HR miękki i HR twardy. Czym się różnią?

HR miękki i HR twardy

Praca działu HR kojarzona jest głównie z rekrutacją kandydatów na nowe stanowiska. W rzeczywistości jest to jeden z elementów, którymi zajmuje się HR miękki. Dział zarządzania zasobami ludzkimi zapewnia połączenie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dział HR dostarcza pracownikom wiedzę dotyczącą ich praw w firmie i dba o to, aby wszystko działało zgodnie z prawem. Jego zadaniem jest również dopilnowanie motywacji pracowników oraz konstruktywna ocena ich pracy. Zarządzanie zasobami ludzkimi dzielimy na HR miękki i twardy, jakie są między nimi różnice?

HR miękki

Wszystko, co jest związane z jakością pracy pracowników należy do zadań HR-u miękkiego. Osoby z tego działu zajmują się rekrutacją i wyborem kandydatów do pracy. Ich zadaniem jest dopilnowanie, aby na danym stanowisku znalazła się odpowiednia osoba.

Dział HR-u miękkiego zajmuje się również wszystkimi elementami, które mają usprawnić pracę w firmie. Pracownicy tego działu są pewnego rodzaju obserwatorami, którzy ustalają co wpływa pozytywnie na motywację pracowników, ustalają system pracy, który wpłynie na efektywność i proponują narzędzia czy rozwiązania, które będą przydatne i skuteczne podczas zarządzania. Zadaniem tego działu jest również przygotowywanie oceny pracowniczej, aby można było ustalić co pracownik powinien poprawić, a co wychodzi mu bardzo dobrze.

Pracownicy zajmujący się HR-em miękkim powinni także pamiętać o monitorowaniu zapotrzebowań szkoleniowych w firmie. Jest to istotne ze względu na rozwój pracowników . To czy osoba zatrudniona się rozwija ma znaczenie zarówno dla niej jak i dla pracodawcy, dlatego należy o to zadbać. Zarządzanie talentami i umiejętnościami pracowników pomaga również usprawnić funkcjonowanie firmy.

Miękki HR często zajmuje się pewnego rodzaju mediacją, czyli rozwiązywaniem konfliktów w przedsiębiorstwie. Może się zdarzyć, że pomiędzy współpracownikami dojdzie do nieporozumienia, co może negatywnie wpływać na efektywność wykonywanej przez nich pracy. Zadaniem działu zarządzania zasobami ludzkimi jest monitorowanie potencjalnych sytuacji konfliktowych i zapobieganie ich występowaniu.

Zdarzyć się może, że między współpracownikami wybuchnie konflikt. Jak wiadomo, taka napięta atmosfera nie sprzyja dobrej, efektywnej pracy. W związku z tym osoby z działu HR monitorują takie zachowania i starają się łagodzić nieporozumienia.

HR twardy

HR twardy działa na innej zasadzie, gdyż osoby pracujące w tym dziale zajmują się przede wszystkim sprawami kadrowymi, związanymi z płacami czy administracją. Ich zadaniem jest podpisywanie umów i dopilnowanie, aby wszystkie dokumenty i sprawy formalne były w pełni zgodne z prawem. Wyliczają one również wynagrodzenia pracowników i załatwiają wszelkie formalności związane z urlopami.

Warto tutaj dodać, że HR twardy wymaga od zatrudnionych w dziale znajomości prawa jak i obsługi oprogramowania. Zarówno prawo, jak i technologia, zmieniają się często i szybko. W związku z tym, pracując w dziale HR trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy.

▶ Przeczytaj również: Jak rekrutować pracowników za pomocą Facebooka?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość