Aktualności

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Globo Eastern Europe z polskim NIP?

Sposób rozliczenia faktury wystawionej przez Globo Eastern Europe zależy przede wszystkim od tego skąd został wysłany towar do przedsiębiorcy, czy z magazynu znajdującego się na terenie Polski, czy w innym kraju UE.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się w Polsce

Jeżeli towar przyjdzie z magazynu znajdującego się na terenie Polski, to fakturę taką należy rozliczyć jak zwyczajową fakturę polską, nawet jeśli widnieje na niej zagraniczny adres oraz obca waluta. A zatem, podatnicy czynni VAT ujmują wydatek w kwocie netto w KPiR, a podatek VAT – w ewidencji zakupów VAT. Zaś podatnicy zwolnieni z VAT, wydatek w kwocie brutto ujmują w KPiR.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Jeśli towar wysłano z magazynu znajdującego się w innym kraju niż Polska (np. Słowacji) to fakturę wystawioną przez Globo Eastern Europe, nawet jeśli widnieje na niej polski NIP:

  • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
  • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT.

Jak obliczyć VAT z faktury Globo – podatnik czynny oraz zwolniony z VAT

Rozliczając towar w trybie WNT, podatnicy czynny, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

  • vatowcy – mogą potem odliczyć,
  • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT zaliczany jest w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Księgowania należy dokonywać w polskich złotych. Faktury w walucie obcej przelicza się:

  • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień obowiązku podatkowego. Dla transakcji WNT datą powstania obowiązku podatkowego jest wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
  • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Globo Eastern Europe – przykłady

Przykład 1.

Pani Agnieszka, jako podatnik czynny VAT dostała fakturę wystawioną przez Globo Eastern Europe z polskim NIP, z następującymi danymi:

  • data wystawienia: 10.06.2021
  • data dostawy towarów: 15.06.2021
  • kwota na fakturze: 100 euro
  • Towar został wysłany ze Słowacji.

Jak rozliczyć fakturę?

Towar do pani Agnieszki został wysłany ze Słowacji, dlatego powyższą fakturę należy rozliczyć w trybie WNT. Co oznacza, że należy samodzielnie obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

Rozliczenie w VAT:

  • kurs euro NBP z 09.06.2021; 4,4541 zł
  • do zaksięgowania w VAT (sprzedaży i zakupu) (100*4,4541)*23% = 102,44 zł

Rozliczenie w PIT:

  • kurs euro NBP z 09.06.2021: 4,4541 zł
  • do zaksięgowania w KPIR 100*4,4541= 445,41 zł
Przykład 2.

Pan Kamil, podatnik zwolniony z VAT otrzymał fakturę wystawioną przez Globo Eastern Europe ze słowackim NIP, z następującymi danymi:

  • data wystawienia: 10.06.2021
  • data dostawy towarów: 15.06.2021
  • kwota na fakturze: 100 euro

Towar został wysłany ze Słowacji.

Jak rozliczyć fakturę?

Dany produkt został wysłany ze Słowacji, a dla nabyć z UE, pan Kamil wybrał rozliczenie WNT, co oznacza, że musi samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa.

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

kurs euro NBP z 09.06.2021: 4, 4541 zł VAT do zapłaty (100*4,4541)*23%=102,44 zł

Rozliczenie w PIT:

  • kurs euro NBP z 09.06.2021: 4,4541 zł
  • do zaksięgowania w KPIR: 100*4,4541 = 445,41

Jakie deklaracje VAT złożyć?

To, jakie deklaracje należy złożyć do urzędu zależy od sposobu rozliczania faktury zakupowej. Jeśli faktura jest rozliczana jako faktura polska (wydatek krajowy), wtedy czynni podatnicy VAT składają tradycyjną deklarację VAT (JPK), zaś podatnicy zwolnieni z VAT w ogóle nie składają żadnych dodatkowych deklaracji.

Jeśli zaś transakcja jest rozpoznawana jako WNT, wtedy należy złożyć:

  • czynni podatnicy VAT – “tradycyjną” deklarację VAT (JPK) oraz informację VAT UE
  • podatnicy zwolnieni z VAT – VAT-8 oraz informację VAT UE.

Informacja VAT UE a polski NIP kontrahenta zagranicznego

W informacji VAT UE powinien być wykazany unijny NIP kontrahenta (nie może to być polski NIP) dlatego też najlepiej zwrócić się do sprzedawcy o podanie takiego numeru (może to być np.poprzez fakturę korygującą, pisemną informację,korespondencję e-mailową, czy w inny sposób). Jeśli nie możemy się doprosić oraz nie jest nam znany w drodze innych poszukiwań zagraniczny NIP kontrahenta, wtedy takiej transakcji nie należy wykazywać w deklaracji VAT UE (wykazujemy ją tylko w JPK/VAT-8), warto jednak napisać do urzędu skarbowego pismo wyjaśniające zaistniałą sytuację (dlaczego nabycie nie jest wykazywane w VAT UE) – jak wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.

Zgodnie z interpretacją podatkową (sygn.0111-KDIB3-3.4012.116.2017.2.PK) “(…) w sytuacji gdy podatnik nie posiada numeru UE kontrahenta nie wykazuje się danej transakcji w informacji podsumowującej VAT UE. Gdy uzyskanie numeru kontrahenta unijnego, pomimo starań podatnika, nie jest możliwe, ale transakcja została uznana za wykonaną na terytorium innego państwa członkowskiego, polski podatnik nie mając tym samym możliwości wykazania tej transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE w formie elektronicznej, powinien złożyć pisemne wyjaśnienie o braku identyfikacji kontrahenta, podając szczegółowe dane identyfikacyjne dostawcy. (…)”

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

3 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

3 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu