Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT

Czy podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w VAT, nabywając towary od kontrahenta z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)? Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy w takiej sytuacji? Czy konieczna jest rejestracja do VAT-UE?

Limit zakupu towarów z UE dla podatników zwolnionych z VAT

W sytuacji, gdy u podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia w całości nie przekroczyła w danym roku 50 tys. zł, nie musi (ale może) on kwalifikować tego typu transakcji jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jeżeli jednak wspomniany limit zostanie przekroczony, będzie obowiązywało go rozliczanie WNT wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Podatnik zwolniony z VAT a rejestracja do VAT-UE

Co ważne, jeżeli podatnik zwolniony z VAT przekroczy ww. limit lub z własnej woli zdecyduje się na rozliczanie WNT, ma on obowiązek zarejestrowania się do VAT-UE lub złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze takiego rozliczania (art. 10 ust. 6 ustawy o VAT). Rejestracji dokonuje się na druku VAT-R (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Po dokonaniu rejestracji do VAT-UE, przy transakcjach z kontrahentami z krajów unijnych podatnik zwolniony z VAT ma obowiązek posługiwać się swoim NIP-em poprzedzonym literami “PL”.

Rozpoznanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT – konsekwencje podatkowe

Podatnik zwolniony z VAT, który rozpoznaje WNT ma obowiązek opodatkować zakupiony towar według stawki podatku od towarów i usług właściwej w Polsce. Ponieważ nie rozlicza on VAT, nie będzie mógł on wykazać podatku naliczonego, jak dzieje się w przypadku podatników czynnych. Wpłacony do urzędu skarbowego VAT będzie stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu (wykazywany w kol. 13 KPiR).

Rozpoznanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT – obowiązki

Podmiot niebędący czynnym podatnikiem VAT, który rozlicza WNT (obowiązkowo lub dobrowolnie), ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-8 do 25 dnia kolejnego miesiąca. Co ważne, deklarację tę składa się bez względu na to, czy w danym miesiącu powstał obowiązek podatkowy z tytułu zdarzeń gospodarczych, które obejmuje ten formularz (poza WNT są to: import usług oraz zakup towarów na terenie kraju od podmiotu zagranicznego, gdy VAT rozlicza nabywca).

Więcej na temat deklaracji unijnych składanych przez podatnika zwolnionego z VAT przeczytasz tutaj!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań