Blog ifirma.pl

Czym jest przestrzeń coworkingowa?

|
|
3 minut czytania
O coworkingu słyszy się w ostatnich latach coraz więcej i choć pandemia nieco zmniejszyła popularność tego rozwiązania, to okazuje się, że nadal cieszy się ono sporym zainteresowaniem. Wszystko wskazuje na to, że współdzielone biura na nowo wrócą do łask i zapełnią się ludźmi poszukującymi profesjonalnych siedzib pracy w atrakcyjnych cenach. Dla kogo jest skierowane to rozwiązanie? Ile to kosztuje? I na jakie korzyści pozwala?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czym jest przestrzeń coworkingowa i dla kogo jest skierowana?

Krótko mówiąc, coworking to wynajęcie biurka do pracy – zazwyczaj w miejscu, gdzie przestrzeń jest otwarta i współdzielona. I choć to relatywnie nowe rozwiązanie, to już zdążyło się zadomowić również nad Wisłą, gdzie możemy wybierać pomiędzy naprawdę dużą liczbą lokali pozwalających na pracę w tym systemie. Za jego popularnością stoją nie tylko niższe koszty (zamiast wynajmować oddzielnego biura, wynajmujesz jedynie pojedyncze stanowisko), ale również wygoda. W ramach miesięcznej opłaty można liczyć na recepcję, obsługę korespondencji czy sprzątanie. Oczywiście wynajęcie przestrzeni coworkingowej nie musi oznaczać tylko pracę w tzw. open-space. Dostępne są również wydzielane, zamykane pomieszczenia biurowe – płacisz jednak wyłącznie za zajmowane miejsce, a reszta wydatków związanych z utrzymaniem obiektu jest współdzielona. 

Kto może skorzystać z przestrzeni coworkingowej? Właściwie każdy, ale obiekty tego rodzaju cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród freelancerów, początkujących przedsiębiorców i osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pracować z domu.

Miesiące spędzone w trybie tzw. home office jasno pokazały, że nie każdy może poczuć się komfortowo i w pełni skupić się na wykonywanej pracy w takich warunkach. Wielu z nas potrzebuje fizycznej zmiany środowiska, by odpowiednio zmotywować się, a jeszcze innym koncentrację utrudniają przebywające w domu osoby (małżonek/partner czy dzieci), zwierzęta lub hałaśliwi sąsiedzi. Ponadto po prostu potrzebujemy towarzystwa innych, nawet jeśli nie są to nasi współpracownicy i nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. 

Ile kosztuje coworking w Warszawie?

Na koszty związane z wynajmem przestrzeni coworkingowej składa się wiele czynników. Znaczenie ma rodzaj biura, na które się zdecydujemy – inaczej rozliczane są biurka w przestrzeni open-space, a zupełnie inaczej wydzielona, prywatna przestrzeń. Sam rozmiar biurka może również wpływać na końcową cenę, podobnie jak dostępność i możliwość wykorzystania sprzętów znajdujących się na wyposażeniu, np. drukarki, łącza internetowego.

Dodatkową opcją, która okazuje się niezbędna dla wielu przedsiębiorców, jest możliwość korzystania z sali konferencyjnej – ale jak mówiliśmy, w coworkingu płacisz za to, z czego korzystasz, więc za salę konferencyjną również trzeba będzie dopłacać.

 Innymi elementami mającymi wpływ na koszty korzystania z przestrzeni coworkingowej są:

 • możliwość zarejestrowania firmy na danym adresie,
 • prestiż lokalizacji i firmy, od której wynajmujemy przestrzeń,
 • wysokość kaucji lub jej brak,
 • udogodnienia socjalne (ekspres do kawy, kantyna, przestrzeń do odpoczynku czy nawet bar),
 • całodobowy dostęp (szczególnie przydatny np. dla przedsiębiorców współpracujących z podmiotami z innych krajów),
 • zakres obsługi recepcyjnej,
 • rozmiar i standard wykończeniowy przestrzeni coworkingowej. 

Oczywiście czynników odbijających się na cenie może być nawet więcej – warto jednak mieć na uwadze, że zazwyczaj z jej wzrostem idą konkretne czynniki i nie jest ona dziełem przypadku. Najtańsze oferty najmu w Warszawie można znaleźć nawet w okolicach 500 złotych netto, natomiast w przypadku obiektów o wyższym standardzie i oferujących pełniejszą usługę może to być nierzadko ponad 1500 złotych netto. 

Korzystanie z coworkingu w praktyce – korzyści i ograniczenia

Wśród najczęściej wymienianych zalet wynikających z pracy w coworkingu znajdują się możliwości nawiązywania nowych kontaktów, redukcja kosztów związanych z wynajmowaniem biura, łatwiejsza koncentracja (w porównaniu z pracą w domu), możliwość pracy w przystosowanym do tego stanowisku (biurko plus wygodny fotel biurowy), zyskanie adresu do rejestracji firmy, łatwiejsze oddzielenie życia prywatnego od służbowego. Z tych powodów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie na coworking decyduje się coraz więcej osób. 

Rozwiązanie to ma oczywiście również swoje wady – tu należy wymienić, chociażby ograniczony zakres prywatności, wyższe niż w przypadku pracy w domu koszty, ograniczenia związane z godzinami otwarcia (nie wszystkie działają 24 godziny na dobę), problemy z koncentracją, wynikające z obecności i rozmów osób trzecich. Dlatego, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, warto skorzystać z dnia próbnego, podczas którego upewnisz się, że jest to rozwiązanie dla Ciebie. 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jakie są główne zalety coworkingu?

   Przede wszystkim niższe ceny, w porównaniu do wynajmu biura na wyłączność. Ponadto możliwość przebywania z innymi ludźmi, korzystania z recepcji, sali konferencyjnej i odpowiednio wyposażonego stanowiska. Świetna alternatywa dla samotnej pracy z domu.
  2. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

   Każdy! Najchętniej jednak na przestrzeń coworkingową decydują się freelancerzy, drobni przedsiębiorcy i osoby, które pracują z domu, a nie zawsze mają odpowiednie warunki.
  3. Ile to kosztuje?

   W zależności od wyposażenia, dostępnych dodatków i lokalizacji koszty mogą kształtować się od 500 złotych miesięcznie netto do ponad 1500 złotych.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie