Blog ifirma.pl

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

|
|
5 minut czytania
28 stycznia 2024 roku odbył się 32 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP przed północą ogłosił iż zebrał 175 426 813 złotych. Jeśli jesteś jednym z ofiarodawców, to z pewnością zainteresuje Cię, czy wpłatę na WOŚP możesz odliczyć od podatku?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest realizowane na różne sposoby. Może to być wpłata do puszki, wpłata do eSkarbonki, przekazanie przedmiotu na aukcje, czy nawet zakup serduszek NFT. A jak wygląda podatkowe rozliczenie pomocy WOŚP.

Wpłata do eSkarbonki lub bezpośrednio na rachunek fundacji

Jedną z popularnych form pomocy jest wpłata na konto bankowe WOŚP (bezpośrednio lub za pośrednictwem eSkarbonki). Jest to darowizna, którą jak najbardziej można odliczyć od podatku (a trzymając się bardziej precyzyjnych pojęć – od dochodu), ponieważ jest ona darowizną na cele pożytku publicznego, co jest jedną z ulg podatkowych, którą można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28 (pomniejszenie przychodu) lub PIT-36 i PIT-37 (pomniejszenie dochodu).

Warunkiem uprawniającym do odliczenia ulgi z tytułu darowizny pieniężnej jest przekazanie kwoty na rachunek bankowy obdarowanego podmiotu realizującego cele pożytku publicznego (tu: WOŚP) oraz posiadanie dowodu wpłaty.

Darowiznę można także odliczyć, jeśli była wpłacona za pośrednictwem PayU, a tytuł przelewu to jedynie kod alfanumeryczny – jeżeli oprócz dokumentu z systemu PayU, który potwierdza dokonanie wpłaty, posiadamy także potwierdzenie jej otrzymania od obdarowanego, z którego będzie wynikać, że darowizna wpłynęła na jego konto bankowe.

Ministerialna broszura informacyjna podaje również, że “w przypadku darowizny dokonanej z rachunku bankowego współmałżonka, jeżeli w tytule przelewu wpisane są imiona i nazwiska obojga małżonków, a dochód tego współmałżonka nie pozwala na odliczenie pełnej kwoty przekazanej darowizny – odliczenia może dokonać każde z małżonków, do wysokości dokonanej przez niego darowizny (w granicach limitu 6% dochodu). Dysponują oni bowiem dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, na którym widnieją oboje małżonkowie jako osoby przekazujące darowiznę.”

Wpłata do puszki stacjonarnej a odliczenie PIT

Wpłata do puszki nie podlega odliczeniu w rozliczeniu podatkowym, ponieważ warunkiem uprawniającym do ulgi – w przypadku darowizny pieniężnej – jest przekazanie kwoty na rachunek bankowy obdarowanego. Wpłata w formie gotówkowej wyklucza możliwość skorzystania z ulgi, zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne.

Przekazanie przedmiotu na licytację WOŚP

Przekazanie przedmiotu na aukcję WOŚP to podatkowo darowizna rzeczowa. Przy czym kwota za wylicytowany przedmiot (np. na allegro) trafia automatycznie na konto bankowe Orkiestry.

Jeśli jest to darowizna z majątku prywatnego (czyli nie w ramach firmy), darowiznę taką można rozliczyć w rocznym rozliczeniu PIT – na analogicznych zasadach, jak darowiznę pieniężną.

Zaś z punktu widzenia przedsiębiorcy, wystawienie na aukcję WOŚP firmowych towarów należy traktować jako nieodpłatne przekazaniem towarów oraz darowiznę na rzecz OPP.

Oznacza to, że zakup towaru przeznaczonego na aukcję – nie jest kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Ponadto, dla czynnych podatników VAT – przekazanie towaru na licytację w zasadzie będzie podlegać pod podatek VAT (traktuje się analogicznie jak sprzedaż). Nie będzie tu mieć zastosowania zwolnienie z VAT dla prezentów o małej wartości, ponieważ przysługuje ono tylko wtedy, gdy nieodpłatne przekazanie towarów następuje na cele związane z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy. A przekazanie towaru na cele WOŚP raczej nie nosi znamion “przekazania na cele związane z działalnością gospodarczą”.

Jako cele związane z działalnością gospodarczą rozumie się np. promocję marki, rozpowszechnienie informacji o firmie, reklamę itd. Darowizna na cele charytatywne ma bardziej charakter dobroczynny, więc może zostać przez skarbówkę podważane, że to realizacja celów związanych z działalnością gospodarczą.

Natomiast przedsiębiorca może darowizną rzeczową rozliczyć w rocznym PIT- jako darowiznę na cele pożytku publicznego.

Więcej o rozliczeniu podatkowym darowizny rzeczowej z firmy dla OPP (czyli m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy), przeczytasz w:

Przykład 1.

Pan Mateusz, który prowadzi księgarnię oraz jest vatowcem przekazał w 2024 roku na aukcję WOŚP jedną z książek, którą zakupił do księgarni za cenę 70 zł. Książka została kupiona za 3 000 zł, kwota ta trafiła do WOŚP. Jak to powinien rozliczyć?

Przedsiębiorca powinien w roku 2024 pomniejszyć koszty firmowe o 70 zł oraz naliczyć VAT od tej kwoty – wg stawki, jaką stosuje dla tego rodzaju towarów. W rozliczeniu rocznym za rok 2024 (czyli składanym w urzędzie w 2025 r.) może odliczyć darowiznę przekazaną na OPP w kwocie 70 zł.

Aby móc odliczyć ulgę z tytułu darowizny rzeczowej należy posiadać dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ile można odliczyć?

Odliczeniu podlega kwota lub wartość przekazanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% dochodu lub przychodu (ryczałt). Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, honorowego krwiodawstwa, kształcenia zawodowego.

Wartość darowizny nie może być wyższa niż jej wartość rynkowa.

Przedsiębiorcy mogą odliczać darowiznę już na etapie obliczania zaliczek na podatek (miesięcznych/kwartalnych) z działalności.

Ile zaoszczędzę na podatku dzięki darowiźnie?

Kwotą oszczędności na podatku będzie różnica pomiędzy podatkiem wyliczonym bez zastosowania ulgi z tytułu darowizny, a podatkiem wyliczonym z jej uwzględnieniem. W praktyce oszczędnością podatkową jest stawka podatku pomnożona przez kwotę odliczanej ulgi – gdy dochody bez ulgi, jak i z nią mieszczą się w tym samym progu podatkowym.

Przykład 2.

Pani Magdalena, wpłaciła darowiznę w wysokości 2500 zł na konto WOŚP. Kwotę tę odliczy w PIT-36, a jej dochody roczne mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Ile na darowiźnie dla Orkiestry zaoszczędzi pani Magda?

Dzięki przekazanej darowiźnie WOŚP, pani Magda zaoszczędzi na podatku 300 zł (12%*2500).

Darowizna na cele pożytku publicznego, a 1,5% podatku na OPP

Darowizna na cele pożytku publicznego jest czymś odrębnym niż 1,5% podatku dla OPP – formy te nie kolidują ze sobą – jak najbardziej można odliczyć od dochodu przekazaną darowiznę dla Fundacji oraz przekazać jej 1,5% podatku – w jednym rozliczeniu podatkowym. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest organizacją pożytku publicznego, a więc można jej przekazać 1,5% podatku.

Przekazanie 1,5% dla dowolnej OPP nie wiąże się z wyższą zapłatą podatku. Po prostu podatek roczny, który i tak trzeba zapłacić będzie wtedy rozdzielony pomiędzy urząd skarbowy (98,5%) oraz OPP (1,5%).

Przekazanie 1,5% dla OPP jest możliwe tylko dla tych podmiotów, które mają status organizacji pożytku publicznego (OPP), natomiast darowizna może być przekazana również dla podmiotów, które nie mają statusu OPP, ważne, aby realizowały cele pożytku publicznego.

Podsumowując, wpłatę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można odliczyć od dochodu (na PIT-28, PIT-37 i PIT-36), z uwzględnieniem ustawowego limitu. Przy czym wpłaty, darowizny dokonane na rzecz 32 Finału WOŚP (dokonane w 2024 roku) można odliczyć dopiero w zeznaniu za rok 2024, czyli za rok. W tym roku, czyli w PIT za 2023 rozliczeniu podlegają darowizny dokonane w 2023.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie