Polski Ład

Dla jakich nieruchomości od 2023 amortyzacja nie może być kosztem?

O zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie pisaliśmy już niejednokrotnie. Jednak tematów do rozważań jest tak wiele, że po raz kolejny powracamy z informacjami. Tym razem opiszemy, dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie będzie już kosztem.

Amortyzacja nieruchomości w kosztach podatkowych

Do końca 2021 roku można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wszystkich nieruchomości, zarówno o charakterze mieszkalnych, jak i niemieszkalnym. Polski Ład wprowadził nowe przepisy, które w znacznym stopniu ograniczają prawo do amortyzacji w zakresie nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Dla jakich nieruchomości od 2023 roku amortyzacja nie może być kosztem?

Zgodnie ze zmienionym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z amortyzacji zostały wykluczone:

  • budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami,
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy.

Oznacza to, że właściciele i współwłaściciele takich nieruchomości nie będą mogli ujmować amortyzacji w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami przejściowymi do końca 2022 roku można jeszcze kontynuować amortyzację pod warunkiem, że wymienione powyżej nieruchomości zostaną nabyte do końca 2021 roku. Z amortyzacji nieruchomości mieszkalnych korzystali zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które wynajmowały lokale mieszkalne w ramach najmu prywatnego. Opisana zmiana będzie obejmowała zarówno jednych, jak i drugich.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

3 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

3 dni temu