Blog ifirma.pl

Dieta w podróży służbowej – podwyżka kwoty diet od 28 lipca 2022

|
|
3 minut czytania
Rozliczasz podróże służbowe? Sprawdź, jak się zmienia dieta w podróży służbowej od 28 lipca 2022 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podróże służbowe pracowników, jak i przedsiębiorców wiążą się z poniesieniem określonych wydatków, które najczęściej można ująć w kosztach działalności gospodarczej. Od wielu lat wysokość diety w podróży służbowej nie zmieniała się. Galopująca inflacja, wzrost kosztów wyżywienia na pewno zaważyły na tym, że ustawodawca w końcu podjął decyzję o podniesieniu wysokości diety. W dzisiejszej publikacji napiszemy ile będzie wynosiła dieta od 28 lipca 2022 roku i na co będzie to miało jeszcze wpływ.

Dieta w podróży służbowej – dla kogo i na jakich zasadach?

W podróży służbowej, a więc poza stałym miejscem zatrudnienia czy siedziby firmy może przebywać zarówno pracownik, jak i przedsiębiorca. Z uwagi na to, że taki pobyt wiąże się z poniesieniem dodatkowych lub podwyższonych kosztów wprowadzone zostały przepisy, w których szczegółowo określono zasady rozliczania podróży służbowych. Jest to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Oczywiście nie zawsze trzeba posiłkować się tym rozporządzeniem. Jeżeli w firmie obowiązuje:

 • układ zbiorowy pracy,
 • regulamin wynagradzania,
 • zapis w umowie o pracy,

z których wynikają warunki wypłacania pracownikom należności za czas podróży służbowej, to wówczas nie ma obowiązku stosowania Rozporządzenia. Jednak nie można w tym miejscu zapominać, że diety i inne należności za czas podróży służbowej są zwolnione z podatku dochodowego, ale tylko do wysokości limitów zapisanych w ustawie. Jeśli więc pracodawca zdecyduje się na wypłatę wyższej diety, to nadwyżka będzie opodatkowana w PIT.

Wysokość diety od 28 lipca 2022 roku

13 lipca 2022 roku zostało opublikowane Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie diet. Wejście w życie przepisu następuje po upływie 14 dnia, a więc w tym przypadku będzie to 28 lipca 2022 r.

Zmiana wysokości diety krajowej nie ma wpływu na wysokość diet zagranicznych, które należy obliczać na takich samych zasadach jak dotychczas.

Wyższa dieta w podróży służbowej – na co będzie miała wpływ?

Wyższa kwota diety przełoży się również na:

 1. Kwotę udokumentowanych kosztów noclegu.
 2. Wzrost kwoty ryczałtu za nocleg.
 3. Ryczałtów na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejskiej.

Jeżeli chodzi o zwrot kosztów za nocleg to najczęściej jest on dokonywany w oparciu o posiadane dokumenty, takie jak faktura, rachunek, jednak jego wysokość nie może przekroczyć dwudziestokrotności wysokości diety:

Limit kwoty udokumentowanych kosztów noclegu
Do 27 lipca 2022 r. Od 28 lipca 2022 r.
600 zł (20 x 30 zł) 760 zł (20 x 38 zł)

Jeżeli się tak zdarzy, że pracownik z różnych przyczyn nie przedstawi dokumentu za nocleg pracodawca wypłaci mu ryczałt za nocleg, który wynosi 150% diety:

Limit ryczałtu za nocleg
Do 27 lipca 2022 r. Od 28 lipca 2022 r.
45 zł (30 zł x 150%) 57 zł (38 zł x 150%)

W czasie podróży służbowej można również otrzymać zryczałtowany zwrot kosztów środkami komunikacji miejscowej, wynosi on 20% diety:

Kwota ryczałtu za dojazdy komunikacją miejscową
Do 27 lipca 2022 r. Od 28 lipca 2022 r.
6 zł (30 zł x 20%) 7,60 zł (38 zł x 20%)

dieta w podróży służbowej 2022

 

Podsumowanie

Wzrost kwoty diety w podróżach służbowych krajowych będzie miał wpływ na wysokość zwrotu wydatków poniesionych w podróży służbowej przez pracownika. Tego typu wydatki mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiana wysokości diety opisana powyżej odnosi się przede wszystkim do wypłat należności za czas podróży służbowej, jakie otrzymują pracownicy. Zasada rozliczania podróży służbowej przedsiębiorcy będzie dokonywana na nieco odmiennych warunkach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak zmieni się wysokość diety w podróży służbowej od 28 lipca 2022 roku?

   Od 28 lipca 2022 roku zmienia się wysokość diety za czas podróży krajowej z 30 zł do 38 zł za dobę podróży.
  2. Na co jeszcze wpłynie wzrost kwoty diety w podróży służbowej?

   Wzrost kwoty diety w podróżach służbowych krajowych będzie miał wpływ na wysokość zwrotu wydatków poniesionych w podróży służbowej przez pracownika. Wzrost ten przełoży się również na kwotę udokumentowanych kosztów noclegu, wzrost kwoty ryczałtu za nocleg, ryczałtów na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejskiej.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie