Polski Ład

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej przedsiębiorcy – 13 kwietnia nowe przepisy weszły w życie – Polski Ład

Od 2022 roku obowiązują nowe zasady obliczania składki zdrowotnej od dochodu lub przychodu w zależności od wybranej formy opodatkowania. Od początku roku sporo piszemy o wprowadzanych zmianach do ustawy o Polskim Ładzie w tym zakresie. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do nowych zasad w naliczaniu składki zdrowotnej, jakie zaczęły obowiązywać od 13 kwietnia 2022 roku.

Zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej od 13 kwietnia 2022 roku

Przepisy regulujące zasady obliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcy zostały uregulowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z uwagi na liczne kontrowersje przy obliczaniu składki zdrowotnej doprecyzowano niektóre zapisy w ustawie. Zmienione przepisy zaczęły obowiązywać od 13 kwietnia 2022 roku. Sprawdźmy co zostało dookreślone przez ustawodawcę.

1. Zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla osób, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych:

  • w przychodach do ustalenia składki zdrowotnej nie uwzględnia się przychodów, które korzystają ze zwolnienia podmiotowego w PIT, z wyłączeniem wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152–154 ustawy o PIT,
  • przy ustalaniu dochodu do naliczenia składki zdrowotnej należy brać pod uwagę przychód ze sprzedaży składników majątkowych w firmie,
  • przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych nie są powiększane o odpisy amortyzacyjne dokonane do końca 2021 roku, które zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
  • roczna podstawa składki zdrowotnej będzie uwzględniała różnice remanentowe,
  • jeżeli remanent będzie sporządzany w trakcie roku podatkowego, to różnice remanentowe mogą być już uwzględnione przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek,
  • za 2022 rok jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego i zwiększy się dochód podatkowy nie będzie on podstawą do zwiększenia dochodu dla celów składki zdrowotnej,
  • nie zmieniła się zasada w świetle, której podstawa do obliczania składki zdrowotnej nie może być pomniejszona o stratę podatkową i np. ulgę na działalność badawczo-rozwojową.

2. Zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy opłacają zryczałtowany podatek dochodowy:

  • przy obliczaniu wysokości przychodów dla celów ustalenia podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne nie uwzględnia się przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, z wyjątkiem przychodów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 152–154 ustawy o PIT.

Część nurtujących przedsiębiorców problemów związanych z rozliczaniem składki zdrowotnej zostało przez zmienione przepisy uregulowanych co jeszcze nie oznacza, że uzyskano odpowiedzi na wszystkie pytania.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu