Aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej 2021

certyfikat rezydencji podatkowej 2021

Korzystasz z usług reklamowych w zagranicznych serwisach takich jak Facebook, Google, LinkedIn czy inne? Tutaj znajdziesz aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej, dzięki którym unikniesz opodatkowania za te usługi.

Jeśli reklamujesz swoją firmę w Google, na Facebooku, LinkedIn czy Twitterze, będziesz potrzebował certyfikatu rezydencji. Dokument ten uchroni Cię przed opodatkowaniem za nabyte usługi reklamowe. W tym wpisie znajdziesz kompletne informacje o tym, jak z niego korzystać oraz certyfikaty rezydencji podatkowej 2021 dla najpopularniejszych usług internetowych.

Co to jest certyfikat rezydencji?

Dokładna definicja certyfikatu rezydencji podatkowej głosi, że jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika będącego osobą fizyczną lub siedzibie podatnika będącego osobą prawną, wydawane dla celów podatkowych przez właściwy organ administracyjny.

Certyfikat ten potwierdza, że dana osoba podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym państwie, czyli posiada w nim rezydencję podatkową. Jego celem jest przeciwdziałanie nadużywaniu przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jak wygląda certyfikat rezydencji podatkowej?

Certyfikat rezydencji uznawany przez organy podatkowe powinien zawierać:

 • dane podmiotu: adres siedziby lub zamieszkania, imię, nazwisko, nazwa,
 • datę wydania dokumentu,
 • informacje o okresie obowiązywania certyfikatu (nie jest to warunek konieczny),
 • zaświadczenia o miejscu siedziby (lub adresu zamieszkania) dla celów podatkowych (na terenie danego państwa),
 • dane organu wydającego.

Sprawdź jak dokładnie wygląda certyfikat rezydencji podatkowej – wzór wydawany w Polsce.

Certyfikat rezydencji podatkowej – jak uzyskać?

Takie zaświadczenie o miejscu zamieszkania/siedzibie wydaje urząd skarbowy na wniosek podatnika, na konkretny rok kalendarzowy, obecny lub miniony. W celu jego zdobycia należy złożyć wniosek na druku CFR-1. Urząd skarbowy będzie musiał wydać certyfikat rezydencji w ciągu 7 dni o jego złożenia. Opłata za jego wydanie wynosi 17 zł.

Również organy administracji podatkowej za granicą wydają certyfikaty tego typu.

Co istotne, Polacy nie muszą ubiegać się o certyfikaty od zagranicznych kontrahentów w formie papierowej. Wystarczy kopia w formie elektronicznej. Dotyczy to usług niematerialnych, takich jak usługi reklamowe, pod warunkiem, że nasze wydatki na ten cel nie przekraczają w roku kalendarzowym 10 000 zł.

Certyfikat rezydencji Google

Wyszukiwarka Google jest jednym z najpopularniejszych miejsc na reklamę w internecie. Dobrze zaplanowane kampanie Google Ads pozwalają skutecznie zdobywać nowych klientów. Jeśli korzystasz z tych usług, pamiętaj o zachowaniu certyfikatów rezydencji.

Google certyfikat rezydencji 2020

Certyfikat rezydencji Google 2019

Certyfikat rezydencji podatkowej Facebook

Jeśli korzystasz z reklam Facebook Ads w różnej formie, przechowuj certyfikaty rezydencji Facebooka w wersji elektronicznej za każdy rok, w którym kupowałeś usługi reklamowe.

Pobierz aktualne dokumenty tutaj:

Certyfikat rezydencji Facebook 2020

Facebook certyfikat rezydencji 2019

Certyfikat reklamowy Instagram

Jeśli korzystasz z reklam na Instagramie, wystarczy, że posiadasz certyfikat rezydencji Facebooka, ponieważ oba te serwisy należą do jednego właściciela.

Certyfikat rezydencji podatkowej LinkedIn

Serwis LinkedIn to dobre miejsce do promocji swojej marki i budowania pozycji eksperta. Firmy wykorzystują go również do rekrutacji kandydatów do pracy. Płatne konta biznesowe pozwalają na przesyłanie ofert innym użytkownikom i tworzenie kampanii reklamowym, co jednak wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej LinkedIn 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter

Również serwis społecznościowy Twitter pozwala na zamieszczanie w nim płatnych reklam w ramach systemu Twitter Ads. Jeśli promujesz się w tym medium, pobierz certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter 2019

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Twitter 2021

Certyfikat rezydencji podatkowej Microsoft

Korzystanie z oferty dla biznesu firmy Microsoft (czyli m.in. systemów operacyjnych, oprogramowania) również wymaga posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej. Oto aktualny dokument:

Certyfikat rezydencji podatkowej Microsoft 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Microsoft 2019

Certyfikat rezydencji podatkowej Canva

Canva to narzędzie do tworzenia grafik, plakatów, infografik, które można drukować lub publikować na stronach czy w social media. Jeśli korzystasz z wersji płatnej, z rozszerzonymi możliwościami, musisz pamiętać o tym, by zawsze mieć aktualny certyfikat rezydencji podatkowej.

Certyfikat rezydencji podatkowej Canva 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Hotjar

Hotjar to narzędzie, które pozwala sprawdzić, co dokładnie robią użytkownicy odwiedzający Twoją stronę internetową. Dzięki niemu jesteś w stanie zmienić jej wygląd, sposób nawigacji na bardziej przystępny dla odbiorcy, czy odpowiednio wyeksponować treści, które mają zapewnić Ci konwersję. Oto certyfikat rezydencji dla klientów korzystających z płatnej wersji tego serwisu.

Certyfikat rezydencji podatkowej Hotjar 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Adobe

Programy marki Adobe to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi do tworzenia i odczytywania plików w formacie pdf, składania dłuższych tekstów, kreowania animacji, grafik, a nawet tworzenia stron internetowych czy muzyki. Jeśli korzystasz z płatnych rozwiązań Adobe, zachowaj poniższy certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji podatkowej Adobe 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Adobe 2021

Certyfikat rezydencji podatkowej Streamyard

Streamyard to narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie nadawać w czasie rzeczywistym transmisje, wywiady lub webinary, publikując je jednocześnie w kilku różnych mediach. Serwis udostępnia kilka płatnych planów. Jego użytkownicy powinni mieć w swoich dokumentach certyfikat rezydencji, do którego link zamieszczamy poniżej.

Certyfikat rezydencji podatkowej Streamyard 2020

Certyfikat rezydencji podatkowej Ahrefs

Ahrefs to jedno z najpopularniejszych narzędzi w branży SEO. Korzystają z niego zarówno pozycjonerzy, jak i copywriterzy. Dzięki niemu można kontrolować widoczność strony, wyszukiwać słowa kluczowe, czy analizować linki. Ahrefs dostępny jest w różnych wersjach językowych, w tym polskiej, nic więc dziwnego, że ma wielu użytkowników w naszym kraju. Jeśli też do nich należysz, zachowaj certyfikat rezydencji z ostatniego roku.

Certyfikat rezydencji podatkowej Ahrefs 2020

Potrzebujesz certyfikatu dla jakiegoś innego serwisu? Napisz w komentarzu, postaramy się go tutaj zamieścić!

W artykule zamieszczamy przykładowe certyfikaty rezydencji dla popularnych kontrahentów. Należy przy tym pamiętać, że podatnik obowiązany jest wystąpić do kontrahenta o wydanie certyfikatu osobiście. Zazwyczaj wymaga to kontaktu mailowego lub za pomocą systemu wsparcia.

 

Choć obecnie dopuszcza się posiadanie certyfikatu w wersji elektronicznej (zgodnie z opinią Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2017 r., sygn. DPP7.8221.33.2017.GFQV) należy pamiętać, że elektronicznym certyfikatem jest wyłącznie dokument przesłany płatnikowi przez kontrahenta. Dokument taki musi być pobrany z serwera właściwego dla niego organu podatkowego. Za certyfikat elektroniczny nie mogą być uznane np.: kopie certyfikatów (np. pobrane ze stron internetowych), w takim przypadku wymagany będzie oryginał.

 

Należy również mieć na uwadze, że certyfikat dotyczy tylko czasu przeszłego – nie może być wystawiony dla usług świadczonych w przyszłości.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest certyfikat rezydencji podatkowej?

  To zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika - osoby fizycznej lub siedzibie podatnika - osoby prawnej, wydawane dla celów podatkowych przez właściwy organ administracyjny. Certyfikat rezydencji podatkowej potwierdza, że wskazana osoba podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym państwie.

 2. 🔸Certyfikat rezydencji podatkowej - jak uzyskać?

  Certyfikaty wydają urzędy skarbowe na wniosek podatnika, na konkretny rok kalendarzowy, obecny lub poprzedni. Aby je zdobyć należy złożyć wniosek na druku CFR-1. Polacy nie muszą ubiegać się o certyfikaty od zagranicznych kontrahentów w formie papierowej. W przypadku usług niematerialnych, takich jak usługi reklamowe, o ile wydatki na ten cel nie przekroczyły w roku kalendarzowym 10 000 zł, wystarczy kopia w formie elektronicznej.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

13 komentarzy

 1. Aleksandr

  Przydatny wpis. Przydał by się jeszcze wpis jak w praktyce zaksięgować to w ifirma. 😉

  • Ifirma

   Tematyka podatku u źródła poruszana jest w Pomocy serwisu w instrukcji o IFT-2R wskazane jest jak złożyć druk, obecnie jak co roku aktualizujemy instrukcję do zmian jakie miały miejsce w roku ubiegłym.

 2. Agata

  Dzień dobry,

  Mój dział księgowości upomina się o certyfikat Adobe za 2021, podpowiecie państwo gdzie mogę to zdobyć?

 3. Dorota

  Może jeszcze Doodle AG oraz TeamViewer?

 4. Izabela

  Witam,
  to żenujące że już końcówka lutego a nie można uzyskać Certyfikatu z firmy ADOBE na 2021 rok. Nie ma żadnego kontaktu do tej firmy a sama nie umieściła go na swojej stronie internetowej. Porażka….
  Firma która świadczy tego typu usługi powinna dbać o to aby ich kontrahenci bez problemu mogli księgować faktury.

 5. Ola

  Witam ,
  A czy ktoś wie, czy potrzebny jest certyfikat rezydencji ZOOM, jeśli tak, jak go zdobyć?

 6. M.E.

  Jak ktoś jeszcze szuka certyfikat rezydencji dla Adobe 2021, to jest tu
  https://netpoint.systems/wp-content/uploads/2021/02/2021-Certificate-of-Tax-Residence_Adobe-Ireland.pdf

 7. Monika

  a Envato?

 8. Ewa

  Poszukujemy certyfikatu SUMup i booking na rok 2020 i 2021

 9. Marta

  Bardzo przydatny artykuł ! Dziękujemy za podzielenie się wiedzą i wrzucenie wszystkiego w jedno miejsce, już kilku osobom wrzuciłam Wasz link. Dobra robota.

 10. wozewa

  Certyfikat jest w artykule pod którym jest komentarz. 🙂

 11. Edyta

  A może ktoś ma NerGames Company?

 12. Edyta

  NerfGames 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość