HR miękki i HR twardy. Czym się różnią?

Praca działu HR kojarzona jest głównie z rekrutacją kandydatów na nowe stanowiska. W rzeczywistości jest to jeden z elementów, którymi zajmuje się HR miękki. Dział zarządzania zasobami ludzkimi zapewnia połączenie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dział HR dostarcza pracownikom wiedzę dotyczącą ich praw w firmie i dba o to, aby wszystko działało zgodnie z prawem. Jego zadaniem jest również dopilnowanie motywacji pracowników oraz konstruktywna ocena ich pracy. Zarządzanie zasobami ludzkimi dzielimy na HR miękki i twardy, jakie są między nimi różnice?

HR miękki

Wszystko co jest związane z jakością pracy pracowników należy do zadań HR-u miękkiego. Osoby z tego działu zajmują się rekrutacją i wyborem kandydatów do pracy. Ich zadaniem jest dopilnowanie, aby na danym stanowisku znalazła się odpowiednia osoba.

Dział HR-u miękkiego zajmuje się również wszystkimi elementami, które mają usprawnić pracę w firmie. Pracownicy tego działu są pewnego rodzaju obserwatorami, którzy ustalają co wpływa pozytywnie na motywację pracowników, ustalają system pracy, który wpłynie na efektywność i proponują narzędzia czy rozwiązania, które będą przydatne i skuteczne podczas zarządzania. Zadaniem tego działu jest również przygotowywanie oceny pracowniczej, aby można było ustalić co pracownik powinien poprawić, a co wychodzi mu bardzo dobrze.

Pracownicy zajmujący się HR-em miękkim powinni także pamiętać o monitorowaniu zapotrzebowań szkoleniowych w firmie. Jest to istotne ze względu na rozwój pracowników . To czy osoba zatrudniona się rozwija ma znaczenie zarówno dla niej jak i dla pracodawcy, dlatego należy o to zadbać. Zarządzanie talentami i umiejętnościami pracowników pomaga również usprawnić funkcjonowanie firmy.

Miękki HR często zajmuje się pewnego rodzaju mediacją, czyli rozwiązywaniem konfliktów w przedsiębiorstwie. Może się zdarzyć, że pomiędzy współpracownikami dojdzie do nieporozumienia, co może negatywnie wpływać na efektywność wykonywanej przez nich pracy. Zadaniem działu zarządzania zasobami ludzkimi jest monitorowanie potencjalnych sytuacji konfliktowych i zapobieganie ich występowaniu.

Zdarzyć się może, że między współpracownikami wybuchnie konflikt. Jak wiadomo, taka napięta atmosfera nie sprzyja dobrej, efektywnej pracy. W związku z tym osoby z działu HR monitorują takie zachowania i starają się łagodzić nieporozumienia.

HR twardy

HR twardy działa na innej zasadzie, gdyż osoby pracujące w tym dziale zajmują się przede wszystkim sprawami kadrowymi, związanymi z płacami czy administracją. Ich zadaniem jest podpisywanie umów i dopilnowanie, aby wszystkie dokumenty i sprawy formalne były w pełni zgodne z prawem. Wyliczają one również wynagrodzenia pracowników i załatwiają wszelkie formalności związane z urlopami.

Warto tutaj dodać, że HR twardy wymaga od zatrudnionych w dziale znajomości prawa jak i obsługi oprogramowania. Zarówno prawo, jak i technologia, zmieniają się często i szybko. W związku z tym, pracując w dziale HR trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań