Powrót

GTU_03 które oleje opałowe i smary znajdują się w tej grupie?

GTU 03

Od 1 października 2020 r. w części ewidencyjnej JPK pojawiły się nowe oznaczenia kodami GTU. Bardzo dużą grupę towarów stanowią te, które są objęte podatkiem akcyzowym, a więc paliwa, alkohole, papierosy, a w tym tekście opiszemy oleje i smary z kategorii GTU 03.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Oznaczanie pewnej grupy towarów i usług w nowym JPK jest dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców i księgowych. Sam fakt zapoznania się z rozporządzeniem w sprawie stosowania nowych oznaczeń w ewidencjach VAT nie daje jeszcze pełnego obrazu, jakie towary i usługi powinny być oznaczone nowymi symbolami GTU. Rozpoczęliśmy cykl publikacji, w których szczegółowo opisujemy obowiązkowe oznaczenia, a to kolejna z nich – na temat GTU 03.

Oleje opałowe i smary z kodem GTU 03 w ewidencji VAT

Zgodnie z przepisami od 1 października 2020 r. w części ewidencyjnej nowego pliku JPK pojawiły się nowe oznaczenia kodami GTU. Bardzo dużą grupę towarów stanowią te, które są objęte podatkiem akcyzowym, a więc paliwa, alkohole, papierosy, a dzisiaj opiszemy oleje i smary.

 
Towar
Opis
Olej opałowy
W rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym
Oleje smarowe
CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85 (oleje białe, parafina ciekła)
Smary plastyczne
CN 2710 19 99
Oleje smarowe
CN 2710 20 90
Preparaty smarowe
CN 3403 z wyłączeniem smarów plastycznych
 

Opis do danego kodu CN można znaleźć na stronie internetowej GUS.

Nowe oznaczenia w JPK wymagają dużego zaangażowania przy ustalaniu kategorii towarów, jakie powinny się znaleźć w danym oznaczeniu GTU. Niezbędne jest bazowanie na różnych ustawach podatkowych, do których stosowane są odwołania. Również w przypadku oznaczenia GTU 03 mamy odniesienie do ustawy o podatku akcyzowym.

Przeczytaj również: GTU_01 alkohole – czy wszystkie?
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość