Polski Ład

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku

Przedsiębiorcy mają sporo różnych obowiązków wobec fiskusa. Z roku na rok wprowadzane są nowe rozwiązania, które najczęściej wiążą się z dodatkowymi czynnościami. W dzisiejszej publikacji napiszemy o obowiązku wysyłania ewidencji podatkowych, jakim zostaną objęci przedsiębiorcy od 2023 roku.

Jakie pliki JPK mają obowiązek przesyłać przedsiębiorcy do końca 2022 roku?

Najbardziej popularny obowiązek, jaki się kojarzy z przesyłaniem pliku JPK wiąże się z rozliczaniem podatku VAT – JPK_V7. Istnieją również inne struktury plików, które mogą być przesyłane na żądanie organu podatku podatkowego, przykładowo takie jak: JPK_PKPiR, JPK_FA, JPK_EWP, JPK_WB, ale nie ma jeszcze bezwzględnego obowiązku ich przekazywania. Możliwość ich przesłania mają tylko tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą zapisy księgowe z wykorzystaniem programów księgowych w formie elektronicznej, a w dalszymi ciągu nie jest zabronione prowadzenie PKPiR, czy ewidencji przychodów w postaci papierowej. To się jednak zmieni od 2023 roku.

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku

W ustawie o Polskim Ładzie nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych, a także konieczność ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej.

W jakich terminach trzeba będzie wysyłać ewidencje podatkowe od 2023 roku?

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych będzie istniał już w trakcie roku podatkowego. Poniższe terminy odnoszą się zarówno do przedsiębiorców, którzy prowadzą PKPiR, jak i ewidencję przychodów, jeżeli wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Terminy przekazywania ewidencji podatkowych w trakcie roku podatkowego
Rozliczenie miesięczne
Rozliczenie kwartalne
Do 20 dnia miesiąca
Do 20 dnia miesiąca następującego bezpośrednio po upływie kwartału

Po zakończeniu roku podatkowego księgi będą przesyłane w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy, będzie to odpowiednio:

  • koniec lutego w przypadku ryczałtu,
  • 30 kwietnia w przypadku prowadzenia PKPiR.

Co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorców?

Wprowadzane zmiany idą już w sposób jednoznaczny w kierunku wprowadzenia obowiązku prowadzenia wszystkich ewidencji podatkowych w programach księgowych, które zapewnią ewidencjonowanie w odpowiedniej strukturze. Organy podatkowe będą miały do dyspozycji wszystkie szczegółowe dane związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od 2023 roku nie będzie już w takim razie możliwości prowadzenia zapisów w postaci papierowej.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu