarcza antykryzysowa 2.0 – zwolnienie z zus, świadczenie postojowe i inne ważne zmiany

tarcza antykryzysowa 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0. Rozszerzenie tarczy ma pomóc większej ilości przedsiębiorców. Poznaj proponowane zmiany!

W piątek 17.04.2020 r. prezydent podpisał Ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zwaną Tarczą antykryzysową 2.0. Rozszerzenie tarczy ma pomóc większej ilości przedsiębiorców. Poznajmy proponowane zmiany.

Tarcza 2.0 a świadczenie postojowe

Przedsiębiorcy mogą zainteresować się faktem, że w skład planu tarczy antykryzysowej 2.0 wchodzi możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego. Aby zostało przyznane, przedsiębiorca musi wykazać, że sytuacja finansowa jego firmy nie polepszyła się od wypłaty wcześniejszego świadczenia. Postojowe może zostać wypłacone nie więcej niż 3 razy.

Kolejną nowością jest zniesienie limitu przychodu, który dawał prawo do przyznania postojowego. Dotychczas przedsiębiorca mógł starać się o świadczenie, jeśli jego przychód nie był wyższy niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Tarcza 2.0 ostatecznie znosi ten limit. Przedsiębiorcy mogą wnioskować o postojowe niezależnie od kwoty uzyskanego przychodu.

Przypomnijmy, że świadczenie postojowe mogą otrzymać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Pod tym hasłem kryją się: osoby prowadzące działalność jednoosobowo i zatrudniające pracowników i osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – czyli także samozatrudnieni.

Zwolnienie ze składek ZUS zmiany w tarczy 2.0

W tym temacie również wprowadzono istotne zmiany. Restrykcyjne zasady dotyczące osób, którym przysługuje zwolnienie zostały częściowo złagodzone. Odtąd większa liczba osób będzie miała prawo wnioskować o objęcie ulgą.

Kto dodatkowo może starać się o zwolnienie ze składek ZUS na podstawie nowego projektu ustawy?

  1. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób. Zwolnienie ze składek ZUS dotąd było możliwe wyłącznie dla zatrudniających do 9 osób.
  2. Płatnicy składek będący spółdzielniami socjalnymi mogą wnioskować o zwolnienie bez względu na liczbę pracowników, jeśli byli płatnikami przed 1 kwietnia 2020.
  3. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia.
Ważne!

Warunki zwolnienia ze składek ZUS szerzej opisujemy w specjalnym Kompendium o pomocy dla firm.

zmiany jakie wprowadza tarcza antykryzyowa 2.0

Tarcza antykryzysowa 2.0 – ważne zmiany.

Co z opłaconymi składkami za marzec?

To pytanie pojawia się niezwykle często wśród naszych klientów. Wielu przedsiębiorców opłaciło składkę za marzec w obawie przed negatywnymi konsekwencjami.

Jak mówi tekst ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, Art. 113:

„(…) zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568)”

Nie ujawniono jeszcze wytycznych, w jaki sposób będzie można odzyskać opłaconą składkę za marzec. Poinformujemy, gdy tylko taka informacja zostanie upubliczniona.

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Plany zawarte w Tarczy uwzględniają większą grupę mikroprzedsiębiorców uprawnionych do uzyskania pożyczki w wysokości do 5 tys. zł. W tym przypadku można zauważyć dwie istotne zmiany:

  1. Pożyczkę będą mogły otrzymać osoby, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników.
  2. Zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu z 29 lutego 2020 r.

Na czym jeszcze skorzystają mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników, mogą mieć przyznane dofinansowanie od miesiąca złożenia wniosku, a nie jak dotąd – od dnia jego złożenia.

Ponadto przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku utrzymania liczby zatrudnionych pracowników po okresie dofinansowania. Warto zaznaczyć, że wcześniejsza propozycja mówiła o obowiązku utrzymania zatrudnienia do 3 miesięcy po otrzymaniu wsparcia.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.