HR miękki i HR twardy. Czym się różnią?

Praca działu HR kojarzona jest głównie z rekrutacją kandydatów na nowe stanowiska. W rzeczywistości jest to jeden z elementów, którymi zajmuje się HR miękki. Dział zarządzania zasobami ludzkimi zapewnia połączenie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dział HR dostarcza pracownikom wiedzę dotyczącą ich praw w firmie i dba o to, aby wszystko działało zgodnie z prawem. Jego zadaniem jest również dopilnowanie motywacji pracowników oraz konstruktywna ocena ich pracy. Zarządzanie zasobami ludzkimi dzielimy na HR miękki i twardy, jakie są między nimi różnice?

HR miękki

Wszystko co jest związane z jakością pracy pracowników należy do zadań HR-u miękkiego. Osoby z tego działu zajmują się rekrutacją i wyborem kandydatów do pracy. Ich zadaniem jest dopilnowanie, aby na danym stanowisku znalazła się odpowiednia osoba.

Dział HR-u miękkiego zajmuje się również wszystkimi elementami, które mają usprawnić pracę w firmie. Pracownicy tego działu są pewnego rodzaju obserwatorami, którzy ustalają co wpływa pozytywnie na motywację pracowników, ustalają system pracy, który wpłynie na efektywność i proponują narzędzia czy rozwiązania, które będą przydatne i skuteczne podczas zarządzania. Zadaniem tego działu jest również przygotowywanie oceny pracowniczej, aby można było ustalić co pracownik powinien poprawić, a co wychodzi mu bardzo dobrze.

Pracownicy zajmujący się HR-em miękkim powinni także pamiętać o monitorowaniu zapotrzebowań szkoleniowych w firmie. Jest to istotne ze względu na rozwój pracowników . To czy osoba zatrudniona się rozwija ma znaczenie zarówno dla niej jak i dla pracodawcy, dlatego należy o to zadbać. Zarządzanie talentami i umiejętnościami pracowników pomaga również usprawnić funkcjonowanie firmy.

Miękki HR często zajmuje się pewnego rodzaju mediacją, czyli rozwiązywaniem konfliktów w przedsiębiorstwie. Może się zdarzyć, że pomiędzy współpracownikami dojdzie do nieporozumienia, co może negatywnie wpływać na efektywność wykonywanej przez nich pracy. Zadaniem działu zarządzania zasobami ludzkimi jest monitorowanie potencjalnych sytuacji konfliktowych i zapobieganie ich występowaniu.

Zdarzyć się może, że między współpracownikami wybuchnie konflikt. Jak wiadomo, taka napięta atmosfera nie sprzyja dobrej, efektywnej pracy. W związku z tym osoby z działu HR monitorują takie zachowania i starają się łagodzić nieporozumienia.

HR twardy

HR twardy działa na innej zasadzie, gdyż osoby pracujące w tym dziale zajmują się przede wszystkim sprawami kadrowymi, związanymi z płacami czy administracją. Ich zadaniem jest podpisywanie umów i dopilnowanie, aby wszystkie dokumenty i sprawy formalne były w pełni zgodne z prawem. Wyliczają one również wynagrodzenia pracowników i załatwiają wszelkie formalności związane z urlopami.

Warto tutaj dodać, że HR twardy wymaga od zatrudnionych w dziale znajomości prawa jak i obsługi oprogramowania. Zarówno prawo, jak i technologia, zmieniają się często i szybko. W związku z tym, pracując w dziale HR trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań