Aktualności

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Identbase.de?

Sposób rozliczenia faktury wystawionej przez zagraniczne firmy zależy przede wszystkim od tego skąd został wysłany towar do przedsiębiorcy, czy z magazynu znajdującego się na terenie Polski, czy w innym kraju UE. Identbase.de to firma niemiecka, która i z tego kraju wysyła produkty do nabywców.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Jeśli towar przyszedł z magazynu znajdującego się w innym kraju niż Polska (np. Niemcy, Belgia) to fakturę wystawioną przez Identbase , nawet jeśli widnieje na niej polski NIP:

  • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
  • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT.

Obliczenie podatku VAT – podatnik czynny oraz zwolniony z VAT

Rozliczając towar w trybie WNT, podatnicy czynny, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

  • vatowcy – mogą potem odliczyć,
  • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT podlega zaliczeniu w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Faktury w walucie obcej przelicza się:

  • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego obowiązek podatkowy. Dla transakcji WNT jest nim wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
  • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Identbase – przykłady

Przykład 1.

Pani Joanna, czynny podatnik VAT dostała fakturę wystawioną przez Identbase.de , z następującymi danymi:

  • data wystawienia: 1.07.2021
  • data dostawy towarów: 28.06.2021
  • kwota na fakturze (suma): 100 euro

Jak rozliczyć fakturę?

Ponieważ Identbase.de wysyła towary z Niemiec to należy taką fakturę rozliczyć w trybie WNT, a zatem trzeba obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

  • kurs euro NBP z 30.06.2021: 4,5208 zł (dla celów VAT i PIT)
  • do zaksięgowania w VAT (po stronie sprzedaży oraz zakupu): 23%* (100*4,5208) = 103,98 zł
  • Rozliczenie w PIT: 100* 4,5208 = 452,08 zł

Przykład 2.

Pan Maciej, podatnik zwolniony z VAT zakupił od Idenbase drukarkę fotograficzną za 500 euro. Dostawa drukarki miała miejsce 28.06.2021, natomiast fakturę wystawiono 17.07.2021 r. Jak rozliczyć zakup?

Ponieważ Identbase.de wysyła produkty z Niemiec a pan Maciej dla unijnych nabyć wybrał rozliczenie w trybie WNT, to jest zobowiązany, aby samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa.

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

  • kurs euro NBP z 14.07.2021 (ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego): 4,5904 zł (dla celów VAT)
  • VAT do zapłaty, który podlega również zaliczeniu w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8 (500*4,5904)*23% = 527,90 zł

Rozliczenie w PIT:

  • kurs euro NBP z 16.07.2021 (dla celów PIT): 4,5865 zł
  • do zaksięgowania w KPIR: 500*4,5865 = 2 293,25 zł
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu