Blog ifirma.pl

Zarobki freelancera. Ile zarabia backend developer? 

|
|
4 minut czytania
Jakie kompetencje powinien posiadać backend developer oraz ile można zarobić w tym zawodzie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Backend developer to zawód mieszczący się w grupie stanowisk IT. Pracownik odpowiada za kreowanie oprogramowania witryn online. Efektem jego pracy jest gotowa strona www, która spełnia określone wymogi techniczne, funkcjonalne i bezpieczeństwa.

Backend developer odpowiada zatem za “niewidoczne”, na pierwszy rzut oka, oblicze strony internetowej. Innym zadaniem specjalisty IT jest systematyczny rozwój wdrożonych rozwiązań. Jest to z pewnością zawód przyszłościowy, w kontekście coraz większej popularyzacji Internetu.

Ścieżka kariery backend developera – studia i kwalifikacje

Front end vs backend developer – czym się różnią te dwa stanowiska?

Front end developer odpowiada za konwersję danych, które finalnie znajdą się w interfejsie graficznym. Specjalista dokonuje tego przy użyciu technologii HTML, CSS i języka JavaScript.

Namacalnym efektem prac front end developera jest gotowy zestaw danych (np. w formie zmodernizowanej strony internetowej), z którym użytkownicy mogą wchodzić w konkretne interakcje. Developer tworzy oprogramowanie, projektuje grafiki, optymalizuje działanie strony i zabezpiecza (oraz rozwiązuje) potencjalne problemy natury technicznej.

Upraszczając, “front end” odpowiada za wizualny efekt końcowy, natomiast “backend” za kod witryny internetowej.

Co powinien umieć backend developer? Jakie kompetencje są wymagane do wykonywania tego zawodu?

Backend developer to zawód nieobjęty regulacjami dot. osób go wykonujących, a zatem obowiązki specjalisty może pełnić praktycznie każdy, kto posiada stosowne umiejętności i doświadczenie.

Ze względu na specyfikę zawodu, większość przedsiębiorstw preferuje kandydatów z ukończonym, przynajmniej jednym, technicznym kierunkiem studiów wyższych. Najczęściej posiadanym wykształceniem, jakim mogą pochwalić się specjaliści IT, jest wykształcenie wyższe na kierunku informatyka.

Brak przebytej edukacji kierunkowej nie oznacza, że kandydat pozostaje bez szans na zatrudnienie. Duża część firm zwraca uwagę w pierwszej kolejności na doświadczenie i kompetencje, a dopiero później na ukończone studia.

Backend developer powinien w zaawansowanym stopniu znać specyfikę kilku wybranych technologii programowania. Coraz częściej korporacje szukają specjalistów IT posiadających umiejętność płynnej komunikacji w języku obcym. Jest to związane z tym, iż duża część klientów większych przedsiębiorstw pochodzi także z zagranicy. Atutem przy rekrutacji będzie posiadanie zaświadczeń o przebytych kursach, w tym m.in. związanych z programowaniem i znajomością języka angielskiego.

Co robi backend developer, by uzyskać potrzebne doświadczenie?

Backend developer powinien posiadać rozwinięte umiejętności techniczne (związane z tworzeniem kodów stron www), a także szereg umiejętności miękkich, ułatwiających kontakt z kontrahentami (także zagranicznymi).

Część kompetencji specjalista zdobywa jeszcze w czasie studiów: zgłębiając wiedzę informatyczną oraz uczestnicząc w praktykach studenckich. Jedną z możliwości, ułatwiających zdobycie doświadczenia, jest skorzystanie ze stażów, proponowanych przez niektóre przedsiębiorstwa IT.

Kandydat może także kontynuować swoją edukację na studiach podyplomowych, które przygotują go do wykonywania zawodu.

Backend developer może pracować także jako freelancer – taka forma zatrudnienia pozwala na zdobycie pierwszych doświadczeń, bez konieczności zatrudniania się w firmie.

Specjalista powinien systematycznie zapoznawać się z nowymi technologiami informatycznymi, pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną i trenować wykorzystywanie umiejętności w praktyce. Backend developer powinien znać skryptowe i obiektowe języki programowania, Javę, a także podstawy baz danych: np. MySQL, czy Oracle.

Backend developer zatrudnienie: jakie są perspektywy dalszej kariery?

Kariera backend developera zaczyna się od objęcia stanowiska junior-specialist. Po kilkunastu miesiącach zbierania doświadczeń, pracownik może starać się o awans pionowy. W części firm istnieje stanowisko (zwykłego) backend developera, a niektóre przedsiębiorstwa wyznaczają dodatkowo miejsce dla senior backend developera. Najbardziej wyróżniający się specjaliści mogą liczyć na objęcie stanowisk kierowniczych i liderskich.

Developer może skupić się zarówno na wykonywaniu pracy w firmie, jak i działaniu na zasadach wolnego strzelca (o ile nie koliduje to z zapisami umowy oraz zasadami konkurencyjności). Dzięki takiej możliwości pracownik może zarabiać znacznie więcej, niż wtedy, gdy pozostawałby na usługach jednego podmiotu.

Backend developer zarobki: na jaką pensję może liczyć specjalista od backendu?

Średnia kwota brutto, jaką zarabia backend developer, jest zbliżona do zarobków pokrewnych zawodów informatycznych. Zarówno web developer, php developer, jak i backend developer będą uzyskiwać podobne wynagrodzenie – jest to ok. 10 000 złotych miesięcznie brutto.

Specjaliści-juniorzy mogą liczyć na okrojone stawki, które wynoszą od 3500 do 5000 złotych “na fakturze”. Około 8% specjalistów może liczyć na comiesięczne premie, natomiast 64% osób zatrudnionych jest na umowę o pracę. Aż 97% zatrudnionych w tym zawodzie to mężczyźni.

W tabeli zamieszczonej poniżej znajdują się średnie zarobki brutto oraz kwoty netto uzyskiwane z określonej formy umowy.

7 140zł

Backend developer – zarobki w zależności od umowy

Średnie zarobki brutto – 10 000 zł

Kwota netto przy umowie o pracę

Kwota netto przy umowie zleceniu

7 556 zł

Kwota netto przy umowie o dzieło

8 640 zł

Kwota netto przy B2B – ulga na start

8 247 zł

Kwota netto przy B2B – preferencyjny ZUS

8 043 zł

Kwota netto przy B2B – normalna składka ZUS

7 405 zł

Backend developer zarobki – tabela przedstawiająca średnie zarobki brutto, a także kwoty netto przy różnych rodzajach zatrudnienia, zakładając, że pracownik ma powyżej 26 lat i nie jest objęty dobroowlnym ubezpieczeniem chorobowym; przy umowie zlecenie ZUS płacony jest u tego samego pracodawcy; w przypadku umowy o dzieło koszty uzyskania przychodu wynoszą 20%; w ramach umowy B2B pracownik rozlicza się skalą podatkową.

Backend developer umowa o pracę w firmie

2/3 specjalistów od backend development w Polsce pracuje na zasadach umowy o pracę. Jest to najstabilniejsza forma zatrudnienia, która umożliwia korzystanie z szeregu udogodnień: urlopu macierzyńskiego, urlopu chorobowego, czy dodatkowych benefitów pracowniczych.

Początkujący pracownik (junior-specialist) może liczyć na średnie zarobki rzędu 3 261 złotych na rękę. Pełnoprawny backend developer zarabia średnio 7 140 złotych netto.

Pracownicy IT mogą liczyć na szereg dodatków, finansowanych przez pracodawcę. Ponad połowa z nich otrzymuje opcjonalne pakiety opieki medycznej (56%), nieco mniej uzyskuje dofinansowanie do zajęć sportowych (40%) oraz możliwość odliczenia kosztów od nauki języków obcych (32%).

backend developer zarobki na umowie o pracę

 

Backend developer zatrudnienie na umowę o pracę. Wykres kołowy, który przedstawia rozkład: zarobków netto, opłat i podatków w kwocie 10000 złotych brutto.

Backend developer umowy cywilnoprawne

Specjalista może tworzyć rozwiązania wyłącznie dla klientów zewnętrznych. W takim wypadku najczęstszą formą współpracy jest zawieranie umów cywilnoprawnych, np. na stworzenie konkretnego dzieła.

Umowa zlecenie/umowa o dzieło stanowią mniej korzystne, z punktu widzenia stabilności, formy realizacji projektów. Backend developer jest w takiej sytuacji zależny od liczby dostępnych kontrahentów oraz zaplanowanych zadań. W przypadku pracy na etacie na czas nieokreślony, specjalista podejmuje znacznie mniejsze ryzyko finansowe.

Praca jako freelancer ma jednak swoje zalety: daje większą swobodę i możliwość manipulowania godzinami pracy. Ten rodzaj wykonywania obowiązków nie wiąże pracownika z jednym pracodawcą.

 

Backend developer zarobki na umowie o dzieło vs umowie zlecenie
Wartości dla zarobków brutto 10 000 zł
Składniki wynagrodzenia Umowa zlecenie Umowa o dzieło
Ubezpieczenie emerytalne 976 zł 0 zł
Ubezpieczenie rentowe 165 zł 0 zł
Ubezpieczenie chorobowe 0 zł 0 zł
Ubezpieczenie zdrowotne 799 zł 0 zł
Podatek 519 zł 1 360 zł
Kwota netto 7 556 zł 8 640 zł
 

Junior backend developer zarobki na umowie o dzieło i umowie zlecenie
Wartości dla zarobków brutto 4 500 zł
Składniki wynagrodzenia Umowa zlecenie Umowa o dzieło
Ubezpieczenie emerytalne 439 zł 0 zł
Ubezpieczenie rentowe 68 zł 0 zł
Ubezpieczenie chorobowe 0 zł 0 zł
Ubezpieczenie zdrowotne 359 zł 0 zł
Podatek 234 zł 612 zł
Kwota netto 3 400 zł 3 888 zł

Backend developer działalność gospodarcza B2B

Otwieranie jednoosobowej działalności gospodarczej jest coraz częstszym rozwiązaniem, na które decydują się developerzy działający w branży IT. Choć początkowo może wydawać się to ryzykowne (skąd weźmiemy klientów? jak sobie poradzimy z formalnościami?), to samozatrudnienie jest najbardziej optymalną formą współpracy – w szczególności dla firm korzystających z usług specjalisty.

Współpraca na zasadach B2B pozwala odliczyć koszty wynajęcia pracownika, co generuje dodatkowe oszczędności dla firmy IT. Dla backend developera zarobki, czy to na etacie, czy na samozatrudnieniu, będą niemalże identyczne. 

Zalety i wady takiego rozwiązania

Specjalista może podejmować się różnorodnych zleceń i nie jest skazany na współpracę z jednym pracodawcą. Backend developer uzyskuje także szereg przywilejów, związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Może on np. wliczyć w koszty zakup sprzętów niezbędnych do wykonywania zawodu. Negatywnym aspektem współpracy na zasadach B2B jest przeniesienie odpowiedzialności na specjalistę. Musi on bowiem odpowiadać za sprawy księgowe i podatkowe swojej firmy.

Możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych na otwarcie działalności

Własna działalność to także szansa na złożenie wniosku o dofinansowanie urzędowe. Akces o dotację można składać m.in. do właściwego Urzędu Pracy, czy do podmiotów zajmujących się rozdysponowaniem funduszy europejskich.

 

Backend developer działalność gospodarcza. Wykres kołowy przedstawiający: kwotę netto i dodatkowe opłaty (w tym podatki), składające się na całkowitą kwotę brutto.

Zarobki backend developera w największych miastach w Polsce

 • Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracę;
 • Doświadczenie: dwa lata;
 • Stanowisko: senior-specialist;
 • Rodzaj firmy: duże przedsiębiorstwo;
 • Wykształcenie: wyższe, informatyka.

Zarobki w Warszawie

Backend developer Warszawa. Mediana zarobków brutto w Warszawie wynosi dla specjalistów senior-developerów ok. 11 500 złotych brutto.

Zarobki w Krakowie

Backend developer Kraków. Krakowscy pracownicy IT mogą liczyć średnio na stawki rzędu 10 500 złotych brutto.

Zarobki w Łodzi

Backend developer Łódź. Łódzcy starsi specjaliści zarabiają (średnio) ok. 9 600 złotych brutto.

Zarobki we Wrocławiu

Backend developer Wrocław. Doświadczony wrocławski pracownik jest w stanie uzyskać pensję w wysokości ok. 9 700 złotych z podatkami i opłatami.

Zarobki w Poznaniu

Backend developer Poznań. Poznańscy senior backend developerzy zarabiają średnio 9 650 złotych brutto.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Backend developer kto to tak naprawdę jest?

   To programista, który jest odpowiedzialny za kod witryny online. Efektem jego pracy jest poprawne i funkcjonalne działalnie strony internetowej.
  2. Backend developer czym się zajmuje i jak zdobywa doświadczenie?

   Większą część czasu pracy specjalista spędza przed komputerem. Bierze on także udział w konferencjach biznesowych, dotyczących realizacji przyszłych projektów. Pierwsze szlify kandydat zdobywa jeszcze na studiach - uczestnicząc w praktykach. Inną możliwością zdobycia doświadczenia są m.in. staże firmowe.
  3. Jak zostać backend developerem?

   Pracodawcy przede wszystkim zwracają uwagę na doświadczenie kandydata, a następnie na jego wykształcenie. Dobrym sposobem na poprawienie umiejętności developera jest udział w tematycznych kursach, seminariach, czy konferencjach.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie