Powrót

HR miękki i HR twardy. Czym się różnią?

HR miękki i HR twardy

Praca działu HR kojarzona jest głównie z rekrutacją kandydatów na nowe stanowiska. W rzeczywistości jest to jeden z elementów, którymi zajmuje się HR miękki. Dział zarządzania zasobami ludzkimi zapewnia połączenie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dział HR dostarcza pracownikom wiedzę dotyczącą ich praw w firmie i dba o to, aby wszystko działało zgodnie z prawem. Jego zadaniem jest również dopilnowanie motywacji pracowników oraz konstruktywna ocena ich pracy. Zarządzanie zasobami ludzkimi dzielimy na HR miękki i twardy, jakie są między nimi różnice?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

HR miękki

Wszystko, co jest związane z jakością pracy pracowników należy do zadań HR-u miękkiego. Osoby z tego działu zajmują się rekrutacją i wyborem kandydatów do pracy. Ich zadaniem jest dopilnowanie, aby na danym stanowisku znalazła się odpowiednia osoba.

Dział HR-u miękkiego zajmuje się również wszystkimi elementami, które mają usprawnić pracę w firmie. Pracownicy tego działu są pewnego rodzaju obserwatorami, którzy ustalają co wpływa pozytywnie na motywację pracowników, ustalają system pracy, który wpłynie na efektywność i proponują narzędzia czy rozwiązania, które będą przydatne i skuteczne podczas zarządzania. Zadaniem tego działu jest również przygotowywanie oceny pracowniczej, aby można było ustalić co pracownik powinien poprawić, a co wychodzi mu bardzo dobrze.

Pracownicy zajmujący się HR-em miękkim powinni także pamiętać o monitorowaniu zapotrzebowań szkoleniowych w firmie. Jest to istotne ze względu na rozwój pracowników . To czy osoba zatrudniona się rozwija ma znaczenie zarówno dla niej jak i dla pracodawcy, dlatego należy o to zadbać. Zarządzanie talentami i umiejętnościami pracowników pomaga również usprawnić funkcjonowanie firmy.

Miękki HR często zajmuje się pewnego rodzaju mediacją, czyli rozwiązywaniem konfliktów w przedsiębiorstwie. Może się zdarzyć, że pomiędzy współpracownikami dojdzie do nieporozumienia, co może negatywnie wpływać na efektywność wykonywanej przez nich pracy. Zadaniem działu zarządzania zasobami ludzkimi jest monitorowanie potencjalnych sytuacji konfliktowych i zapobieganie ich występowaniu.

Zdarzyć się może, że między współpracownikami wybuchnie konflikt. Jak wiadomo, taka napięta atmosfera nie sprzyja dobrej, efektywnej pracy. W związku z tym osoby z działu HR monitorują takie zachowania i starają się łagodzić nieporozumienia.

HR twardy

HR twardy działa na innej zasadzie, gdyż osoby pracujące w tym dziale zajmują się przede wszystkim sprawami kadrowymi, związanymi z płacami czy administracją. Ich zadaniem jest podpisywanie umów i dopilnowanie, aby wszystkie dokumenty i sprawy formalne były w pełni zgodne z prawem. Wyliczają one również wynagrodzenia pracowników i załatwiają wszelkie formalności związane z urlopami.

Warto tutaj dodać, że HR twardy wymaga od zatrudnionych w dziale znajomości prawa jak i obsługi oprogramowania. Zarówno prawo, jak i technologia, zmieniają się często i szybko. W związku z tym, pracując w dziale HR trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy.

▶ Przeczytaj również: Jak rekrutować pracowników za pomocą Facebooka?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość