Czy pomoc dla Ukrainy można rozliczyć w działalności?

pomoc dla Ukrainy - rozliczenie w działalności

Zastanawiasz się czy przekazaną pomoc dla Ukrainy można rozliczyć w działalności? Przeczytaj informacje na ten temat.

Wiele osób i firm spieszy z różnego rodzaju wsparciem na rzecz Ukrainy, która jest w stanie wojny. Niesiona pomoc ma zarówno wymiar finansowy, jak i rzeczowy. Przedsiębiorcy zaczynają sobie zadawać pytanie, czy poniesione z tego tytułu wydatki mogą zostać odliczone w działalności gospodarczej. Ten temat będzie przedmiotem naszych rozważań w dzisiejszej publikacji.

Jaka forma pomocy może być rozliczona w ramach działalności gospodarczej?

Obecnie można odliczyć od podatku 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Mogą to zrobić wszyscy przedsiębiorcy bez względu na wybraną formę opodatkowania. Zasada jest prosta, należy wpisać numer KRS wybranej organizacji i część podatku zostanie przekazana na jej konto. Ta forma pomocy nie wpływa w żaden sposób na wysokość naszego dochodu, powoduje jedynie przekierowanie części podatku do danej organizacji.

Kolejną formą pomocy może być przekazanie darowizny na rzecz określonej fundacji, stowarzyszenia, szeroko rozumianej organizacji pozarządowej (NGO). W tym przypadku nie ma już ograniczenia, że muszą to być tylko jednostki posiadające status OPP. Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą mogą odliczyć do 6% kwoty dochodu osiągniętego w roku podatkowym. Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o PIT darowizna musi być przeznaczona na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego. W tym przypadku ważne jest właściwe udokumentowanie darowizny. W przypadku wpłaty pieniędzy będzie to przelew bankowy. W przypadku darowizny rzeczowej dokumentem, na którym znajdą się dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Kolejną inicjatywą mogą być działania związane ze społeczną inicjatywą biznesu (CSR) w ramach, której można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki na określoną inicjatywę.

  pomoc dla Ukrainy infografika  

Jakie zmiany przygotowuje Ministerstwo Finansów?

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów trwają prace na wprowadzeniem rozwiązań, które pozwolą osobom prowadzącym działalność gospodarczą na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, jeżeli zostaną przekazywane:

  1. organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
  2. jednostkom samorządu terytorialnego,
  3. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  4. podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.

Kosztem uzyskania przychodów będzie mogła być również darmowa pomoc medyczna, lekarzy, weterynarzy na rzecz organizacji pozarządowych. Dodatkowo osoby obdarowane, bez względu na formę darowizny odpłatną czy nieodpłatną mają zostać zwolnione z podatku dochodowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość