Import towarów – zwolnienia

Ustawa o VAT wprowadza od 1 stycznia 2011 roku zmiany odnośnie kwestii zwolnień w zakresie importu towarów.

Ustawa o VAT wprowadza od 1 stycznia 2011 roku zmiany odnośnie kwestii zwolnień w zakresie importu towarów.
 
Wprowadzone zwolnienia
  • zwolnienie z tytułu importu towarów przez instytucje lub organy Wspólnot Europejskich, które posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium kraju – do celów służbowych tych instytucji lub organów (§ 13 ust. 1 pkt 22);
  • zwolnienie z tytułu importu towarów, gdy miejscem ich przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju tych towarów następuje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (§ 14 rozporządzenia).
Wprowadzone zmiany w zakresie zwolnienia dla towarów przemieszczanych do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej likwidują obowiązek składania zabezpieczenia kwoty podatku VAT, który nie został przez importera uiszczony. Warunki skorzystania ze zwolnienia Aby skorzystać z wyżej opisanych zwolnień, importer, który dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów musi spełnić następujące warunki:
  • być zarejestrowanym jako podatnikiem VAT UE;
  • podać numer identyfikacji podatkowej przyznany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych, w momencie importu;
  • podać numer identyfikacyjny VAT przyznany mu na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych lub własny numer identyfikacyjny VAT nabywcy towarów przyznany mu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwie członkowskim przeznaczenia importowanych towarów;
  • przedstawić dowód poświadczający przeznaczenie importowanych towarów do transportu lub wysyłki z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego (np. dokumenty transportowe lub umowa z nabywcą);
  • przedstawić organowi celnemu, w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, dokumentów potwierdzających wykazanie w informacji podsumowującej wewnątrzunijnej dostawy towarów.
Uwaga! Wykazanie w informacji podsumowującej również innych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, które uniemożliwia identyfikację wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (poprzedzonej importem tych towarów), importer zobowiązany jest przedstawić zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające złożenie przez niego informacji podsumowującej w zakresie tej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Aby móc zastosować zwolnienie, importer nie może naruszyć, w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym dokonywany jest import towarów, warunku dotyczącego przedstawiania w terminie 4 miesięcy stosownych dokumentów, w odniesieniu do towarów importowanych w okresie 17 miesięcy poprzedzających import towarów.
  • Jeśli importer spełnia warunki do zwolnienia, z wyjątkiem przestrzegania terminu określonego do złożenia informacji podsumowującej lub zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego (4 miesięcy) w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym dokonywany jest import towarów może skorzystać z przedmiotowego zwolnienia po złożeniu organowi celnemu zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który nie zostanie uiszczony.
  • Importer, który złożył zabezpieczenie, jest zobowiązany do przedstawienia w terminie 4 miesięcy stosownych dokumentów potwierdzających wykazanie w informacji podsumowującej wewnątrzunijne dostawy dotyczących importu towarów.
  • Jeśli importer nie przedstawi w oznaczonym terminie stosownych dokumentów, organ celny pokryje podatek ze złożonego zabezpieczenia. Natomiast w sytuacji, gdy importer przedstawi dokumenty w terminie, złożone przez importera zabezpieczenie zostanie zwolnione.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.