Zarobki freelancera: ile zarabia fotograf?

ile zarabia fotograf

Dawniej spotkanie z fotografem kojarzy┼éo si─Ö wy┼é─ůcznie z donios┼éymi wydarzeniami rodzinnymi – mowa o ┼Ťlubie, komunii czy chrzcinach. Obecnie ta tendencja mocno si─Ö zmieni┼éa – korzystamy z us┼éug fotograf├│w nie tylko podczas dokumentowania prze┼éomowych moment├│w w ┼╝yciu, co potwierdza np. fotografia wizerunkowa. Jak zosta─ç fotografem? Jak przebiega ┼Ťcie┼╝ka kariery w tym zawodzie? Ile zarabia fotograf freelancer? Sprawd┼║!

Fotograf freelancer – kto to?

Jeżeli dobrze odnajdujesz się w pracy z ludźmi, cechuje Cię spostrzegawczość i umiejętność dostrzegania emocji – to znak, że dysponujesz umiejętnościami miękkimi, które są tak potrzebne w tym zawodzie. Techniczny aspekt tej pracy polega na udoskonalaniu zdjęć dzięki obróbce. Etap postprodukcji jest niewidoczny dla osób zamawiających sesję – finalnym produktem pracy fotografa jest pakiet obrobionych zdjęć.

Okoliczności takich sesji mogą być mocno zróżnicowanie – począwszy od sesji narzeczeńskich i ślubnych, skończywszy na fotografiach wizerunkowych. Stanowią potężne narzędzie marketingowe – wykorzystują je profesjonaliści do swoich profili na LinkedIn czy publikacji w prasie. Kolejny przykład to firmy, które w ramach pokazania swojego zespołu na stronie internetowej chcą sprawić jak najlepsze wrażenie na potencjalnych kontrahentach. Stylizowane sesje z modelami lub produktowe, fotorelacje z eventów to przykład kolejnej specjalizacji fotograficznej.

Jak zdobyć kwalifikacje do zawodu fotografa?

Jedną z możliwości jest ukończenie kursu zawodowego np. w ramach szkoły policealnej. Praktyka dowodzi jednak, że większość fotografów stawia na umiejętności praktyczne niż uzyskiwanie dyplomów.

Obecnie wachlarz możliwości nauki jest rozległy – duże miasta oferują możliwość uczestnictwa w profesjonalnych kursach przeznaczonych dla fotografów o różnym poziomie zaawansowania. Można wybierać spośród warsztatów ukierunkowanych na podstawy w zakresie obsługi aparatu, postprodukcji czy kompozycji. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się więcej o czasie naświetlenia, wartości przysłony, ISO – nauka od doświadczonego praktyka może zintensyfikować Twoje postępy.

Dynamicznie rozwija się także rynek usług edukacyjnych w formie zdalne – takie szkolenia online to świetna okazja zwłaszcza dla tych osób, które mieszkają z dala od dużych ośrodków miejskich.

Gdzie zdobyć doświadczenie jako fotograf?

Punktem wyjściowym powinno być budowanie obszernego portfolio.

Na początku, kiedy poza ugruntowaną wiedzą teoretyczną nie dysponujesz pokaźnymi zbiorami dokumentującymi Twoje umiejętności możesz spróbować swoich sił w oparciu o bezpłatne współprace, których efekty będziesz mógł pokazać na swojej stronie z portfolio.

Warto przy poszukiwaniu takich zleceń kierować się różnorodnością – zarówno w kwestii samych okoliczności, jak i scenerii. Umieszczanie takich materiałów po obróbce w odpowiednim programie będzie Twoją wizytówką. To właśnie efekty Twojej pracy są jednym z głównych czynników branych pod uwagę przez potencjalnego klienta.

Jakie są perspektywy dalszego zatrudnienia fotografa?

Szczególnie na początku, kiedy dopiero budujesz swoją markę osobistą warto skupić się na szlifowaniu swoich umiejętności pod okiem bardziej doświadczonego specjalisty. W zależności od swoich predyspozycji możesz szukać zatrudnienia w studiach, które zajmują się np. fotografią produktową. Ugruntowanie wiedzy w zakresie obróbki zdjęć będzie przydatne na każdym etapie Twojego rozwoju jako fotografa freelancera. Możesz także rozważyć pracę w lokalnej gazecie jako fotoreporter.

Od czego zacząć jako początkujący fotograf?

Praktyka czyni mistrza – dlatego na samym początku swojej kariery warto sprawdzać się w różnych dziedzinach fotografii. Gruntowne poznanie swoich możliwości oraz mocnych i słabych stron pozwoli na łatwiejsze wybranie specjalizacji.

Jeżeli np. osoba pretendująca do zawodu fotografa ma introwertyczną naturę – zapewne praca z modelami może stanowić źródło dyskomfortu. Nie musi to jednak skreślać marzeń o tym zawodzie – relacjonowanie eventów czy fotografia produktowa mogą być odpowiedzią na indywidualne predyspozycje artysty.

Fotograf a zarobki

Przeciętna wysokość wynagrodzenia na stanowisku fotografa wg raportu Pracuj.pl wynosi 4900 zł brutto. Jest to zatem kwota wyższa o 200 zł od wysokości średniego wynagrodzenia w Polsce.

Specyfika tego zawodu polega głównie na pracy jako wolny strzelec działający na własny rachunek. Potwierdza to także fakt, że fotograf na umowie o pracę w firmie stanowi raptem 58% spośród przedstawicieli tego zawodu. Reszta działa jako fotograf umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz na własnej działalności.

To jednak nie koniec ważnych statystyk. Jeśli chodzi o rozkład płci w tym zawodzie – dominują tu głównie mężczyźni stanowiąc 61% zatrudnionych.

Ile zarabia fotograf freelancer w poszczególnych województwach?

Oto jak prezentują się zarobki fotografów z podziałem na poszczególne regiony Polski:

 
Miasto Średnia zarobków
Fotograf Warszawa  3000 zł
Fotograf Kraków 2500 zł
Fotograf Wrocław 2500 zł
Fotograf Poznań 2700 zł
 

Powyższe stawki stanowią uśrednione przykłady – na ostateczną wysokość wpływa liczebność miesięcznych zleceń, renoma fotografa oraz bliska odległość do dużych miast, w których możliwe jest przeprowadzanie takich sesji. I tak np. fotograf z Łodzi może z powodzeniem obsługiwać także sesje w Warszawie, zwiększając tym samym swoje możliwości podwyższenia dochodów.

Zarobki fotografa a poszczególne rodzaje zleceń

Bazując na raporcie z 2018 r. opracowanego przez Digital Camera Polska warto także przytoczyć stawki fotografów za poszczególne typy zleceń.

I tak np. wynagrodzenie za całodzienny reportaż ślubny w Warszawie wynosi ok. 3500 zł. Takie sesje ślubne to także dobra okazja do nawiązania cyklicznej współpracy. Mowa tutaj np. o przeprowadzaniu sesji ciążowej, a w dalszej perspektywie – na regularne dokumentowanie rozwoju dziecka i rodziny.

Obecnie odchodzi się od pamiątkowych fotografii rodzinnych na jednolitym tle w studio. Klienci coraz częściej wybierają własne, domowe otoczenie jako tło do takich zdjęć. Jeżeli zatem jesteś dobry w tym co robisz, masz zdolność intensyfikowania kontaktów ze zleceniodawcami – zyskujesz możliwość nawiązania regularnej współpracy z tymi samymi klientami, co pozwoli zwiększyć Twoje dochody.

Fotograf – zatrudnienie w ramach B2B

Fotograf prowadzący własną działalność gospodarczą to częsta praktyka. Elastyczność takiego rozwiązania pozwala realizować się na wielu polach bez konieczności wiązania się z jedną firmą w ramach etatu przy umowie o pracę. Działając w modelu B2B możesz nawiązywać dowolne współprace i miksować zlecenia z różnych dziedzin. Taka operatywność to także szansa na zwiększenie wysokości swojego wynagrodzenia. Praca na własny rachunek to synonim wolności i samodecydowania o swoim rozkładzie dnia. Warto jednak mieć na uwadze, że wiąże się to także z koniecznością nieustannego dbania o napływ nowych współprac, co pozwoli zapewnić płynność finansową. Nie wolno także zapominać o konieczności samodzielnego odprowadzania składek i ZUSu.

Jak pozyskać środki na rozpoczęcie działalności jako fotograf?

Uprawianie zawodu fotografa wiąże się z koniecznością wyposażenia w relatywnie drogi sprzęt. Poza aparatem dochodzą jeszcze koszty obiektywów czy lamp. Jeżeli chcesz nadążać za duchem czasu i wykorzystywać w pełni nowe możliwości, aby oferować klientom najwyższą jakość zdjęć i nowoczesnych rozwiązań – warto pogodzić się z koniecznością regularnego doposażania swojej kolekcji sprzętu. Na szczęście możesz skorzystać z jednej z form finansowania swojej praktyki fotograficznej np. w postaci środków na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy.

Jak uzyskać dotację z Urzędu Pracy?

Zakup sprzętu niezbędnego do świadczenia usług fotograficznych wiąże się z koniecznością zainwestowania całkiem pokaźnych kwot. Jeżeli chcesz na poważnie związać się z tą profesją – zakup dobrego sprzętu to podstawa. Warto zatem spróbować swoich sił w staraniach dotyczących pozyskania bezzwrotnej dotacji z Urzędu Pracy, która może osiągnąć wysokość nawet sześciokrotności wynagrodzenia.

Co ważne – jest to kwota, która nie podlega opodatkowaniu i w praktyce wynosi ponad 20 000 zł. To tłumaczy, dlaczego warto podjąć próbę uzyskania takiego dofinansowania – wszelka pomoc na start jest na wagę złota.

Poznaj ograniczenia związane z finansowaniem swojej działalności

Z możliwości starań o taką dotację wykluczeni są studenci uczący się w trybie dziennym oraz ci, którzy w ciągu minionego roku nie przyjęły propozycji zatrudnienia lub stażu z Urzędu Pracy. Do grona takich osób trzeba także zaliczyć osoby, które uzyskały już w przeszłości wsparcie finansowe pochodzące z funduszy publicznych.

Aby uruchomić urzędniczą procedurę niezbędne jest złożenie wniosku o dofinansowanie w wojewódzkim lub powiatowym urzędzie pracy wraz z dołączonym biznesplanem. Musi on zawierać opis Twojego dotychczasowego doświadczenia i wykształcenia, analizę SWOT oraz plany promocji. Szczegółowe wypełnienie takiego dokumentu może zwiększyć Twoje szanse w staraniach o uzyskanie wsparcia finansowego z UP. Co ważne – jeśli w ramach pierwszego podejścia nie uda Ci się przejść pomyślnie tego etapu, możesz z powodzeniem złożyć kolejny wniosek. W ciągu roku prowadzi się kilka takich naborów.

Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi niezbędne jest założenie swojej działalności gospodarczej i prowadzenie jej przez co najmniej rok. W tym czasie nie można jej także zawiesić. Dotacja jest wypłacana odgórnie co pozwala na dysponowanie nowymi środkami na zakup niezbędnego sprzętu czy oprogramowania.

Najwa┼╝niejsze pytania

 1. 🔸Jak zosta─ç fotografem?

  Ten zaw├│d nie wymaga uko┼äczenia specjalistycznych studi├│w. Wystarczy uko┼äczenie kursu dostosowanego do wyj┼Ťciowego stanu wiedzy oraz w┼éasna praktyka.

 2. 🔸Gdzie mo┼╝na pracowa─ç jako fotograf?

  Wachlarz mo┼╝liwo┼Ťci jest tu do┼Ť─ç szeroki - fotograf mo┼╝e dokumentowa─ç ┼Ťluby, wesela czy pokazy mody. Alternatywn─ů opcj─ů jest np. fotografia produktowa czy reporta┼╝owa.

 3. 🔸Czym kierowa─ç si─Ö podczas zakupu sprz─Ötu?

  Wa┼╝na jest renoma producenta - Nikon czy Canon s─ů znane i cenione w bran┼╝y. U┼╝ywany i dobry sprz─Öt mo┼╝na kupi─ç ju┼╝ od ok. 2000 z┼é.

 4. 🔸Jak zdoby─ç do┼Ťwiadczenie jako pocz─ůtkuj─ůcy fotograf?

  Zacznij od kilku bezp┼éatnych sesji, kt├│re pozwol─ů Ci zgromadzi─ç materia┼é do portfolio.

 5. 🔸Ile przeci─Ötnie zarabia fotograf freelancer?

  Średnie wynagrodzenie fotografa wynosi 4900 zł brutto.

 6. 🔸Fotograf a dzia┼éalno┼Ť─ç gospodarcza - czy to si─Ö op┼éaca?

  Je┼╝eli cenisz sobie elastyczny czas pracy i mo┼╝liwo┼Ť─ç podejmowania wielu wsp├│┼éprac - w├│wczas jest to op┼éacalny krok.

Klauzula/ zastrze┼╝enie prawne na ifirma.pl

Zach─Öcamy do komentowania naszych artyku┼é├│w. Wyra┼║ swoje zdanie i w┼é─ůcz si─Ö w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk├│w i ksi─Ögowo┼Ťci) u┼╝ytkownik├│w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon ÔÇô skontaktuj si─Ö z nami.

Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib─ů we Wroc┼éawiu. Dodaj─ůc komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi─Ö i nazwisko, adres e-mail oraz tre┼Ť─ç komentarza. W systemie odnotowywany jest tak┼╝e adres IP, z wykorzystaniem kt├│rego doda┼ée┼Ť komentarz. Dane zostaj─ů zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s─ů przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj─ůcej z dodania komentarza. Dane s─ů przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r├│wnie┼╝ w celu obrony lub dochodzenia roszcze┼ä. Dane w bazie systemu WordPress s─ů w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg├│┼éach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si─Ö ze strony polityki prywatno┼Ťci serwisu ifirma.pl.

ksi─Ögowo┼Ť─ç biuro rachunkowe online ksi─Ögowo┼Ť─ç biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O ksi─Ögowo┼Ťci wiemy wszystko,
┼╝eby┼Ť Ty nie musia┼é

Daj si─Ö zaskoczy─ç profesjonalnej wiedzy naszych ksi─Ögowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r─Öce. A mo┼╝e wolisz samodzieln─ů ksi─Ögowo┼Ť─ç? Nasz program do ksi─Ögowania online jest wyj─ůtkowo prosty i intuicyjny w obs┼éudze, podobnie jak narz─Ödzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r─Öczymy za ka┼╝d─ů z us┼éug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si─Ö z nami

Za┼é├│┼╝ darmowe konto i testuj ifirm─Ö bez zobowi─ůza┼ä

Nowoczesna

Rzetelna

Ksi─Ögowo┼Ť─ç