Pracodawcy, mają szereg dodatkowych obowiązków informacyjnych w związku z zatrudnianiem pracowników. Jednym z nich jest przekazanie informacji ZUS ZSWA do 31 marca 2022 roku, o czym napiszemy w dzisiejszej publikacji.
Kto składa zgłoszenie ZUS ZSWA?
Formularz ZUS ZSWA jest składany przez pracodawców, którzy zatrudniają pracowników, wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których były opłacane obowiązkowo składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Przedsiębiorcy zatrudniający takich pracowników mają dodatkowo obowiązek:
prowadzenia ewidencji osób pracujących w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
opłacania składek na FEP. W podstawie wymiaru składki znajdują się kwoty przyjęte do wyliczania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Wysokość składki na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru.
Zgłoszenie ZUS ZSWA składa się odrębnie za każdego pracownika.
Termin na przekazanie ZUS ZSWA za rok 2021 – 31 marca 2022 roku
Zgłoszenia ZUS ZSWA jest składane przez pracodawcę w terminie do 31 marca każdego roku, poza pewnymi wyjątkami:
Jeśli pracownik występuje z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, wówczas należy dokonać zgłoszenia do ZUS danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku. Jeśli ZUS ZSWA nie został jeszcze przekazy to w terminie przekazania.
W przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym przekazuje do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek. Jeśli upadłość lub likwidacja nastąpiła przed przekazaniem rocznego ZUS ZSWA, to wówczas w terminie 7 dni od ogłoszenia upadłości lub likwidacji.
Sposób przekazania ZUS ZSWA
Na stronie ZUS opublikowany został poradnik, w którym szczegółowo opisano jak wypełnić i skorygować ZUS ZSWA. Przekazanie dokumentu ZUS ZSWA jest możliwe:
przez PUE ZUS,
program płatnik,
osobiście lub pocztą,
z programu iFirma, można wysłać druk elektronicznie z serwisu wchodząc na Profil pracownika.
Dokument wysyłany elektronicznie może być autoryzowany podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Płatnicy zatrudniający mniej niż 5 pracowników mogą przekazać dokument w formie papierowej.
Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.
Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.
Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Śmierć wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to sytuacja, która może wywołać szereg konsekwencji prawnych i organizacyjnych. Dla pozostałych wspólników i zarządu jest to nie tylko wyzwanie natury formalnej, ale często także problem związany z dalszym funkcjonowaniem spółki. Czy zawsze spadkobiercy muszą wstąpić do spółki po śmierci wspólnika? A może istnieją sposoby, aby to ograniczyć lub całkowicie wykluczyć?
Pracownikowi, z którym ustał stosunek pracy na skutek rozwiązania umowy o pracę lub upływu terminu na jaki została zawarta umowa o pracę, przysługuje prawo do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Zastanawiasz się jak najlepiej zaplanować urlop w 2026 roku? W dzisiejszym artykule podpowiemy ci, kiedy wziąć urlop, żeby cieszyć się długim weekendem.
Zastanawiasz się, jak wygląda rozliczanie transakcji WDT? W dzisiejszym artykule napiszemy, jak rozumieć rozliczenie za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w WDT.
Klauzula informacyjna –
kontakt
telefoniczny marketing
Jeżeli wyrazisz zgodę, zadzwonimy do Ciebie, aby przybliżyć Ci naszą
ofertę. Wyrażoną zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, wysyłając
wiadomość e-mail na adres iod@ifirma.pl. Administratorem Twoich
danych
osobowych będzie IFIRMA SA z siedzibą we Wrocławiu przy ul.
Grabiszyńskiej 241G, 53-234 Wrocław. Więcej o tym, jak chronimy
Twoje
dane dowiesz się na stronie: https://www.ifirma.pl/rodo