Chat with us, powered by LiveChat

Najpopularniejsze formaty ebooków. Który najlepiej się sprzeda?

formaty ebooków

Wydanie własnego e-booka to dla większości twórców najłatwiejszy sposób na zaistnienie na rynku wydawniczym i dotarcie do większej liczby czytelników ze swoją twórczością. Jeśli masz takie plany, to z pewnością rozważasz kwestie związane z wyborem wydawcy lub platformy do self-publishingu. Warto też przeanalizować formaty zapisu e-booków. Jak wpływają na sprzedaż i dostępność zapisanych w nich treści?

Formaty e-booków: 3 najpopularniejsze

Zasadniczo na rynku najpopularniejsze są trzy wydawane jako e-booki formaty – epub, mobi i pdf, przy czym tylko dwa pierwsze są w pełni zgodne z czytnikami e-książek, a z trzeciego częściej korzysta się na komputerach i urządzeniach z dużym ekranem.

Jeśli chodzi o ich popularność w naszym kraju to mamy do czynienia z pewnym paradoksem – z jednej strony najpopularniejszym urządzeniem do czytania książek i publikacji elektronicznych pozostaje produkowane przez Amazon Kindle (korzystające wyłącznie z formatu mobi), a z drugiej – większość księgarni oferuje swoje zbiory przede wszystkim w formacie epub, a sam Amazon cieszy się umiarkowanym powodzeniem.

Dzieje się tak głównie za sprawą niezbyt bogatej kolekcji polskich dzieł w ofercie międzynarodowego giganta. Z kolei otwarty epub jest oficjalnym formatem e-publikacji opracowanym przez International Digital Publishing Forum. Jest darmowy w użyciu, łatwo się skaluje do wszystkich urządzeń, pozwala na robienie notatek i zakładek, i świetnie współpracuje z wszystkimi popularnymi czytnikami (PocketBook, Onyx, Kobo) jak i aplikacjami na telefony i tablety.

Jeśli zamierzasz wydawać ebooki, formaty, na które warto postawić to z pewnością epub i mobi, ale jeśli musisz wybierać, to warto zdecydować się na ten pierwszy.

E-book – jaki format na jakie urządzenie?

Jak już zaznaczyliśmy w powyższym akapicie, format mobi jest związany z czytnikami produkcji Amazona – uchodzącymi skądinąd za jedne z najlepszych konstrukcji na rynku i cieszącymi się ogromną popularnością.

Poza nimi potrafią odczytywać go niektóre z konkurencyjnych modeli z wyższej półki oraz aplikacja Amazon Kindle na urządzenia z systemem Android i iOS. Jest to domyślny format dla publikacji w Kindle Store, dobrze zabezpieczony przed kopiowaniem. Sprawdzi się doskonale na wszystkich urządzeniach, które potrafią go otworzyć – bez znaczenia jak duży mają ekran (zarówno na ekranie telefonu jak i ogromnego czytnika czy tabletu treści będą odpowiednio zoptymalizowane).

W przypadku epub jest podobnie, jeśli chodzi o optymalizację – na każdym ekranie treść będzie wyglądała dobrze. Ten format jest wykorzystywany przez praktycznie każdą księgarnię i potrafi go otworzyć każdy czytnik książek, poza Amazon Kindle, a także działa wyśmienicie na wszystkich programach dla iOS i Androida przeznaczonych do czytania książek.

W przypadku pdf można mówić o największej wszechstronności, jeśli chodzi o dobór urządzeń – na rynku właściwie nie ma urządzeń, które by sobie nie poradziły z jego wyświetleniem. Jednak w tym formacie treści nie dopasowują się do ekranu, utrzymując pierwotnie nadaną formę dokumentowi. Dlatego korzystanie z pdf’ów na ekranach smartfonów czy nawet 6-calowym czytniku trudno uznać za komfortowe. Natomiast dla posiadaczy dużego tabletu, 10-calowego czytnika czy czytających z laptopa będzie to całkiem wygodne rozwiązanie. Szczególnie jeśli wśród treści znajdują się mapy, rysunki, tabele czy wykresy.

Format e-book i sprzedaż internetowa – współpraca z księgarniami

Oczywiście nie wszystkie formaty są wspierane przez wszystkie platformy służące dystrybucji e-booków. Bardzo często ograniczenia wynikają z możliwości zabezpieczenia publikacji i posiadania licencji do korzystania z określonego formatu.

Podsumowując:

jaki format będzie najlepszy dla skutecznej sprzedaży e-booków?

W naszym kraju to zdecydowanie epub, który dostępny jest w praktycznie każdej księgarni internetowej – jedynym wyjątkiem jest Kindle Store, która nie cieszy się szczególnym powodzeniem w naszym kraju. Ze sprzedażą formatu mobi również nie powinno być dużych problemów – choć tu już łatwiej znaleźć platformy, które go nie wspierają. Pdf nie zawsze jest chętnie sprzedawany – z uwagi na kłopoty z jego wyświetlaniem na mniejszych urządzeniach oraz na trudniejsze zabezpieczenie przed kopiowaniem.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jakie są najważniejsze formaty e-książek?

    Epub, mobi i pdf, ale dostosowane do wszystkich ekranów są dwa pierwsze.

  2. 🔸Który z formatów jest najpopularniejszy?

    Epub jest uznany za międzynarodowy, otwarty standard i współpracuje z większością księgarni, jak i urządzeń. Mobi to zamknięty format typowy dla urządzeń Amazon i sklepu Kindle Store (które cieszą się dużą popularnością). Pdf obsługuje każde urządzenie, ale nie wszędzie wygląda dobrze i nie wszystkie platformy go oferują.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość