Blog

Mały ZUS – jak go wybrać w 2022 roku?

Mały ZUS Plus 2022. Materiał video

 

Od 2022 roku weszło w życie wiele zmian związanych z Polskim Ładem, ale nie można zapominać o tych rozwiązaniach, które już obowiązują i można z nich korzystać. Dzisiaj opiszemy sobie, w jaki sposób wybrać Mały ZUS PLUS w 2022 roku.

Co należy zrobić żeby opłacać Mały ZUS w 2022 roku?

Jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki do stosowania Małego ZUS, to musi w odpowiednim czasie i z odpowiednim kodem dokonać rejestracji. Termin na podjęcie decyzji mija 31 stycznia 2022 roku.

Jeżeli przedsiębiorca w 2021 roku był zgłoszony do ZUS z innym kodem:

to w pierwszej kolejności należy dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i ponownej rejestracji na ZUS ZUA z kodem 05 90 (05 92). Ważne jest, żeby data wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA była taka sama, jak data rejestracji na ZUS ZUA, co zapewni ciągłość ubezpieczenia. ZUS wskazuje, żeby w niektórych przypadkach przy zarejestrowaniu i wyrejestrowaniu zwrócić uwagę, czy deklaracja wyrejestrowująca została już przetworzona i następnie dokonać zarejestrowania. Dlatego też wskazane jest, żeby zrobić jeden dzień przerwy między wyrejestrowanie i zarejestrowaniem. Tak dzieje się właśnie w przypadku Użytkowników serwisu ifirma.pl korzystających z zewnętrznego oprogramowania w stosunku do ZUS. W przypadku przedsiębiorców, którzy korzystają z oprogramowania ZUS udostępnionego na PUE ZUS, albo w programie płatnik nie musi być zachowana jednodniowa przerwa.

Przykład 1

Pan Adam osiągnął za 2021 rok przychody w działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych w wysokości 100.000 zł. Spełnia więc warunek, żeby dokonać rejestracji od 1 stycznia 2022 roku do Małego ZUS PLUS. W 2021 roku ZUS był opłacany z kodem ubezpieczenia 05 10.

W takim przypadku należy:

  1. Dokonać wyrejestrowania wskazując na druku datę 01.01.2022 r. na formularzu ZUS ZWUA z kodem 05 10 w terminie do 30.01.2022 r.
  2. Dokonać zarejestrowania wskazując na druku datę 01.01.2022 r. na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 90 w terminie do 31.01.2022 r.
  3. Za miesiąc styczeń 2022 roku należy przesłać deklarację ZUS DRA i ZUS DRA cz. II lub RCA cz. II jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników, w której będzie wykazana kwota przychodów i dochodu za 2021 rok. Pamiętajmy, że deklaracje za styczeń 2022 roku przesyłamy w nowym terminie do 21 lutego 2022 r. (20 luty niedziela), bez względu na to czy zatrudniamy pracowników, czy też nie zatrudniamy.
Przykład 2

Pan Michał opłaca ZUS preferencyjny do 31 marca 2022 roku. Jeżeli będzie spełniał warunki do skorzystania z Małego ZUS Plus powinien dopełnić następujących formalności:

  1. Dokonać wyrejestrowania wskazując na druku datę 01.04.2022 r. na formularzu ZUS ZWUA z kodem 05 70 w terminie do 06.04.2022 r.
  2. Dokonać zarejestrowania wskazując na druku datę 01.04.2022 r. na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 90 w terminie do 07.04.2022 r.
  3. Za miesiąc kwiecień 2022 roku należy przesłać deklarację ZUS DRA i ZUS DRA cz. II, w której będzie wykazana kwota przychodów i dochodu za 2021 rok w terminie do 20 maja 2022 r.

Informacja dla tych, którzy korzystali z Małego ZUS Plus przed 2022 rokiem

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej i planują jej odwieszenie powinni zapoznać się z podlinkowaną publikacją, z której dowiedzą się, czy mogą skorzystać z Małego ZUS Plus. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w 2021 roku i w dalszym ciągu spełniają warunki, aby z niego korzystać, nie muszą dokonywać ponownych zgłoszeń w ZUS.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

18 minut temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

3 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

3 dni temu