Blog ifirma.pl

Czy pomoc dla Ukrainy można rozliczyć w działalności?

|
Zastanawiasz się czy przekazaną pomoc dla Ukrainy można rozliczyć w działalności? Przeczytaj informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele osób i firm spieszy z różnego rodzaju wsparciem na rzecz Ukrainy, która jest w stanie wojny. Niesiona pomoc ma zarówno wymiar finansowy, jak i rzeczowy. Przedsiębiorcy zaczynają sobie zadawać pytanie, czy poniesione z tego tytułu wydatki mogą zostać odliczone w działalności gospodarczej. Ten temat będzie przedmiotem naszych rozważań w dzisiejszej publikacji.

Jaka forma pomocy może być rozliczona w ramach działalności gospodarczej?

Obecnie można odliczyć od podatku 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Mogą to zrobić wszyscy przedsiębiorcy bez względu na wybraną formę opodatkowania. Zasada jest prosta, należy wpisać numer KRS wybranej organizacji i część podatku zostanie przekazana na jej konto. Ta forma pomocy nie wpływa w żaden sposób na wysokość naszego dochodu, powoduje jedynie przekierowanie części podatku do danej organizacji.

Kolejną formą pomocy może być przekazanie darowizny na rzecz określonej fundacji, stowarzyszenia, szeroko rozumianej organizacji pozarządowej (NGO). W tym przypadku nie ma już ograniczenia, że muszą to być tylko jednostki posiadające status OPP. Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą mogą odliczyć do 6% kwoty dochodu osiągniętego w roku podatkowym. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o PIT darowizna musi być przeznaczona na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego. W tym przypadku ważne jest właściwe udokumentowanie darowizny. W przypadku wpłaty pieniędzy będzie to przelew bankowy. W przypadku darowizny rzeczowej dokumentem, na którym znajdą się dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Kolejną inicjatywą mogą być działania związane ze społeczną inicjatywą biznesu (CSR) w ramach, której można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki na określoną inicjatywę.

  pomoc dla Ukrainy infografika  

Jakie zmiany przygotowuje Ministerstwo Finansów?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów trwają prace na wprowadzeniem rozwiązań, które pozwolą osobom prowadzącym działalność gospodarczą na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, jeżeli zostaną przekazywane:

 1. organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
 2. jednostkom samorządu terytorialnego,
 3. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
 4. podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.

Kosztem uzyskania przychodów będzie mogła być również darmowa pomoc medyczna, lekarzy, weterynarzy na rzecz organizacji pozarządowych. Dodatkowo osoby obdarowane, bez względu na formę darowizny odpłatną czy nieodpłatną mają zostać zwolnione z podatku dochodowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie