Formaty e-booków - omówione zagadnienia:
Formaty e-booków: 3 najpopularniejsze
Zasadniczo na rynku najpopularniejsze są trzy wydawane jako e-booki formaty – epub, mobi i pdf, przy czym tylko dwa pierwsze są w pełni zgodne z czytnikami e-książek, a z trzeciego częściej korzysta się na komputerach i urządzeniach z dużym ekranem.
Jeśli chodzi o ich popularność w naszym kraju to mamy do czynienia z pewnym paradoksem – z jednej strony najpopularniejszym urządzeniem do czytania książek i publikacji elektronicznych pozostaje produkowane przez Amazon Kindle (korzystające wyłącznie z formatu mobi), a z drugiej – większość księgarni oferuje swoje zbiory przede wszystkim w formacie epub, a sam Amazon cieszy się umiarkowanym powodzeniem.
Dzieje się tak głównie za sprawą niezbyt bogatej kolekcji polskich dzieł w ofercie międzynarodowego giganta. Z kolei otwarty epub jest oficjalnym formatem e-publikacji opracowanym przez International Digital Publishing Forum. Jest darmowy w użyciu, łatwo się skaluje do wszystkich urządzeń, pozwala na robienie notatek i zakładek, i świetnie współpracuje z wszystkimi popularnymi czytnikami (PocketBook, Onyx, Kobo) jak i aplikacjami na telefony i tablety.
Jeśli zamierzasz wydawać ebooki, formaty, na które warto postawić to z pewnością epub i mobi, ale jeśli musisz wybierać, to warto zdecydować się na ten pierwszy.
E-book – jaki format na jakie urządzenie?
Jak już zaznaczyliśmy w powyższym akapicie, format mobi jest związany z czytnikami produkcji Amazona – uchodzącymi skądinąd za jedne z najlepszych konstrukcji na rynku i cieszącymi się ogromną popularnością.
Poza nimi potrafią odczytywać go niektóre z konkurencyjnych modeli z wyższej półki oraz aplikacja Amazon Kindle na urządzenia z systemem Android i iOS. Jest to domyślny format dla publikacji w Kindle Store, dobrze zabezpieczony przed kopiowaniem. Sprawdzi się doskonale na wszystkich urządzeniach, które potrafią go otworzyć – bez znaczenia jak duży mają ekran (zarówno na ekranie telefonu jak i ogromnego czytnika czy tabletu treści będą odpowiednio zoptymalizowane).
W przypadku epub jest podobnie, jeśli chodzi o optymalizację – na każdym ekranie treść będzie wyglądała dobrze. Ten format jest wykorzystywany przez praktycznie każdą księgarnię i potrafi go otworzyć każdy czytnik książek, poza Amazon Kindle, a także działa wyśmienicie na wszystkich programach dla iOS i Androida przeznaczonych do czytania książek.
W przypadku pdf można mówić o największej wszechstronności, jeśli chodzi o dobór urządzeń – na rynku właściwie nie ma urządzeń, które by sobie nie poradziły z jego wyświetleniem. Jednak w tym formacie treści nie dopasowują się do ekranu, utrzymując pierwotnie nadaną formę dokumentowi. Dlatego korzystanie z pdf’ów na ekranach smartfonów czy nawet 6-calowym czytniku trudno uznać za komfortowe. Natomiast dla posiadaczy dużego tabletu, 10-calowego czytnika czy czytających z laptopa będzie to całkiem wygodne rozwiązanie. Szczególnie jeśli wśród treści znajdują się mapy, rysunki, tabele czy wykresy.
Format e-book i sprzedaż internetowa – współpraca z księgarniami
Oczywiście nie wszystkie formaty są wspierane przez wszystkie platformy służące dystrybucji e-booków. Bardzo często ograniczenia wynikają z możliwości zabezpieczenia publikacji i posiadania licencji do korzystania z określonego formatu.
Podsumowując:
jaki format będzie najlepszy dla skutecznej sprzedaży e-booków?
W naszym kraju to zdecydowanie epub, który dostępny jest w praktycznie każdej księgarni internetowej – jedynym wyjątkiem jest Kindle Store, która nie cieszy się szczególnym powodzeniem w naszym kraju. Ze sprzedażą formatu mobi również nie powinno być dużych problemów – choć tu już łatwiej znaleźć platformy, które go nie wspierają. Pdf nie zawsze jest chętnie sprzedawany – z uwagi na kłopoty z jego wyświetlaniem na mniejszych urządzeniach oraz na trudniejsze zabezpieczenie przed kopiowaniem.
Najważniejsze pytania
-
🔸Jakie są najważniejsze formaty e-książek?
Epub, mobi i pdf, ale dostosowane do wszystkich ekranów są dwa pierwsze.
-
🔸Który z formatów jest najpopularniejszy?
Epub jest uznany za międzynarodowy, otwarty standard i współpracuje z większością księgarni, jak i urządzeń. Mobi to zamknięty format typowy dla urządzeń Amazon i sklepu Kindle Store (które cieszą się dużą popularnością). Pdf obsługuje każde urządzenie, ale nie wszędzie wygląda dobrze i nie wszystkie platformy go oferują.
Podziel się z innymi: